0

Makademya Yağı Nedir? 

Yalnızca saç bakımında değil cilt bakımı ve sağlıklı beslenmede de öncü yağlar arasında yer alan makademya yağı, sıcak iklimlerdeki fındık ağaçlarından elde ediliyor. Makademya yağının genel sağlığı olumlu etkileyen özelliklere sahip olmasındaki en büyük etken, vücudumuzdaki yağlarla benzer yapıya sahip olmasından geçiyor. Örneğin; yaşın ilerlemesi ile birlikte vücudumuzda giderek azalan palmitoleik asit, makademya yağında da yer alıyor. Böylece yemeklerde de kullanılabilen bu yağ, takviye görevi üstlenebiliyor. 

 

İçeriğinde palmitoleik asit haricinde; oleik asit, linoleik asit, omega 6, 7 ve 3 yağları, potasyum, kalsiyum, E vitamini ve antioksidan bulunduran makademya yağı, Proteaceae ailesine özgü ağaçta yer alan tohumlardan elde ediliyor. Soğuk press yöntemi uygulanarak elde edilen makademya yağını önemli kılan detay ise palmitoleik asidin başka herhangi bir meyvede bulunmaması. Makademya yağı saç bakımında kullanılan değerli içeriklerden biri olsa da farklı faydaları da bünyesinde barındırıyor. 

Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Makademya Yağı Ne İşe Yarar? 

Doğadanın sunduğu içerikler arasında dikkat çeken makademya yağı, çok yönlü faydalara sahip. Mutfakta ve kozmetikte kullanılabilen cadı fındığı yağının, zeytinyağından çok daha faydalı olduğu öne sürülüyor. Yemeklerde, cilt bakımında ve saç bakımında kullanabileceğiniz makademya yağı:

 

  • İçeriğindeki fitosteroller sayesinde kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunları önlemeye yardımcı oluyor. Omega 3 ve 5 yağ asitleri sayesinde hassasiyeti azaltmaya, egzama ve sedef hastalığını yatıştırmaya yardım ediyor. 
  • Palmitoleik asit, linoleik asit ve oleik asit sayesinde cilt üzerindeki yaraların zamanla azalmasına yardımcı oluyor. 
  • İçerdiği omega yağ asitleri cildi ve saçları nemlendiriyor. Kuru ve canlılığını yitiren bir cilde günden güne nem kazandırıyor ve daha yumuşak, pürüzsüz bir cilde kavuşmanıza yardım ediyor. 
  • Nem depolama gücü sayesinde yaşlanma belirtilerine karşı savaş açıyor. Nemden yoksun bir cildin kırışıklığa olan yatkınlığı önlemeye, ince çizgileri azaltmaya yardımcı oluyor. Bu nedenle göz çevresine özel krem ve serumlarda sıklıkla tercih ediliyor.
  • İçerdiği antioksidanlar, vücudun serbest radikallere karşı mücadele etmesini sağlıyor. Zararlı alışkanlıklar ve çevresel faktörler sebebiyle ortaya çıkan serbest radikaller, makademya yağındaki antioksidanların etkisiyle nötrlenebiliyor. Aynı zamanda vücut, serbest radikallerin sebep olduğu hastalıklara karşı daha direnç kazanabiliyor.
  • Özellikle kış aylarında gözlemlenen dudak kuruluğunu azaltmaya ve dudaklara nem kazandırmaya yardımcı oluyor. Makademya yağı içeren dudak ürünleri, daha yumuşak ve pürüzsüz dudaklar elde etmenizi sağlayabiliyor. 
  • Kilo kontrolünü sağlamaya ve kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Yemeklerde sağlıksız yağlar yerine tercih edilen makademya yağı, içerdiği lif oranı ve omega yağları sebebiyle sağlıklı beslenme sürecinde sıklıkla tercih ediliyor. Palmitoleik asit, yağ depolamasını azaltmaya yardımcı oluyor. 

 

Makademya yağının olumlu etkileri, gıda ve kozmetik sektöründe giderek yükselişe geçmesini sağlıyor. Düzenli tüketimi ve kullanımı ile tüm faydaları açığa çıkıyor. 

Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Makademya Yağı Saça Faydaları Nelerdir? 

İncelikli ve kaliteli bir saç bakım rutini benimseyen pek çok insan, makademya yağının saça faydası ve etkilerine hakim. Yıpranmış, kırılarak dökülen ve canlılığını yitiren saçlardaki ufak bir dokunuşu ile makademya yağı saç bakımı ve onarımında olumlu etkiler yaratabiliyor. İşte makademya yağının saça faydaları:

Saç Derisini Nemlendirebilir 

Yalnızca saç tellerinde değil saç derisinde de olumlu etkilere neden olabilen makademya yağı, yağ üretimini dengelediği için saç derisini nemlendirmeye yardımcı oluyor. İçerdiği antioksidanlar sayesinde saç derisinin nemli kalmasını sağlarken cilt bariyerini de güçlendirebiliyor ve zararlı etkilere karşı koruma görevi üstleniyor. 

