0

Güneş, sadece yaz aylarında değil dört mevsim boyunca zararlı UVA ve UVB ışınlarını yayar. Bu ışınlardan en olumsuz şekilde etkilenen ise ne yazık ki cildimiz olur. Üstelik güneşin zararlı ışınlarından her cilt tipi aynı şekilde etkilenmez. Özellikle hassas cilt tipine sahip olanlar güneş koruyucu ürünleri çantasından eksik etmemelidir. Peki, güneş kremi ne işe yarar cilt tipimize göre en iyi güneş kremi nasıl seçilir? Gelin, güneş kreminin işlevlerini ve doğru güneş kremi seçiminin inceliklerini birlikte inceleyelim…

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Yaygın düşünce, güneş kreminin yaz aylarında hatta yalnızca tatilde, güneşlenirken kullanılan bir ürün olduğu yönündedir. Oysa bu düşünce tamamen yanlıştır. Güneş ışınları, güneşin yüzünü göstermediği bulutlu günlerde dahi cildimizi yıpratır. Güneşin zararlı etkilerini minimuma indirmek için dört mevsim güneş kremi kullanmak gerekir. Güneş kremi faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-2 - Saç Bakım Güzellik
  • Güneşten yayılan ultraviyole ışınları, derinin alt tabakasına nüfuz ederek yaşlanma etkilerini artırır. Düzenli güneş kremi kullanımı yaşlanma etkilerinin gecikmesine destek olur.
  • Zararlı UVA ve UVB ışınları uzun vadede kansere sebep olabilir. Düzenli güneş kremi kullanımı ile kanser riskini azaltmış olursunuz.
  • Güneş nedeniyle cildinizde yaşlanma belirtileri, lekeler veya istenmeyen çiller oluşabilir. Güneş kremi önerileri arasından cilt tipinize en uygun olan ürünü seçerek bu olumsuzluklardan da hızlıca kurtulabilirsiniz.
  • Güneşin genellikle açık tenli insanlara zarar verdiği düşünülür. Aslında sadece beyaz ya da buğday tenlilerin değil herkesin güneşten korunması gerekir. Dolayısıyla koyu tenli olsanız da güneş kremi kullanmalısınız.
  • Güneş kremi nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız kısaca özetleyelim: Güneş kremini sadece yüzünüze ve dekolte bölgenize değil; vücudunuzun tümüne uygulamalısınız. Diz arkaları, kulak arkaları, eller ve dirsekler unutulmamalıdır. Tercih ettiğiniz ürünün yapısına göre, uygulama yapacağınız bölgeye yetecek kadar elinize almalı ve cildinize yedirmelisiniz. Ayrıca güneş kremini güneşe çıkmadan 20 dakika önce sürmeniz en idealidir. Gün içinde düzenli aralıklarla kreminizi yenilemelisiniz.

 

Yüz Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş kremi markaları arasında seçim yaparken kullanım amaçlarına, hangi cilt tipi için uygun olduklarına ve koruyucu özelliklerine dikkat etmelisiniz. Özellikle yüz için güneş kremi seçiminde koruma faktörünü gözetmelisiniz. SPF kısaltması ile görebileceğiniz Sun Protection Factor ifadesi, ürünün cildinizi güneşten koruma derecesi ile ilgilidir. Etkili bir korunma için yüz bölgesine en az 30 SPF güneş kremi sürmeniz önerilir. Beyaz tenliler, çilliler veya cildinde farklı hassasiyet bulunanlar 50 faktör güneş kremi uygulamalıdır. 50 faktör güneş kremi ne işe yarar ve nasıl kullanılır merak ediyorsanız sizi buraya alalım!

Güneş Kremi Çeşitleri Nelerdir?

Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

UVA ve UVB filtreleri içeren, iyi emilebilen, güneşten korurken bir yandan da cildi nemlendiren güneş kremleri, her cilt tipine göre farklı özellikler taşır. Suya ve terlemeye karşı dayanıklılığı, kolay sürülebilmesi ve içeriğinin doğal olması gibi özellikler güneş kremine artı değer katar. Düzenli kullanmanız gereken güneş kremleri çeşitli kategorilere ayrılır. En sık kullanılan güneş kremi çeşitleri şunlardır:

Su Bazlı Güneş Kremi

Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz su bazlı güneş kremi sizin için ideal seçim olacaktır. Böylece güneşten korunurken cildinizin yağlanmasını önlemiş olursunuz. Ayrıca bu tercih sizi güneş lekelerinden ve akne sorunundan da korur. Yoğunluğu yağ bazlı güneş kremlerine göre çok daha hafif olan su bazlı güneş kremleri, kullanım kolaylığı sebebiyle sıklıkla tercih edilir. Yağlı ciltler için güneş kremi alırken cildi matlaştıran, sebum üretimini dengeleyen, akışkan yapılı ürünleri tercih etmelisiniz. Karma ciltler için güneş kremi seçerken de su bazlı ürünlere yönelebilirsiniz.

Renkli Güneş Kremi

Güneşin zararlı ışınlarından koruyan bir başka ürün de renkli güneş kremleridir. Renkli güneş kremi diğer koruyucularla aynı görevi yerine getirirken ciltteki kusurları kapatma özelliğine de sahiptir. Aynı zamanda fondötenli güneş kremi olarak da bilinen bu ürün SPF koruyucu dışında BB veya CC krem içeriği sunar. Makyaj yapmak istemediğiniz ama cildinizdeki ufak tefek kusurları da gizlemek istediğinizde kullanabilirsiniz. İnce çizgiler ve derin olmayan kırışıklıkların gizlenmesi konusunda da son derece başarılı bir üründür.

Leke Karşıtı Güneş Kremi

Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-7 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz İçin En İyi Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Lekeli bir cildiniz varsa öncelikle güneş kreminizi en az 2 saatte bir yenilemeniz gerekir. Leke karşıtı güneş kremi, hücre hasarlarını azaltmaya yardımcı olur. Cildi aydınlatan, parlaklık veren ve yaşlanma belirtilerini minimize etmeye yarayan güneş kremi, UV ışınlarının tetiklediği hiperpigmentasyonu dengeler. Leke önleyici kremler, düzensiz cilt tonu problemi yaşayanların da öncelikli tercihidir. Hassas ciltler için güneş kremi seçiminde de leke karşıtı güneş kremleri idealdi.

Stick Güneş Kremi

Pratik kullanımı sebebiyle çok sık tercih edilen stick güneş kremi, hassas ciltler için özel olarak geliştirilmiştir. Cildi gün boyunca güneşin olumsuz etkilerinden korurken bir yandan da besler ve nemlendirir. Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce uygulandığında maksimum koruma sağlar. Özellikle korumak istediğiniz lokal alanlara sürebileceğiniz bu krem, uzun süre güneşte kalacağınız zamanlarda mutlaka çantanızda bulunmalıdır. Güneş kreminizin çeşidinin yanı sıra cildinizin ihtiyacına uygun SPF oranı seçmeniz de önem taşır. Çok hassas ciltlerde 100 faktör güneş kremi kullanmak gerekebilir.

 

Güneş kremi seçiminde öncelikle gereksinimlerinizi belirlemeli ve seçiminizi bu yönde yapmalısınız. Güneş kremi fiyatı ürünün markasına ve ambalaj boyutuna göre değişir. Genç görünen, eşit tonlu ve nemlenmiş bir cilt için Simple Booster Serum Vitamin B3 Niacinamide deneyebilirsiniz.