1

Adeta bu bir kanundur: Düz saçlılar her zaman harika buklelere, kıvırcık saçlılar ise dümdüz saçlara ilgi duyar. Sarışınlar kızıllara, esmerler sarışınlara özenir… Ancak hepimizin genelde hemfikir olduğu şey, sağlıklı saçların en iyi şekilde göründüğüdür! Saçlarınızın ihtiyacı ne olursa olsun, siz de evde yapabileceğiniz saç durulama tarifleri ile onlara sağlık kazandırabilirsiniz. İşte en kolay ve etkili saç durulama tarifleri.

Sağlıklı Saçlar için 6 Saç Durulama Tarifi-1 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar için 6 Saç Durulama Tarifi-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçları kalınlaştırmak için biberiye çayı ile durulama

Sosyal medyada sıklıkla görebileceğiniz bu anti-inflamatuar ve antimikrobiyal bitkisel tonik, saçları kalınlaştırmak için mükemmel bir çözüm. Uçucu yağlar kadar güçlü olmasa da biberiyeyi saç rutininize eklemenin kolay ve uygun maliyetli bir yolu.

1 su bardağı kaynar suya, ¾ su bardağı biberiye yaprağı ekleyin; 1 saat bekletin. Süzün, soğutun ve sıvıyı bir sprey şişesine alın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra biberiye spreyini havluyla nemi alınmış saçlarınıza püskürtün; saç derisine ve saç tellerine masaj yapın. Saçınızı kurutun ve her zamanki gibi şekillendirin.

Ürün birikimini önlemek için adaçayı ile durulama

Saçlarınızdaki ürün birikimini gidermek için 2 su bardağı suyu kaynatın ve ocaktan alın. 10 taze adaçayı yaprağı veya 2 yemek kaşığı kuru adaçayı ekleyin, 15 dakika demleyin. Ardından bir kaseye süzün ve içerisine 1 yemek kaşığı da sirke dökün. Şampuandan sonra saç ve saç derisine buğu uygulayın. 10 dakika rahatlayın ve saçlarınızı soğuk suyla durulayın.

Dökülmeyi durdurmak için yeşil çay ile durulama

Yeşil çayda bulunan kafein ve antioksidanlar, saç köklerine kan akışını ve dolaşımını teşvik eder, iltihabı azaltır ve kepeği hafifletebilir. Yeşil çayı haftalık olarak saç durulama veya maskeye dahil etmek sadece büyümeyi teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda daha sağlıklı, daha parlak bukleler sağlayacaktır.

Saçınızı şampuanlayıp şekillendirdikten sonra, son durulama işlemi olarak soğutulmuş yeşil çay kullanın. Saç derisinden uçlara kadar kepeği azaltmak, folikülleri uyarmak ve saçınızın parlamasını sağlamak için çayı saç derisine masaj yaparak uygulayın.

Sağlıklı Saçlar için 6 Saç Durulama Tarifi-3 - Saç Bakım Güzellik Sağlıklı Saçlar için 6 Saç Durulama Tarifi-4 - Saç Bakım Güzellik

Parlaklık için elma sirkesi ile durulama

Parlak saçların sırrı, elma sirkesi ile saç durulamadır. Bunu yapmak sadece saçı, ağırlaştıran ürün birikiminden kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda bukleleri süper yumuşak yapar. Ayrıca, saçı güçlendiren bitkilerle karıştırarak, ekstra büyüme, daha az kepek ve daha az kötü saç günü yaşadığınızı göreceksiniz.

1/4 su bardağı elma sirkesi ve 1/2 su bardağı suyu bir kapta karıştırın, ardından duştayken yeni yıkanmış saçın üzerine yavaşça dökün. Her dökme sırasında saç derisinin küçük bölümlerine odaklanın. Eşit olarak dağıtmak için geniş dişli bir tarakla saçlarınızı tarayın, ardından 5 dakika bekletin. İyice durulayın.

Bukleleri güçlendirmek için nane ile durulama

Nane saç derisini temizler ve saç köklerinde ölü deri birikmesini önlemeye yardımcı olur; onları uyarır ve saç büyümesini teşvik eder.

3 adet nane çayı poşetini 2 su bardağı sıcak suda demleyin; soğutun. Soğuduktan sonra ıslak saçın üzerine dökün (veya şampuanladıktan sonra saç derisine ve saça püskürtün) ve saç derisinden uçlara doğru saçınızı tarayarak yedirin. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Bunu haftada iki kez yapabilirsiniz.

Saç rengini öne çıkarmak için çay ile durulama

Kızıl saç çok güzel olsa da doğal renginiz değilse bakımı zor olabilir. Kızıl renginizi aydınlatmak için 3-5 adet siyah çay poşeti veya buna benzer miktarda yaprak çay demleyin. Tamamen soğutun ve saçınızın üzerine dökün. 30 dakika kadar bekletin, durulayın ve her zamanki gibi şekillendirin. Bu, kumral veya kızıl renkli boyalı saçları korumak için düzenli olarak yapılabilir.

Sarı saçlar içinse 3 poşet papatya çayını 2 bardak suda demleyin ve tamamen soğumaya bırakın. Nemli saça dökün ve 10 dakika sonra durulayın. Haftada iki kez yapın.