0

Erkekler için genel görünümü etkileyen en önemli unsurlardan biri saç stilidir. Doğru saç modeline sahip olmak bakımlı ve karizmatik bir görünümü beraberinde getirir. Saç modelini belirlerken yüz tipi oldukça önem taşır. Yüz tipine uygun seçilen saç modeli genel görünüme estetik bir dokunuş kazandırır. Yüz tipine göre saç kesimi erkek modellerini araştırırken oval, yuvarlak, kare, dikdörtgen, elmas ve üçgen gibi farklı yüz şekilleriyle karşılaşmak mümkün. Hem profesyonel bir kuaförden destek alarak hem de yüz tipinize en uygun modeli seçerek etkileyici görünüme kolayca kavuşabilirsiniz. Peki, erkek yüz tipine göre saç kesimi hakkında bilinmesi gerekenler neler? Gelin yüz tipine göre saç kesimi inceliklerine birlikte bakalım.

Yüz Tipine Göre Erkek Saç Kesim Modelleri Nelerdir?

Yüz tipine göre saç modeli seçerken temel yüz şekillerini bilmek gerekir. Temel yüz şekilleri şu şekildedir:

 

 • Oval yüz
 • Kare yüz
 • Dikdörtgen yüz
 • Yuvarlak yüz
 • Elmas yüz
 • Üçgen yüz
Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-2 - Saç Bakım Güzellik

Oval Yüz

Oval yüz şekli diğer yüz tipleri arasında en avantajlı olandır. Oval yüze sahip olanlar hemen hemen tüm saç modellerini rahatlıkla kullanabilir. Oval yüzlerde yüz uzunluğu elmacık kemiklerinin genişliğinden fazla olduğundan dolayı oval yüzlerde keskin bir görünüm olmaz. Alın bölgesi geniş olup çene ve yanaklarda keskin çizgiler bulunmaz. Oval yüz şeklinde saçların üstte uzun bırakıldığı ve arkadan toplandığı modeller harika bir görünüm sunar. Arka kısmın kısa tutulduğu modeller de oval yüze klas bir görünüm katar. Oval yüz tipine göre saç kesimi erkek modellerinde öne doğru taranmış saçlar veya kaküllü kesimler önerilmez. Sakal tercihinde ise kısmen orta-uzun modeller etkileyici bir görünüm için tercih edilebilir. Oval kafa şekli için erkek saç modelleri arıyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-4 - Saç Bakım Güzellik

Kare Yüz

Kare yüzler keskin ve belirleyici yüz hatlarıyla öne çıkar. Yüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen eşit ölçülerdedir. Çene hattı belirgin biçimdedir. Pek çok kişi kare yüz şeklini en maskulen yüz tipi olarak görür. Kare yüz tipine göre saç kesimi erkek modelleri arasında french crop, buzz cut ve fade kesim saçlar ilk sıralarda bulunur. Kare yüz tipine sahip kişiler favorilerini kısa tutmalıdır. Yan tarafların kısa, üst kısımların ise uzun tutulduğu saç kesimleri kare yüz tipiyle ideal bir uyum yakalar. İnce sakal eklemeleri de bu yüz tipiyle örtüşen seçenekler arasındadır. Bunların yanında üç numara gibi kısa saç stilleri kare yüzlere önerilen alternatiflerindendir. Yine kirli sakal modelleri de kare yüzlerle uyumlu bir estetik görünüm sunar. Erkek topuz saç modelleri hakkında detaylı bilgi almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-5 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-6 - Saç Bakım Güzellik

Dikdörtgen Yüz

Kare yüz formuna kıyasla dikdörtgen yüz şeklinde belirgin bir uzunluktan söz edilebilir. Dikdörtgen yüzler uzun olmasına karşın yüzde görünümü bozan bir simetri yoktur. Yüzün uzunluğunu artırmayan dikdörtgen yüz tipine göre saç kesimi erkek modelleri seçilerek ideal görünüm elde edilebilir. Yana yatırılmış saçlar ve alna düşen perçemli modeller dikdörtgen saçlar için uygundur. Böylece yüzünüz olduğundan daha kısa ve dengeli görünür. Kısa ve kirli sakallar da dikdörtgen yüzlerde ideal bir estetik yaratır. Uzun ve keçi formundaki V sakal stilleri yüzü uzun göstereceğinden tavsiye edilmez. Yine saçların dik tutulduğu modeller de dikdörtgen yüzler için uygun değildir.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-7 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-8 - Saç Bakım Güzellik

