0

Son birkaç yıldır uzun tırnakların popüler hale gelmesi beraberinde birçok farklı tırnak uygulamasının da trend hale gelmesine neden oldu. Bunlardan en çok tercih edileni tabii ki protez tırnak. Takma tırnakların pabucunun dama atılmasına neden olan protez tırnak birkaç hafta kalıcı bir uygulama olması, uzunluğunun tercihe göre belirlenmesi, istediğiniz renk ve şekiller ile süslenmesi nedeniyle de birçok kadın tarafından sık sık tercih ediliyor.

Özellikle tırnak yeme alışkanlığınız varsa, tırnaklarınız sık sık kırılıyorsa ya da tırnaklarınızın üzerinde soyulma ya da çatlamalar varsa protez tırnak ile hayal ettiğiniz uzun tırnaklara sahip olabilirsiniz. Peki protez tırnak hakkında tüm detaylara hakim misiniz?

Protez tırnak nasıl yapılır? Nasıl çıkartılır? Evde kendiniz protez tırnak yapabilir misiniz? Gibi soruların cevabını sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Protez Tırnak Nedir? Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik Protez Tırnak Nedir? Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır? -2 - Saç Bakım Güzellik

Protez tırnak nedir?

Protez tırnak tırnaklarınız üzerine farklı maddelerin eklenmesi ile yapılan tırnak işlemidir. Tırnaklarınızın boyunu istediğiniz şekilde seçmenize yardımcı olarak bakımlı ellere sahip olmanızı sağlar. Uzun süreli kullanımı sayesinde büyük kolaylık sunar ve herhangi bir zararı yoktur.

Protez tırnak; Akrilik tırnak, jel tırnak ve dipping tırnak gibi seçenekler ile yapılır. Gittiğiniz manikür salonu protez tırnaklarınızı farklı şekilde yapabilir ya da tercihinize göre istediğiniz maddeden yapılmasını da talep edebilirsiniz. Peki bu 3 maddenin birbirinden farkı nedir?

Protez tırnak modelleri ve çeşitleri

Akrilik tırnak; Pembe toz pudranın sıvı ile karıştırılarak tırnak üzerine uygulanması ve fırçalar ile istediğiniz boy ve şekle getirilmesi ile elde edilir. Özel makinesi sayesinde bu pembe pudra ışık altında sertleştirilir ve sonrasında tırnaklarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Jel tırnak; En çok tercih edilen seçenek jel tırnaktır. Tırnağın uç kısmına protez tırnak takılır ve protez ve tırnağınız arasındaki boşluk jel ile doldurulur. Özel aletler ile bu jelin üst kısmı inceltilir ve özel makinelerde sertleştirilir.

Dipping tırnak; özel üretilmiş takma tırnakların tırnağa yapıştırılarak akrilik toz pudranın tırnağın üzerine uygulanması ile elde edilir. Bu ülkemizde çok fazla kullanılan bir seçenek değildir.

Protez tırnak yapımı ortalama 1 saat kadar sürebilir. Tırnaklarınız takıldıktan sonra istediğiniz renkte oje seçebilir ya da nail art da yaptırabilirsiniz.

Protez Tırnak Nedir? Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik Protez Tırnak Nedir? Evde Protez Tırnak Nasıl Yapılır? -4 - Saç Bakım Güzellik

Evde protez tırnak malzemeleri

Eğer evde kendiniz protez tırnak yapmak istiyorsanız öncelikle protez tırnağın özel malzemelerini edinmeniz gerekiyor. İşte ihtiyacınız olan malzemeler;

 • Kağıt törpü ve Buffer törpü
 • Akrilik likid
 • Pembe akrilik toz
 • Protez tırnak için özel jel ve cila
 • Tırnak temizleme mendili
 • Fırça
 • Tips Tırnak seti
 • Tırnak makası
 • UV cihazı
 • Top coat

Evde protez tırnak yapımı nasıl olur?

Protez tırnak aslında uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Doğru şekilde törpüleme, uzunluğunu ayarlama, kalınlığına müdahale etme gibi durumlarda biraz uğraş gerektirebilir. Fakat eğer protez tırnaklarınızı kendiniz yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeyi deneyebilirsiniz.

 • Öncelikle tırnaklarınıza manikür yapmak ile işe başlayın. Tırnaklarınızı kısaltın ve törpüleyin. Ardından tırnak etlerinizi geriye doğru ittirin.
 • Tırnakların üst kısmındaki tabaka yağlı olduğu için onu matlaştırmak gerekecek. Bunun için buffer törpü ile tırnak üstlerinizi törpüleyin ve temizleme mendili ile tüm tırnaklarınızın üst kısmını temizleyin.
 • Satın almış olduğunuz protez tırnaklardan tırnaklarınıza uygun olan modelleri seçin ve her bir tırnağınız üzerinde önce uyum sağlayıp sağlamadığını deneyin.
 • Tırnakları takmadan önce tırnak makası ile istediğiniz boyutta kısaltın.
 • Özel yapıştırıcıyı tırnaklarınıza sürün ve seçtiğiniz tırnakları tek tek yapıştırın.
 • Ardından boşlukları jel ile bir fırça yardımı ile doldurun. Üzerinde kalınlık farklılıkları olmadığına emin olun.
 • Jeli sürdükten sonra tırnaklarınızı özel cihaza koyun ve 30 saniye bekletin.
 • Kuruduğuna emin olduktan sonra inceltme işlemi yapabilir ve kalınlığını eşitleyebilirsiniz.
 • Son adım olarak top coat uygulayın ve tekrar cihaz ile kurutun.
 • Üzerine dilediğiniz renk oje ya da kalıcı oje uygulayabilir ve nail art yapabilirsiniz. Bu noktada birbirinden farklı önerilere ihtiyacınız varsa nail art trendleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Protez tırnak bakımı nasıl yapılır?

Tırnaklarınızın bakımı için ayda 1 kez mutlaka yaptırdığınız yere gitmelisiniz. Uzayan tırnaklarınız jel ile tamamlanır ve kısaltmak istiyorsanız törpüleme işlemi yaptırabilirsiniz. Ayrıca bu tırnaklara çok sert davranmamaya ve bir yere çarpmamaya da dikkat edin. Baskı ve çarpma tırnaklarınızın kırılmasına neden olabilir. Tırnak diplerinize sık sık bir bakım yağı ya da nemlendirici krem uygulamayı da unutmayın. Nemlendirici içerikli bir sabun ile de ellerinizi yıkayarak kurumaları önleyebilirsiniz. Bu noktada Dove Original Beauty Cream Bar kullanmayı deneyebilirsiniz. İçeriğindeki ¼ nemlendirici sayesinde ellerinizi ve tırnak etlerinizi kurutmadan temizler.