0

Evde saç bakımı ve şekillendirme rutininizde yapacağınız basit değişiklikler, adeta bir kuaför ziyaretine benzer sonuçlar verebilir. Elbette kuaförlerin sahip olduğu ve ustalıkla kullandığı profesyonel araçlar ve bilgi birikimleri hayal ettiğiniz saçlara daha hızlı kavuşmanızı sağlar. Yine de doğru tüyolarla saç bakımınızı ve saç şekillendirmeyi daha kolay ve kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-1 - Saç Bakım Güzellik Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-2 - Saç Bakım Güzellik

Hacimli saçlar için ipek toka kullanın

İster düz ister dalgalı veya kıvırcık saçlarınız olsun, bir gecede saçlarınızın hacmini kaybedebilirsiniz. Saçlarınız topluyken uyumak, saç köklerinizi biraz daha kaldırır ve hacim oluşturur. Bu, gece boyunca saatlerce saçlarınızın üzerinde yattığınız için daha uzun süre hacimli olması anlamına gelir. Bu yöntem kuru ve ıslak saçlar için de eşit derecede etkili. İnce telli saçlarınızı hacimli göstermek için anahtar nokta ise ipek bir toka kullanmak. İpek tokalar geleneksel bir saç tokasının neden olacağı sürtünmeyi, gerilimi ve kırılmayı azaltır.

Saçlarınızla uğraşmayın

Kuaförler genellikle saçlarınızın bir tarafında daha fazla kırılma gözlemler ve burası genellikle en çok dokunduğunuz kısımdır. Saçlarınızla sürekli oynamak uzun vadede hasara yol açar, bu nedenle onlarla ne sıklıkta oynadığınız veya dokunduğunuz konusunda bilinçli olmaya çalışın. Bu sayede saç kesiminizi daha uzun süre koruyabilirsiniz.

Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-3 - Saç Bakım Güzellik Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-4 - Saç Bakım Güzellik

Örgüler mükemmel dalganın sırrı

Daha uzun süre dayanma gücü olsa da saç maşasının yaratacağı dalgalar yerine örgüyü tercih edin. Saçlarınızı ikisi önde, ikisi arkada olmak üzere dört parçaya ayırın. Örün ve bir toka ile sabitledikten sonra, hafifçe gevşetmek için her bir örgüye masaj yapın. Ardından her birine beş saniye boyunca 185 °C'den yüksek olmayan bir ısıya ayarlanmış bir saç maşası uygulayın. Saçlarınız soğuduğunda tokayı çıkarın ve açtığınız saçları parmaklarınızla tarayın. Daha dokulu bir görünüm için saçlarınızı düzensiz bölümler halinde örmeyi deneyin.

Hacmini koruması için ısı kullanın

Saçlarınızı şekillendirmeden önce sıcak bir saç kurutma makinesiyle güzelce havalandırın. Anında hacim ve doku elde edeceksiniz. Salaş bir dağınık topuz için şunu deneyin: Saçınızı at kuyruğu yapın, ardından kendi etrafına sarmadan önce hafifçe geriye doğru tarayın. Bu sayede saçlarınız daha hacimli ve doğal bir şekilde şekil alacak.

Saçlarınızın nemini korumak için sıcak duştan kaçının

Çok sıcak su, saçlarınızı doğal yağlardan arındırarak kuru hale getirebilir. Bu, özellikle kıvırcık, dalgalı ve kalın telli saçlar için geçerli. Bu yüzden su sıcaklığını düşürün ve bunun yerine ılık suyu tercih edin. Emin olun sonunda saçlarınız bunun için size teşekkür edecek.

Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-5 - Saç Bakım Güzellik Kuaförünüzün Size Bahsetmediği 7 Harika Saç Tüyosu-6 - Saç Bakım Güzellik

Buklelerinizi taramayın

Kıvırcık saçları kurutmak uzun bir işlem, çünkü istenen görüntüyü yakalamak için neredeyse tamamen kuruyana kadar kurutmanız gerekir. Bu konuda bambu veya mikrofiber havlu kullanmayı deneyin. Bukleleri bozan ve kabartmaya neden olacak saçları tarama işlemi yerine hafifçe havluyla kurutun. Bambu, pamuktan daha yumuşak ve daha emici. Böylece saçlarınız daha kısa sürede kurur ve bukleleriniz daha düzgün şekil alır.

Karışmasını önlemek için stratejik olarak şampuanlayın

Çoğu insan saçlarını şampuanlarken ortasını ve uçlarını ovalar. Bu, saç kütiküllerinin su ile şişerek yükselmesine ve kabarık kütiküllerin kilitlenmesine yol açarak karışmasına neden olabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu, şampuanı daha çok saç derisine uygulamak. Bu sayede hem saçlarınızı derinlemesine temizleyebilir hem de onları hasara karşı korur.