Yağ Üretimini Düzenleyebilir 

Oleik asit açısından zengin olan makademya yağı, aşırı sebum üretimini önlüyor ve yağ üretimini düzenlemeye yardım ediyor. Böylece aşırı yağ üretimi nedeniyle kısa sürede yağlanmaya meyilli olan saç telleri daha sağlıklı bir forma kavuşabiliyor. 

Saç Derisini Yenileyebilir

Makademya yağında yer alan oleik asidin bir diğer marifeti, saç derisindeki hücreleri harekete geçirmek. Makademya yağının saç derisindeki kullanımı, hücre yenilenmesini teşvik edebiliyor ve çok daha sağlıklı saç derisi elde etmeye yardımcı oluyor. 

Kuru Saçları Canlandırabilir

Özellikle kuru saçların onarımında tercih edilen makademya yağı içeren şampuanlar, düzenli kullanım ile birlikte saçları yeniden hayata döndürmeye destek oluyor. Zengin içeriği sayesinde saçları nemlendirirken ipeksi bir doku kazandırmaya yardımcı olan makademya yağı, parlak ve yumuşak saçlara kavuşturuyor. Bu özelliğini saç tellerini ağırlaştırmadan ve yağlandırmadan göstermesi, makademya yağını ayrıcalıklı kılıyor. 

Zarar Görmüş Saç Tellerini Onarabilir 

Makademya yağı içeriğindeki magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum bileşenleri sayesinde zarar gören saç tellerini onarmaya yardımcı oluyor. Yüksek ısı ve işlem görmüş saç telleri, makademya yağının düzenli kullanımıyla birlikte ilk günkü gibi canlı ve yumuşak bir yapıya bürünüyor. 

Saç Tellerini Güçlendirebilir

Makademya yağının antioksidan açısından zengin içeriği, saç tellerini zararlı dış etkenlere karşı korumaya yardımcı oluyor. Saç tellerinin derinliklerine kadar ulaşan gücü, aynı zamanda saçın en dış katmanını daha dayanıklı hale getiriyor. Serbest radikallere ve oksidatif strese karşı güçlü bir bariyere kavuşan saç telleri, daha sağlıklı uzuyor ve koparak dökülmeler azalabiliyor.

Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Makademya Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Makademya Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır? 

Makademya yağı saç bakım ürünlerinin formuna göre farklı şekillerde kullanılıyor. Bu faydalı yağı içeren şampuan ve bakım kremleri, kullanım talimatları doğrultusunda uygulanıyor. Saf formdaki makademya yağını ise, yalnızca birkaç damla halinde temiz ve nemli saça/saç derisine masaj yaparak uygulamanız mümkün.

Makademya Yağı İçeren Ürünleri Kimler Kullanmalı? 

Makademya yağının saça faydası ve etkilerinden yararlanmak için, fındığa alerjiniz olmaması gerekiyor. Ancak makademya yağının, alerjik reaksiyonu tetikleyen çoğu proteini içermediği söyleniyor. Bu nedenle test etmek için çok az miktarda makademya yağını elinizin üstüne hafifçe uygulayabilir ve sonucu öğrenebilirsiniz.

 

Makademya yağı kuru, yıpranmış, canlılığını ve parlaklığını yitirmiş saçlara sahip pek çok kişi tarafından halihazırda kullanılıyor. Saçlarınızın eski formuna geri kavuşması için her türlü yolu denediğiniz halde istediğiniz etkiyi elde edemiyorsanız, makademya yağı içeren ürünlere şans verebilirsiniz. Besin içeriği zengin olan yağ, yalnızca işlem görmüş kuru saçlarda değil, tüm saç tiplerinde kullanılabiliyor. Saçlarınızın sağlıklı formunu korumak ve güç geçtikçe daha da güçlenmesine destek olmak için, makademya yağından yardım alabilirsiniz.

 

Saçlarınızın hayalinizdeki güce kavuşması için, Elidor Güçlü ve Parlak Saç Bakım Şampuanı yanınızda! Makademya yağı, E vitamini ve keratinin gücüyle harmanlanan Elidor Güçlü ve Parlak Saç Bakım Şampuanı, Superblend formülüyle makademya saç bakım rutininizin ilk aşamasında sizlere eşlik ediyor. Yumuşak, dayanıklı, sağlıklı ve gözle görülür parlaklık için, şampuan sonrası temiz ve nemli saçlarınıza Elidor Güçlü ve Parlak Sıvı Saç Kremi uygulayabilir, makademya yağının mucizevi etkisini ikiye katlayabilirsiniz.