0

Kirpik perması, kirpiklerin 45 dakikalık bir uygulamadan sonra yarı kalıcı olarak kıvrılmasını ve kirpiklerde dolgun bir görünüm elde etmeyi sağlayan bir uygulamadır. Kirpikler en zor şekillenen tüyler arasında bulunur. Ancak kirpik perması sayesinde kirpiklerde kalıcı olarak kavisli bir görünüm elde etmek mümkün olur. Peki, kirpik perması nedir, kirpik perması ne işe yarar? Siz de kirpiklerinize farklı bir görünm katmak istiyorsanız kirpik permasına dair merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-1 - Saç Bakım Güzellik Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik Perması Nedir, Ne İşe Yarar?

Kirpik perması, özel perma makaraları aracılığı ile yapılan ve kirpiklere kavis kazandıran bir kirpik bakım işlemidir. Kirpik perması yapımı yaklaşık olarak 40-50 dakika sürer. İşlem kirpiğin uzunluğuna ve yapısına göre kirpiklerde istenilen dolgun etkiyi oluşturur. Kirpikler, vücudun en zor şekle giren tüylerindendir. Bu nedenle perma işlemi uygulamadan kirpiklerin istenilen kavise erişmesi bir hayli zordur. Kirpik perması kirpiklerin belirli bir süre için kalıcı olarak kıvrık olmasına imkan tanır.

 

Dolgun ve kıvrık kirpiklere sahip olmak istediği için kirpik perması yaptıranlar bu işlem sayesinde etkileyici bakışlara sahip olur. Uygulama kirpiklerinin daha bakımlı görünmesine ve kişinin öz güvenini artırmaya yardımcı olur. Kıvrık kirpikler sayesinde göz makyajında istenen göz alıcı görünüm elde edilebilir ve başarılı makyaj uygulamaları gerçekleştirilebilir. Kirpik permasının yanı sıra takma kirpik işlemini de merak ediyorsanız içeriğimize hemen göz atabilirsiniz.

Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-3 - Saç Bakım Güzellik Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik Perması Nasıl Uygulanır?

Kirpik perması yaptırmak isteyen birçok kişi, “Kirpik perması nasıl yapılır?” sorusunun cevabını merak eder. Kirpik perması işlemi için özel bigudilerden yardım alınır. Kirpik perması aşağıdaki adımlardan oluşur:

 

  • Çubuk şeklindeki plastik, sünger veya silikon ped maddesinden tasarlanmış bigudiler 10-15 dakika boyunca kirpiklerde bekletilir. Kirpiklerin uzunluğuna göre işlemde küçük, orta veya büyük boy bigudiler kullanılabilir.
  • Bigudiye sarılan kirpiklere özel bir solüsyon uygulanır ve kirpikler iki ayrı solüsyon işlemi arasında hava ile temas etmeyecek şekilde maske ile koruma altına alınır.
  • En son aşamada kirpikleri yenilemek ve güçlendirmek için besleyici bir yağ da kullanılabilir.
  • Kirpik permasını işlemi yaklaşık yaklaşık 30-40 dakika kadar sürer. İşlem sonunda kirpikler kirpik yapısına göre 2-3 ay boyunca istenen formunu korur. Bazı durumlarda kullanılan etken maddelerle bu süreyi uzatmak mümkün olabilir.

 

Kirpik permasına ek olarak kirpik lifting işlemi ile de hacimli kirpik görünümüne ulaşabilirsiniz.

Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-5 - Saç Bakım Güzellik Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-6 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik Perması Ne Kadar Dayanır?

Kirpik permasının kalıcılığı, kişinin kirpik yapısına ve yoğunluğuna göre farklılık gösterir. Bu işlemin kalıcılık süresi genellikle 1 veya 2 ay civarıdır. Eğer kirpik perması uygulamasını belli aralıklarla tekrar ederseniz işlemin kalıcılık süresi de uzar.

Kirpik Perması İşleminde Kirpikler Zarar Görür mü?

Kirpik perması uygulaması mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Örneğin kirpik bigudisi, kirpik boyuna uygun ölçülerde seçilmez ise kirpikler gereğinden fazla kıvrık ya da az kıvrık olabilir. Bu da kirpiklerde estetik olmayan bir görünüme neden olur. Ayrıca kirpiklerin bigudiye tutturulması işlemi tek tek ve özenle gerçekleştirilmediğinde kirpik uçlarının kırılma ihtimali yüksektir. Bunun yanında kirpiklere uygulanan solüsyonların yeni olması çok önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş ya da ağzı açık kalmış solüsyonlarla yapılan işlemlerde gözlerin mikrop kapma, kirpiklerin de okside olma riski bulunur. Böyle bir durumda ise kirpikler hızlı bir şekilde dökülebilir.

Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-7 - Saç Bakım Güzellik Kirpik Perması Nedir, Ne Kadar Dayanır?-8 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik Perması Yaptırdıktan Sonra Nasıl Bakım Yapılmalı?

Kirpik perması işleminden sonra bakım yapmak işlemin kalıcılığını artırmaya yardımcı olur. İşlemin ardından düzenli olarak kirpik besleyici kullanmak kirpik köklerini güçlendirerek kirpiklerin dökülmesini doğal sürecine göre yavaşlatır. Ayrıca kirpik besleyici kullanımı kirpiklerin uzun süre kıvrık kalmasına destek olur.

Kirpik Perması Sırasında Kullanılan Malzemeler Sağlığa Zararlı mı?

Kirpik permasında kullanılan tüm malzemeler medikal ve hipoalerjik özelliktedir. Dolayısıyla bu malzemelerin sağlığı tehdit edecek bir yönü yoktur. Ancak herhangi özel bir maddeye alerjiniz varsa dikkatli olmalı, bir uzmana danışarak hareket etmelisiniz.