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüz şekli çene, elmacık kemikleri ve yanakların yuvarlak hatlara sahip olduğu yüz tipidir. Yüz uzunluğu ve genişliği birbirine yakındır. Bu yönüyle yuvarlak yüzler kare yüz tipine benzer özellikler gösterir. Yüz genişliğini azaltacak modeller yuvarlak yüz tipine göre saç kesimi erkek seçenekleri arasında bulunur. Yan ve üst kısımların farklı uzunluklarda olduğu stiller yuvarlak yüzlere uygundur. Saç üstlerinin dikleştirildiği ve eğimli bırakıldığı modeller yuvarlak yüz şekline keskinlik katar. Dik ve eğimli saç stillerini kısa favorilerle tamamlayabilirsiniz. İnce sakal modelleriyle bu saç stillerini kombinleyebilirsiniz. Saçları yana doğru kabartmak ve kakül bırakmak gibi yöntemler ise yuvarlak yüz tiplerine önerilmez.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-9 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-10 - Saç Bakım Güzellik

Elmas Yüz

Elmas yüz şekli uzun yüz tipleri arasında bulunur. Elmas yüzlerde çene alın bölgesine göre daha dardır. Çene sivri bir görünümdedir. Elmacık kemikleri ise alından daha geniştir. Yüksek hacimli ve kabarık saç stilleri elmas yüz şekline oldukça yakışır. Üst kısımları dağınık bırakılan yeni nesil saç kesimleri ve hacimli fade saç modelleri elmas yüzler için idealdir. Saçların üstünü sağa veya sola doğru ayırarak farklı stiller denemek mümkündür. Saçların yanının ise daha kısa veya tıraşlanmış şekilde kesilmesi gerekir. Çapa sakallar, kirli ve ince sakallar elmas yüz şekli ile uyumlu özellikler gösterir. Yüz şekline göre sakal modelleri hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-11 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-12 - Saç Bakım Güzellik

Üçgen Yüz

Elmas yüz şeklinin tam tersi olan üçgen yüz şeklinde çene geniş bir çizgiye sahiptir. Elmacık kemikleri ve alın daha dar görünür. Maskulen görünümlü bir yüz tipi olan üçgen yüz için orta uzunlukta saç modelleri idealdir. Alın bölgesine inen perçemler ve orta-uzun boyda saç stilleri üçgen yüzlere uygundur. Kısa saç kesimlerinden ise olabildiğince kaçınmak yerinde olur. Garibaldi ve bandholz sakallar üçgen yüz şekli için favori sakal modelleri arasındadır.

Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-13 - Saç Bakım Güzellik Yüz Tipine Göre Saç Kesimi Erkek-14 - Saç Bakım Güzellik

Yüz Şekline Göre Saç Kesimi Yaptırırken Bilinmesi Gerekenler

Yüz şekline uygun saç kesimini belirlerken aşağıdaki noktaları göz önüne alarak estetik görünümler elde edebilirsiniz:

 

 • Yüz şekline göre saç stili belirlerken saç yapınıza uygun modeller seçmeye özen gösterin. Saçlarınızın düz veya dalgalı olması seçeceğiniz saç modelinde rol oynar.
 • Yüz ve kafa yapısı birbirinden farklı unsurlardır. Yüz hatlarınızla uyumlu modeller kafa şeklinizle her zaman örtüşmeyebilir. Bu nedenle saç kesimi belirlerken bütün olarak düşünmeye dikkat edin.
 • Seçeceğiniz saç modelinin sizin günlük konforunuzu desteklemesine özen gösterin. Gün içinde rahatlıkla şekil verebileceğiniz saç modelleriyle bakımlı görünebilirsiniz.
 • Saçlarınızı saç bakım ürünleriyle destekleyerek daha gür ve çekici saçlara kavuşabilirsiniz.
 • Sakallarınızı saçlarınızla kombinlerken saç kesimine uyum sağlayacak modeller seçmeye dikkat edin.

 

Siz de yüz tipine göre saç kesimi erkek modelleri arasından seçiminizi yaparak ideal görünüm yakalayabilirsiniz. Günlük saç bakımında Clear Men 3 in 1 Şampuan & Duş Jeli Arındırıcı Kömür Saç Yüz Vücut İçin 350 ml ürününü tercih edebilirsiniz. Clear şampuan, içeriğindeki kömür ile saçınızı ve vücudunuzu derinlemesine temizler. Üçlü etki, güçlü bakım sunan ürünü saç, yüz ve vücut temizliğinde kullanabilir, pratik bakım deneyimi elde edebilirsiniz.