0

50'li yaşlar cilt bakımı rutinini oluştururken dikkatinizi iki noktaya odaklamalısınız: Nemlendirici ve yaşlanma karşıtı ürünler kullanmak. 50’li yaşlarda, 20’li ve 30’lu yaşlardaki cilt bakımınızdan daha fazlasına ihtiyacınız var. Cildinizin elastikiyetini ve parlaklığını artırmak için doğru cilt bakım alışkanlıkları edinmeniz ve bunu sürdürmeniz çok önemli.

 

50 yaş sonrası cilt bakımı sürecinden verimli sonuçlar almak için ürün seçerken ve rutin oluştururken yaş parametresine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yaşlanma izlerinin yavaş yavaş ortaya çıktığı 30’lu yaşlardan itibaren cildin ihtiyaçlarına uygun olarak cilt bakım rutinini yenilemek şart. Her yaşın kendine has güzelliğini doğru bir cilt bakımı rutini ile elde etmek mümkün. Siz de 50 yaş cilt bakım önerileri hakkında bilgi edinerek bu yaşlarınızda da ışıl ışıl parlayan bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Peki, 50 yaş üstü cilt bakım rutini nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmeli?

50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik 50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

50'li Yaşlarda Cilt Bakımı Neden Önemlidir?

50’li yaşlar vücut dengesinin ve hormonların değiştiği bir süreçtir. Bu dönemde dramatik bir şekilde değişen hormonlar ve menopozla birlikte cilt olumsuz yönde büyük etkilere maruz kalır. 50’li yaşlarda ciltte aşağıdaki değişimler gerçekleşir:

 

  • Cilt için faydalı olan yağ asitleri ve seramid seviyesi düşüşe geçer. Cildin kolajen ve hyaluronik asit üretimi minimum seviyeye iner. Bu da cildin yapısının bozulmasına, cildin esnekliğini kaybederek sertleşmesine neden olur. Bunların sonucunda kırışıklıklar derinleşir.
  • Esneklik kaybı ve bileşen eksikliği nedeniyle cilt kuruluğu artar ve cilt dokusu incelmeye başlar. Böylece deri altındaki lekeler gözle görülür hale gelir ve cilt daha donuk görünür.
  • Hormon değişimleri cilt üzerinde pigmentasyon oluşmasına neden olur. Cilt tonu hem kızarıklıklar hem de lekeler nedeniyle dalgalı bir görünüm sergiler.
  • 50’li yaşlarda yer çekimine karşı koyamayan ciltte 50 yaş yüz sarkması sorunu meydana gelir. Eğer bu duruma müdahale edilmezse yüz hatları zamanla değişir. Bu durum da devamlı yorgun bir görünüme, hatta olduğunuzdan daha büyük yaşta görünmenize neden olur.

 

Tüm bu değişimleri önlemek için bu dönemde cilt bakımında etkili öneriler eşliğinde hareket etmek önemlidir.

50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik 50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

50'li Yaşlar İçin Cilt Bakımı Önerileri Nelerdir?

50 yaş sonrası cilt bakımı rutini için birtakım uygulamaları hayata geçirerek daha canlı ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte bu dönemde deneyebileceğiniz bazı öneriler…

Cildinizin Nem Dengesine Önem Verin

50’li yaşlarda cildin en büyük ihtiyaçlarının başında nem gelir. Bu dönemde kullandığınız her ürün cildinizi okşayan, yumuşatan ve kremsi bir dokuya sahip olmalı. Bu, hem cildinizi temizlediğiniz bakım ürünleri için hem de makyaj malzemeleri için geçerli. Özetle cildinize uyguladığınız her ürünün formülünde nemlendirici bileşenler bulunması şart. Bu noktada yenileyici kağıt maskeler, kaliteli nemlendirici ürününleri bakım rutininize dahil edebilirsiniz. Yağ kompleksi ve hyaluronik asit içeriği ile öne çıkan ürünler size zengin ve yoğun bir cilt bakımı imkanı verir. Cildinizi etkili bir şekilde nemlendiren ve yumuşatan ürünler sayesinde cildiniz daha yumuşak ve parlak hale gelir.

Cildinizi Nemlendirirken Dolgunlaştıran Kremlere Yatırım Yapın

50 yaş üstü cilt bakım kremleri içerisinde nemlendirici içeriklerin yanı sıra cildinizi besleyecek bileşenlerin olmasına da özen göstermelisiniz. Cildi yenileme özelliği sunan ürünler, niacinamide gibi eşsiz içerikleri ile cildi nemlendirmesinin yanı sıra besleyerek hücrelerin ihtiyaç duyduğu faydalı yağ asitleri ile cilde dolgun bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Etkili formülü ile dikkat çeken ürünler kırışıklık görünümünü azaltmaya, cildi besleyerek nemlendirmeye ve cilt esnekliğini gözle görülür bir şekilde artırarak yüz hatlarını belirginleştirmeye destek olur.

