0

Yazın en güzel yanı deniz olan deniz, bakım rutininize de siz farkında olmadan destek sağlıyor. Ölü derilerin cildinizden uzaklaşmasına yardımcı olan deniz tuzunun cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olduğu ve doğal bir peeling görevi gördüğü biliniyor. 

Ayrıca ciltteki sebum dengesini sağlamanız için de doğal bir ajan. Yaz tatilinde vücudunuzdaki sivilcelerin ya da sivilce izlerinin azaldığını gözlemlediniz mi? İşte bunun nedeni; deniz suyu, yani aslında deniz suyundaki sülfür.

Deniz Suyunun Saçınıza 5 Faydası-1 - Saç Bakım Güzellik Deniz Suyunun Saçınıza 5 Faydası-2 - Saç Bakım Güzellik

Deniz Suyunun Saça Faydaları

  1. Saç diplerinizi ferahlatıyor ve iyileştiriyor. 
  2. Yağlı saç diplerinde sebum dengesini sağlıyor. Hatta, denize girilemeyen dönemlerde deniz tuzunu şampuanla karıştırıp duş sırasında kullanlar da var. 
  3. Saça doku ve hacim kazandırıyor. Deniz tuzunun saçları şekillendirme yeteneğine hepimiz aşinayız. ‘Plaj dalgaları’ dediğimiz, tok dalgalar denizden sonra saçımızın kendini deniz tuzuna teslim ederek kendi halinde kurumasıyla ortaya çıkıyor. Denize giremediğiniz zamanlarda bu görünümü elde etmek için adres belli: TONI&GUY Deniz Tuzu Etkili Şekillendirici Sprey. Saçınızı şekillendirirken, dolgunluk ve hacim veriyor; denizden henüz çıkmışcasına belirgin, dalgalı ve doğal bir görünüm yaratıyor. Doğal ve dağınık dalgalar yaratmak için nemli ya da kuru saçınıza eşit bir şekilde sıkıp elinizle şekil vermeniz yeterli.  
  4. Deniz tuzunu ayrı kullanarak, saç derisine peeling de yapabilirsiniz. Bu sayede saç dibinizdeki kan dolaşımı artar. 
  5. Anti-fungal özelliğiyle kepek probleminizi çözmeye de yardımcı olur.
Deniz Suyunun Saçınıza 5 Faydası-3 - Saç Bakım Güzellik Deniz Suyunun Saçınıza 5 Faydası-4 - Saç Bakım Güzellik

Deniz Suyu Saç Rengini Açar mı?

Denizden çıktıktan sonra güneşlenmeniz ya da güneşin altında vakit geçirmeniz durumunda deniz suyunun doğal saç renginizde açılma sağladığını gözlemleyebilirsiniz. Ancak burada bir uyarıda bulunalım. Eğer saçlarınızda boya varsa, deniz suyu saçınızdaki boyanın akmasına da neden olabilir. Bu sebeple saçınızda boya varsa, bir bone ile yüzebilirsiniz.

Deniz Suyu Saçı Uzatır Mı? 

Deniz suyundaki tuz, saç derisini ferahlattığı ve stimüle ettiği için kan dolaşımının artmasına da destek olur. Bu sebeple saçın uzamasına yardımcı olabilir. Ancak saçınızı hızlı bir şekilde uzatmak için yalnızca deniz suyuna bel bağlamak yanlış. Denize girdikten sonra çok vakit kaybetmeden duş alın ve saç bakımınızı ihmal etmeyin.Saç dibinizde tuz birikmesi uzun sürede saç sağlığını olumsuz etkileyebilir.