0

Saç ve saç derisi sağlığını korumak için saçınızın ne istediğini bilmeniz oldukça önemli. Doğru bakım rutini oluşturmak ve doğru ürünü kullanmak için işe saç tipinizi belirleyerek başlayın. Ardından saçınızın neye ihtiyaç duyduğunu gözlemleyin. Yani çabuk mu kırılıyor, kepek sorunu mu yaşıyorsunuz, uzamamasından mı şikayetçisiniz, yoksa çok mu kuru? Bu soruların cevabının ardından kendi bakım rutininizi oluşturabilirsiniz.

Saç bakım rutininize dahil edebileceğiniz ve neredeyse çoğu saç ihtiyacına çözüm sağlayan Amla yağını

Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Amla yağı nedir?

Bektaşi üzümü olarak adlandırılan amla yağı amla denilen bitkinin meyvesinden elde edilir. Hindistan’a özgü bu bitki uzun yıllardır saç ve güzellik rutinlerine dahil ediliyor. Çok fazla C vitamini, mineral ve antioksidan içeren amla yağı özellikle saç uzatmada sıklıkla kullanılmasıyla da biliniyor.

Amla yağı saça faydaları

Kuru saçları nemlendirebilir: Amla bitkisi yağının nemlendirici özelliği sayesinde saç telleri ve saç derisinin ihtiyacı olan nem karşılanır ve nemlenen saç canlanarak, kırılmalar, dökülmeler önlenebilir.

Kepek oluşumunu önleyebilir: Amla yağının antibakteriyel yapısı, kepek oluşumunu önlemeye ve hatta saç derisindeki kaşıntıyı gidermeye de yardımcı olabilir.

Saç tellerini güçlendirir: Amla yağı, saça parlaklık ve güç katan ve nemi destekleyen bitkisel besinler, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bu sayede saç tellerini güçlendirerek saçlarınızın canlanmasına ve parlamasına da yardımcı olur.

Saç derisini korur: İçerdiği C, E vitaminleri ve antioksidanlar ile saç derisi sağlığını korumasıyla bilinir. Saç derisi, saç tellerini aşırı ısı, toz, kirlilik gibi dış etkenlere karşı koruyan katmandır. Saç derisinin sağlıklı olması genel saç sağlığı üzerinde büyük rol oynar.

Saç dökülmesini önleyebilir: Amla yağının saç büyümesini desteklemedeki etkinliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da saçı güçlendirme yeteneği sayesinde saç tellerinin kırılmasını ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Amla Yağının Saça Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Amla yağı nasıl kullanılır?

Amla yağı genellikle topikal kullanıma uyum sağlar. Dilerseniz doğrudan saçınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz. Uygulama sırasında saç derinize nazikçe masaj yapmayı da unutmayın. Bu sayede kan dolaşımını hızlandırarak ürünün etkilerini hızlandırabilirsiniz. 30-40 dakika saçınızda beklettikten sonra saçınızı bol su ile yıkamayı da unutmayın.

Doğrudan uygulamak dışında, saç için faydalı diğer doğal ürünler ile kendi saç maskenizi de yapabilirsiniz. Saça faydalarıyla bilinen hindistancevizi, argan, badem, aloe vera, avokado gibi yağları da kullanarak saçlarınıza derinlemesine bir bakım yapabilirsiniz.

Amla yağı saç rengini değiştirir mi?

Bazı kullanıcı deneyimleri sonucu amla yağının saç rengini değiştirdiği de söyleniyor. Bu çok büyük farklar olmasa da saçın kendi rengi dahilinde 1-2 ton koyulaşması olası. Ayrıca bilimsel kanıtlar olmasa da yine kullanan kişiler amla yağının düzenli kullanımda saçtaki beyazları kapattığını da söylüyor.