50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik 50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Göz Çevresine Kırışıklık Karşıtı Krem ve Serumlar Uygulayın

50’li yaşlarda göz çevresindeki kırışıklıklar daha da derinleşmeye başlar. Bu nedenle göz çevresi bakımına daha çok özen göstermek gerekir. Gündüz saatlerinde değerli bileşenler içeren yaşlanma karşıtı etkili olan göz çevresi bakımı kremleri ile göz çevresindeki narin cilde bakım yapılmalı. Gece bakımında ise göz çevresindeki dokuları hücre düzeyinde iyileştirecek formüller içeren serumlar kullanmak gerekir. Ayrıca göz çevresine ürün uygularken bu bölgedeki cilde hassas davranmak, ürünü tampon hareketlerle nazikçe cilde sürmek son derece önemli.

Gece Bakımına Retinol Ekleyin

Yaşlanma karşıtı bakımın olmazsa olmazı olan retinol, sizin de günlük bakım ritüelinizde mutlaka yer almalı. A vitaminin bir türevi olan retinol, hücrelerin yenilenmesine destek olarak geçen zamanın etkilerini en aza indirme konusunda yardımcıdır. 50 yaş cilt bakımı rutininizde içeriğinde retinol bulunan kremleri tercih edebilirsiniz. Daha yoğun bir etki için temiz cildinize nemlendirici uygulamadan önce, kırışıklıklara etki eden gece serumlarını kullanabilirsiniz.

Lekelerle Mücadele Eden Ürünler Tercih Edin

50’li yaşlar cilt hücrelerindeki hasarların cildin yüzeyinde iyice kendini belli etmeye başladığı yaş aralığıdır. Bu dönemde ciltte leke görüntüsü daha da yoğunlaşabilir. Bundan kaçınmak için niacinamide ve C vitamini gibi cilt tonunu eşitleyici etkileri bulunan içeriklerle üretilen cilt bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Bunun yanında var olan lekelerin daha da koyulaşmasını ve yeni leke oluşumunu önlemek için SPF koruması yüksek güneş kremi ürünlerine yatırım yapmak şart.

50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik 50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-8 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Temizliği Sürecine Peeling Ürünleri İlave Edin

Yüz temizleme jeli ve tonik gibi ürünler erken yaşlardan itibaren etkili bir cilt temizliği için kullanılan seçenekler arasında. 50’li yaşlara geldiğinizde de krem formlu yüz temizleme jellerini tercih edebilir, tonik olarak ise hafif dokulu formüllere sahip ürünlerden satın alabilirsiniz. Bunlara ek olarak bakım ritüelinize dahil etmeniz gereken başka bir ürün daha var: Peeling. İlerleyen yaşla beraber cildin ölü tabakası daha da kalın hale gelir. Bu ölü tabakanın yarattığı solgun cilt görünümünden kurtulmak için tanecikli yapısı ile cilde masaj yapan peeling ürünleri kullanmak şart. Elbette bu noktada seçtiğiniz peeling ürününün cilt bariyerine hasar vermemesi son derece önemli. Bu nedenle 50 yaş sonrası cilt bakımı için ince taneleri ile cildi nazikçe okşayan, bir yandan da nemlendiren ürünlere yatırım yapabilirsiniz.

Kolajen Kaybını Önlemeye Odaklanın

Yaşlandıkça cilt dokusu her geçen yıl kolajen kaybetmeye başlar. 50'li yaşlarınızda aynaya baktığınızda cildinizin dokusunun değiştiğini kolayca fark edebilirsiniz. Bu nedenle 50’li yaşlarda cildinizin kolajen kaybetmesine neden olabilecek her şeyden kaçınmanız gerekir. Yaz veya kış fark etmeksizin dışarı çıkarken mutlaka yüksek SPF korumalı ürünler kullanmak, sigara içmemek ve bronzlaşma seanslarına veda etmek kolajen kaybını önlemenize yardımcı olacak.

50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-9 - Saç Bakım Güzellik 50 Yaş Sonrası Cilt Bakımı Önerileri-10 - Saç Bakım Güzellik

Yeterli Oranda C Vitamini Desteği Alın

50'li yaşlarda ince çizgiler; genellikle gözler, ağız ve alın gibi mimik hareketinin yoğun olduğu bölgelerde kırışıklıklara dönüşmeye başlar. Yaşlandıkça cilt elastikiyetinden sorumlu olan elastin dokusu kayba uğrar. Ne kadar çok elastin kaybederseniz cildiniz o kadar az esnek olur. Bu durum da kırışıklık oluşumunu tetikler. Yaşlandıkça cilt daha az sebum üretir. Pek çok kadın, yaşlandıkça cildinin parlaklığını ve nemliliğini kaybettiğini belirtir. Bu sebeple bir uzman kontrolünde yeterli oranda C vitamini desteği almak cildinizin parlaklığını geri döndürmeye ve cilt dokusunu canlandırmaya yardımcı olabilir.

 

Sizler için yukarıda 50 yaş sonrası cilt bakımı rutini hakkında bilgi vermeye çalıştık. Siz de 50 yaş üstü doğal cilt bakım önerilerinden yararlanarak 50’li yaşlarınızda da bakımlı ve ışıldayan bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.