0

Erkekler de kadınlar da güzel görünen saçlara sahip olmak ister. Güçlü ve parlak saçlara sahip olmanın yolu ise her iki taraf için de doğru saç bakım rutini uygulamalarından geçiyor. Ancak kadın ve erkek bakım rutinleri elbette birbiriyle aynı değil. Çünkü farklı saç ve saç derisi özelliklerine sahipler. Bu yüzden genellikle şampuanlar, kadın ve erkek şampuanı olmak üzere cinsiyetlere özel olarak tasarlanıyor.

Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Örneğin kepek problemi oldukça yaygın olduğu için bu ortak probleme sahip olabilir, aynı şampuanı kullanabilirsiniz. Fakat aynı şampuan diğerlerine iyi gelirken sizin kepek probleminizi ortadan kaldırmayabilir. Eğer eşiniz, kardeşiniz veya ebeveynleriniz karşı cinstense saç derilerinizin farklı ihtiyaçları var demektir.

Erkek saç derisi özellikleri

Araştırmalar, erkek saç derisinin seramid seviyelerinin kadınlara kıyasla daha az olduğunu gösteriyor. Bu da protein kaybına daha yatkın olmaları demek. Saçlarımızın %95’i proteinden oluştuğu için erkekler daha zayıf bir saç derisi bariyerine sahip.

Bir diğer farklılık ise sebum oranı. Erkekler kadınlara göre %60 daha faza sebum üretiyor. Bu durum saç derisi için de geçerli ve sıklıkla yağlı saçlara ve yağlı bir saç derisine sahip olmalarına yol açıyor.

Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Erkeklere özel saç bakım tüyoları

Saçlarınızın temiz ve canlı görünmesi için saç özelliklerinize uygun bir bakım rutini benimseyin. Ayrıca bu tüyolar da size yardımcı olabilir:

  • Saçlarınızı yıkarken acele etmeyin ve saç derinize masaj yapın. Saç derisi masajı, kan dolaşımını iyileştirerek saç derinizin sağlık kazanmasını sağlar.
  • Kız arkadaşınızın veya eşinizin şampuanını kullanmayın. Kendi saç özelliklerinize uygun bir erkek şampuanı saç bakımınızı en iyi şekilde destekler.
  • Sağlıklı beslenin. Proteinler saç sağlığı için de önem taşıyor, bu yüzden dengeli beslenmeye özen gösterin.
  • Saçlarınızı iki kez şampuanlayın. İlkinde saç derisi yağ ve kirden arınır, ikincisinde ise saçlarınız ihtiyacı olan temel bileşenleri alır.
  • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak sadece vücudunuzu zinde tutmakla kalmaz, aynı zamanda saç derinize ihtiyacı olan besinleri sağlamak için kan akışını arttırarak saçlarınızın uzamasını destekler.
Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-5 - Saç Bakım Güzellik Erkekler ve Kadınlar Aynı Şampuanı Kullanabilir mi?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kadın saç derisi özellikleri

Konu saç derisi sağlığı olduğunda araştırmalar kadınların daha şanslı olduğunu ortaya koyuyor. Kadınlar genellikle erkeklere kıyasla daha güçlü bir saç bariyerine sahipler. Diğer yandan kuru saç derisi özelliklerine de daha yatkınlar. Saçlarına daha fazla kimyasal işlem uyguladıklarını da düşününce bakım konusunda erkeklerle aralarındaki fark büyüyor. 

Kadınlara özel saç bakım tüyoları

Saç özelliklerinize uygun, güvenilir bakım ürünleri ile düzenli olarak uygulayacağınız bir bakım rutini, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca:

  • Erkekler sıklıkla kısa saçlara sahip oldukları için erkek şampuanları da daha hafif formüle edilir. Bu yüzden saç tipinize uygun bir kadın şampuanı kullanın. CLEAR, erkeklerin ve kadınların saç derisi ihtiyaçlarını karşılayan özel ürünlere sahip. Bio-Güçlendirici formül ile tasarlanan CLEAR kadın şampuanları, kuruyan ve yıpranan saç derisini güçlendirmede oldukça etkili.
  • Saçlarınızı masaj yaparak yıkayın. Saç derisine düzenli olarak masaj yapmak, sadece saçlarınızı yağdan ve kirden arındırmaz, aynı zamanda tıkanmış gözenekleri de azaltır.
  • Saçlarınızın daha fazla nemlendirilmeye mi sebumdan arınmaya mı ihtiyacı var? Saç derinizin özelliklerini keşfedin ve buna uygun bakım ürünleri kullanın.
  • En iyi sonuç için duştan önce saçlarınızı tarayın. Bu sayede kullandığınız bakım ürünlerini saçlarınıza eşit şekilde dağıtmanız daha kolay olacak.