0

Bildiğiniz gibi bitki çaylarının uykusuzluktan hazımsızlığa kadar çok çeşitli faydaları var. İşte bunlardan biri de antioksidan özellikleri, anksiyete ve depresyon üzerine umut verici etkileri ile bilinen biberiye çayı (*). Peki biberiye çayı aynı zamanda hayallerinizdeki saçlara sahip olmanıza da yardımcı olabilir mi?

Biberiye çayı, yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olması nedeniyle sosyal medyada giderek daha popüler oluyor. Hakkında daha fazlasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Saç için Biberiye Çayı Nasıl Kullanılır?-1 - Saç Bakım Güzellik Saç için Biberiye Çayı Nasıl Kullanılır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Biberiye çayının saçlara faydaları

Biberiye bitkisinin yapraklarından demlenen biberiye çayı, geleneksel Tunus mutfağının bir parçası ve alternatif tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Bazıları ise biberiye çayı içmenin veya doğrudan saç derisine uygulamanın kırılma ve dökülmeyi önlediğini, yeni saç büyümesini teşvik ettiğini söylüyor. Biberiye çayının diğer olası faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkün:

Vazodilatasyon ve vazokonstriksiyon özellikleri: Biberiye çayı, saç derisinde dolaşımı artırmaya yardımcı olan ursolik asit içerir. Dolayısıyla biberiye çayı içmek, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir; bu da saça gerekli besin maddelerinin verilmesini sağlar.

Saç derisi tahrişini hafifletir: Biberiye çayının özleri, çeşitli sorunları yatıştırmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler içerir (*). Uzmanlar, biberiye çayının kaşıntılı bir saç derisini ve diğer saç derisi tahrişlerini yatıştırdığını onaylıyor.

Saç büyümesini teşvik eder: Biberiye çayının dolaşımı artıran güçleri, saç büyümesine katkıda bulunabilir. Saç derisinde artan dolaşım, saç dökülmesini önlemeye ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olabilir.

Saç dökülmesini önleyebilir: Uzmanlara göre biberiye özünün çalıştığı mekanizma belirsiz ancak, bir antioksidan ve bir anti-inflamatuar olarak hareket ettiği öne sürülüyor. Biberiye özü, saç incelmesiyle ilişkilendirilen DHT'nin reseptörüne bağlanmasını engelleyen bir anti-androjen olarak da hareket edebilir.

Parlaklığı ve gücü artırır: Biberiye çayı içmek kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilir, bu da saç köklerine daha güçlü teller için hayati besinlerin verilmesini sağlayabilir. Ayrıca biberiye çayı, saçları parlak ve ipeksi hale getirebilir.

Saç için Biberiye Çayı Nasıl Kullanılır?-3 - Saç Bakım Güzellik Saç için Biberiye Çayı Nasıl Kullanılır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç için biberiye çayı nasıl kullanılır?

Hem biberiye çayı içmenin hem de topikal olarak uygulamanın pek çok faydası var. Biberiye özünün antioksidan, antiinflamatuar, antikanser ve antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu biliniyor (*). Biberiye çayını doğrudan saç derisine uygularsanız, bunu ya bekletme ya da durulama tedavisi olarak yapabilirsiniz. Kendi biberiye çayınızı yapmaksa biberiyeyi beş dakika suda kaynatmak kadar basit olabilir.

Bırakma tedavisi olarak uygulayın: Biberiye çayını topikal olarak uygulayan birçok kişi, tüm saç derisine ulaşmak için onu bir sprey şişesine koymayı tercih ediyor.

Biberiye çayı ile durulama yapın: Saç incelmesi sorununu gidermek için biberiye çayı kullanacaksanız, muhtemelen en iyisi çayı demlemek ve onunla saç durulama yapma. Saç seyrelmesi ile ilgili sorunun saç telinin kendisinde değil, kökünde olduğunu unutmayın. Bu nedenle saç derisine uygulanmalı ve nüfuz etmesi ve etkilerini göstermesi için bir süre bekletilmeli. Diğer saç tedavilerinde olduğu gibi, şampuanlamadan 30 dakika önce uygulamak iyi olabilir.

Ayrıca Saç için Siyah Çay Kullanımı ve Faydaları, Yeşil Çayın Saç Sağlığına Faydaları yazılarımız da ilginizi çekebilir.