0

Muhtemelen greyfurt yağı kelimesini duyduğunuzda, meyveyi hayal etmeden önce kokusunu duyuyorsunuz. Hafif, canlandırıcı narenciye kokusu, koku dünyasında önemli bir yere sahip. Tazeliği nedeniyle güzel parfümlerden mumlara, hatta temizlik ürünlerine kadar her şeyde greyfurt yağına rastlamak mümkün. Aromaterapide de eşit derecede popüler olan bu esansiyel yağ, ruh halinizi dengelemek ve stresi azaltmak için kullanılabilir. Peki greyfurt yağının saçlarınız için de harika faydaları olduğunu söylesek?

Aromaterapide güçlü bir uçucu yağ olarak kullanılan greyfurt yağını, son ​​zamanlarda birçok saç bakım ürününde görmeye başladık. Çünkü saç derisine masaj yapıldığında harika bir temizleyici. Aynı zamanda fazla sebumun giderilmesine de yardımcı oluyor. Bu nedenle greyfurt yağı için sağlıklı bir saç derisini destekler ve kepeği azaltır diyebiliriz.

Greyfurt yağının saçlara faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Greyfurt Yağının Saçlara Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Greyfurt Yağının Saçlara Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Greyfurt yağı nedir?

Greyfurt yağı, greyfurt kabuğundaki bezlerden elde edilir. Üstelik greyfurttan elde edilen tek yararlı yağ da bu değil- greyfurt çekirdeği yağı pek çok faydası olan bir diğer yağ. O da greyfurt tohumlarından elde edilen bir özüt haline getirilir. Greyfurt çekirdeği yağının birincil amacı, antibakteriyel, mantar önleyici ve bazı durumlarda antiviral özüt olarak hareket etmektir.

Greyfurt yağının saçlara faydaları

Greyfurt yağının saçlara faydaları oldukça çeşitli. Kokuyu gidermeye, temizlemeye ve dolaşımı teşvik etmeye yardımcı olur, bu da büyümeyi teşvik eder.

Derinlemesine temizlik sağlar

Greyfurt yağı doğal antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde derinlemesine temizlik sağlamaya yardımcı olabilir. Özellikle saç derisine masaj yapıldığında harika bir temizleyicidir.

Bağırsak iltihabını hafifletir

Saç sağlığınız bağırsak iltihabından etkilenebileceği için greyfurt çekirdeği özü size hem içeride hem de dışarıda yardımcı olabilir. Greyfurt çekirdeği yağı özü ayrıca bağırsak için çok güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir; kötü bakterileri ve kötü mayayı azaltırken, olağandışı tıbbi özellikleri ile iyi maya ve iyi bakterilerin sağlığını korur. Bazen dahili olarak alındığında, bağışıklık sisteminiz üzerinde dolaylı olarak olumlu bir etkisi olabilir; bu da saç sağlığınızı destekleyecektir.

Greyfurt Yağının Saçlara Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Greyfurt Yağının Saçlara Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Kepekle savaşır

Temiz bir saç derisi daha az kepek anlamına gelir. Greyfurt yağı fazla sebumu gidermeye yardımcı olur; bu nedenle genel olarak sağlıklı bir saç derisini teşvik eder ve kepekleri azaltır.

Saç derisi mikrobiyomunu dengeler

Greyfurt çekirdeği yağı, saçlar için güçlü özelliklere sahiptir. Bakteri ve maya dengesiz hale geldiğinde ve bunaltıcı olduğunda saç derisi mikrobiyomunu stabilize etmeye yardımcı olabilir.

Saç büyümesini destekler

Greyfurt yağı, sağlıklı bir saç derisine yardımcı olduğu için saç büyümesi için doğru ortamı destekler.

Greyfurt yağı saç için nasıl kullanılır?

Greyfurt yağı tüm saç tipleri için faydalı olabilir. Ama uzmanlar, özellikle iyi bir saç derisi temizliği arayan kepek sorunu yaşayanlar için faydalı olduğunu belirtiyor.

Bununla birlikte tüm uçucu yağlar gibi, greyfurt yağı da tahriş edici olabilir, bu yüzden dikkatli olun ve saç derinize uygulamadan önce mutlaka bir yama testi yapın.

Bu faydalı bileşiği evde tedavi olarak veya önceden formüle edilmiş bir üründe belirtildiği gibi kullanabilirsiniz. Eğer yağı direkt olarak uygulayacaksanız tahrişten kaçınmak için seyreltmelisiniz.

Limon suyu, portakal suyu, adaçayı yağı ve soda kullanarak bir ev maskesi yapabilirsiniz. Ardından saçlarınızı tarayın ve beş dakika bekletin.