0

Büyükannelerimizde gördüğümüz ve onlardan öğrendiğimiz bir bakım ürünü varsa o da kuşkusuz, sabunla cilt temizliği. Büyüklerin evlerinde stoklanmış mis gibi kokan kalıp sabunlara mutlaka rastlamışsınızdır. Bazı insanlar sabunları banyosu güzel koksun diye buraya koyarken bazıları da havlu ve kıyafetlerin olduğu dolaplara yerleştirir. Tabii bir de güzellik ve cilt bakım rutininde sabunlardan vazgeçemeyenler var. Şimdilerde ise, çoğu insan kalıp sabunları tam olarak nasıl ve nerede kullanacağından emin değil.

Sabunla Cilt, El ve Vücut Temizliği-1 - Saç Bakım Güzellik Sabunla Cilt, El ve Vücut Temizliği-2 - Saç Bakım Güzellik

Sabun nedir?

Sabun, vücuttaki kiri ve teri temizleyerek cildi tazeler. Bazı sabunlar içerdikleri nemlendiriciler ile cildi temizlerken aynı zamanda cildin nem ihtiyacının da karşılanmasını sağlar. Konu sabunla cilt temizliği olduğunda özellikle Dove Beauty Cream Bar bu ihtiyaçlarınıza cevap verir. 1/4 nemlendirici kremi ile her kullanım sonrasında cildinize ışıltı ve yumuşaklık katar. Ayrıca daha az paketleme ile de çevre dostular.

Sabun nerede kullanılır?

Sabunla cilt temizliği

Ter, aşırı yağ ve kir gözenekleri tıkayabilir ve sivilcelerin çıkmasına neden olabilir. Dove Cream Bar Original yumuşak ve nazik içerikleri ile cildin fazla yağını temizlerken nemlendirici özelliği ile ihtiyacı olan nemi de üretmesini sağlar. Böylece cilt, sivilcelerin oluşmasının en büyük sebeplerinden olan fazla sebum üretimini dengeleyebilir ve ciltte gün içinde biriken kir ve yağların gözeneklere dolması da engellenebilr.

Sabunla el temizliği

Tüm ihtiyaçlarımız için ellerimizi kullanıyoruz, doğal olarak da onlar birçok farklı yüzeyle sürekli olarak temas halinde. Bu nedenle bulaşıcı hastalıklar, sıklıkla ellerimiz aracılığıyla yayılıyor. Tabii ellerin sürekli olarak yıkanması da kurumalarına, pütür pütür bir görünümde olmalarına ve hatta kuruluk nedeniyle ellerin erken yaşlanma belirtileri yaşamasına bile neden olabiliyor.

Bu yüzden el bakımının temeli onları yıkarken kullandığınız sabunun nazik ve besleyici içerikte bir sabun olmasında. Tabii söylemekte fayda var, yine de gün içinde ellerinizi sık sık nemlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Sabunla vücut temizliği

Kalıp sabunlar, ciltteki kir ve bakterilerden kurtulmak için oldukça etkili. Eğer vücudunuz için de sabunla cilt temizliği sağlıyorsanız sabunu doğrudan bir life veya banyo süngeri üzerine sürün ve iyice köpürtün, ardından ıslak cilde uygulayın. Duştan sonra da cildinizi yeniden nemlendirmeyi unutmayın.

Sabunla Cilt, El ve Vücut Temizliği-3 - Saç Bakım Güzellik Sabunla Cilt, El ve Vücut Temizliği-4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Sabunun alternatif kullanım alanları

  • Sıkışmış ya da takılmış bir fermuara biraz sabun sürmeyi deneyin.
  • Ayakkabınızın koktuğunu düşünüyorsanız; içine bir kalıp sabun koyun ve gece boyunca kokuyu emmesine izin verin.
  • Eğer toprakla uğraşacaksanız, başlamadan hemen önce tırnaklarınızı kuru sabuna batırın.
  • Böcek ısırığının üzerine nemli sabun sürerek kaşıntıyı giderebilirsiniz.
  • Kıyafet ve çarşafların arasında bir kumaş parçasına sardığınız sabun parçaları bırakabilirsiniz.

Sabun nasıl kullanılır?

  • Kullanacağınız suyu ılık bir sıcaklıkta tutun. Su çok sıcak olursa hem sabun daha az köpürecek hem de daha hızlı küçülecektir. Aynı zamanda sıcak su cildin kurumasına da neden olur.
  • Ellerinizi ya da cildinizi yıkamadan önce sabunu musluğun altında hızlıca durulayın, ardından sabunu ellerinizle en az 20 saniye ovalayarak, bir köpük oluşturun.
  • Kalıp sabunun sıvı sabundan daha fazla mikrop içerip içermediğini düşünüyorsanız; bilmelisiniz ki mikropları barındıran sabun değil, sabunun üzerinde kalan sudur. Sabunu kullanımlar arasında kuru tutarak her defasında taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
  • Nemi emmeye yardımcı olması için sabun kalıbınızı havalandırmalı bir sabunlukta(altında delikleri olan) bir süngerin üzerine yerleştirin.
  • Vücudunuz için kullanacaksanız doğrudan uygulamak yerine bir vücut süngerine ya da lifine uygulayarak iyice köpürtün ve öyle kullanın.

Sabun kalıbınızın daha uzun süre dayanmasını nasıl sağlarsınız?

Oldukça uzun ömürlü olan sabununuzu doğru kullanarak, kullanımlar arasında kurumaya bırakırak altı haftaya kadar kullanabilirsiniz. Bir başka ipucu da kalıp sabununuzu ikiye hatta dörde bölmektir.  Her küçük parça hayal edebileceğinizden daha uzun süre dayanır. Tüm bunlar, sabunun ömrünü daha da uzatarak, zaman içinde daha uygun maliyetli ve çevre dostu olmasını sağlar.

Ayrıca Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası yazımız ilginizi çekebilir.