0

Saçınızı tararken karıncalanma, yanma veya sadece acı verici bir his yaşamanız size sadece rahatsızlık vermekle kalmaz, oldukça kafa karıştırıcı da olabilir. Keskin ağrı, saçlarınızdan geliyormuş gibi görünse de aslında saç derinizdeki sinirlerden geliyor. Saç dipleri ağrısına kepekten enfeksiyona kadar pek çok durum neden olabilir. Yaygın semptomlar arasında yanma ve karıncalanmanın yanı sıra kaşıntılı bir saç derisi de vardır.

Peki, saç dipleri neden acır? Saçlarınızı tararken veya hareket ettirirken saç diplerinizde rahatsızlık hissediyorsanız konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin. İyi haber, bu problemden kurtulmak mümkün.

Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisi (saç kökleri) neden acır?

Saç diplerinin acımasının yaygın nedenleri arasında şunlar bulunuyor:

Cilt rahatsızlıkları

Dermatit, ciltteki genel bir iltihaplanma ile ilişkili yaygın bir problem. Kaşıntılı, kızarık ve şişmiş bir cilde neden oluyor. Ayrıca kabuklanma ve pullanmaya kadar ileri safhaya çıktığı dönemleri de var.. Bu semptomlar belirli metaller, kozmetikler, belirli saç ürünleri, kirlilik gibi dış etkenlerle temas ettiğinde tetiklenebilir.

Enfeksiyonlar

Saç derisi hassasiyetine neden olan folikülit gibi saç kökü enfeksiyonları vardır. Bu enfeksiyonlar saç diplerine dokunulduğunda ağrı veya sıcaklık hissedilmesine neden olabilir. Genellikle boyun arkasını, saç derisinin arka kısmını veya koltuk altını etkiler. Ayrıca saç derisinin mantar enfeksiyonları da daha çok çocuklarda görülür ve saç dökülmesine yol açabilir.

Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-4 - Saç Bakım Güzellik

İstilalar

Bazen kepek parçacıklarına benzeyen şey sirke veya bit olabilir. Saç derinizde yoğun bir kaşıntı yaşıyorsanız veya kabuklanabilecek kırmızı şişlikler varsa mutlaka doktorunuza başvurun. Bit ve sirke oldukça bulaşıcı ve saç derinizde 30 güne kadar yaşayabilir; yumurtaları ise bundan daha uzun süre bile hayatta kalabilir.

Baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı da saç diplerinin acımasına, ağrımasına neden olabilir. Stres, depresyon, anksiyete belirtilerine veya kas gerginliklerine de yol açabilir.

Diğer olasılıklar

Saç dipleri acımasına ayrıca güneş yanıkları, sıcaklık, soğuk, rüzgar, saçları çok sıkı toplama, yanlış bakım uygulamaları gibi dış etkenler de neden olabilir. Bu ağrı, saç dökülmesi problemiyle beraber daha da tetiklenebilir. Kadınlar için adet döngüsü ile ilişkili hormonlardaki değişiklikler de saç kökleri ağrısına katkıda bulunabilir.

Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Dipleri Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç diplerinin acımasına ne iyi gelir?

Ağrılı saç köklerine sahipseniz yukarıdaki olası nedenleri göz önünde bulundurarak problemin kaynağını tespit etmeye çalışın. Eğer şiddetli ve geçmeyen bir ağrı yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Bununla birlikte saç diplerinin acımasını tetikleyen durumları ortadan kaldırmak da bu probleme çözüm olabilir. Elidor Anında Onarıcı Bakım Şampuanı gibi kuru saç ve saç derisini nemlendirmeye yönelik tasarlanmış bir bir şampuan deneyin. Elidor Anında Onarıcı Bakım Şampuanı kalsiyum, C vitamini ve seramid içeren formülü ile her yıkamada saçlarınızın ihtiyacı olan bakım desteğini verir (Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızı incelemeniz de faydalı olabilir).

Ayrıca saçlarınızı dikkatlice durulayın ve nazikçe tarayın. Onları uzun süreler boyunca çok sıkı bir şekilde toplamaktan kaçının.

Bazı insanların doğal olarak hassas bir saç derisi vardır, bazen ise semptomların altında yatan tıbbi bir durum da olabilir. Aldığınız tüm önlemler devam ederse doktorunuza başvurarak ilaç tedavilerini deneyebilirsiniz.