0

Besleyici ve sağlıklı gıdalar listesinde sık sık karşımıza çıkan yulaf, cilt bakımında da tercih edilen iyi bir yüz maskesi malzemesidir. Bu nedenle yulafı hem gıda olarak tüketebilir hem de farklı tariflerde cilt bakımı rutinine ekleyebilirsiniz. Ayrıca yulaf ezmesi gıda olarak tüketildiğinde şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına da yardımcı olur.

Yulaf ezmesinin cilde faydaları da çoktur. Bu sağlıklı gıda alternatifini cilt bakımında kullanabileceğiniz doğal yağlar ile birlikte pek çok maskede kullanabilirsiniz. Gelin yulaf ezmesinin faydalarını birlikte keşfedip birkaç tarif öğrenelim!

Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-1 - Saç Bakım Güzellik Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-2 - Saç Bakım Güzellik

Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Belli bir düzende kullanmaya başladığınızda farklarını hızlıca görebileceğiniz yulaf ezmesi cilt bakımı alternatiflerini denemeden önce bu harika besinin faydalarına göz atalım…

  • İçeriğindeki saponin maddesi doğal temizleyici görevi görür. Cilt üzerinde biriken kiri ve yağı gidermeye destek olur.
  • Yağdan ve bakterilerden kurtulan ciltte sivilce, akne oluşumu minimuma iner.
  • Uygun başka malzemelerle karıştırıldığında nemlendirici özelliği öne çıkar. Sağlıklı, aydınlık, pırıl pırıl bir cilde kavuşursunuz.
  • Yüz bölgenizde pullanma, deri döküntüsü gibi sorunlar varsa, bu problemi de yulaf maskesi ile azaltabilirsiniz.
Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-3 - Saç Bakım Güzellik Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-4 - Saç Bakım Güzellik

Yulaf Ezmesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Yulaf ezmesini cilde direkt uygulamak yerine özel reçeteleri evde hazırlayarak cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Pratik biçimde uygulayabileceğiniz yulaf ezmesi cilt maskesi seçenekleri şunlardır:

Ballı ve Yulaf Ezmeli Maske

Akne ve sivilcelerden kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği bu bakım için 2 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi ve bir o kadar da bal size yeter. Karışıma yarım yemek kaşığı limon ekledikten sonra yüzünüze sürebilirsiniz. Maske kurumaya başladığında ise ılık su ile durulayabilirsiniz. Haftada 1 kez yapmanız faydalı olacaktır.

Yoğurtlu ve Yulaf Ezmeli Maske

Cildiniz fazla kuruysa ya da kızarıklık, kaşıntı gibi sorunlarınız varsa bu yoğurtlu yulaf ezmesi maskesi sizin için ideal olur. Bir kaseye 3 dolu yemek kaşığı yulaf ezmesi ve aynı oranda da sıcak su koyun, biraz bekletin. Ardından 1 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı da yoğurt ilave edin ve karıştırın. Cildinize uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletebilir ve ardından nemli bir bezle silebilirsiniz. Son olarak rutinde kullandığınız cilt temizleyiciniz ile yüzünüzü temizlemelisiniz.

Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-5 - Saç Bakım Güzellik Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-6 - Saç Bakım Güzellik

Zeytinyağlı Yulaf Maskesi

Cildi yatıştırıp sakinleştirirken aynı zamanda da nemlendirecek bir başka maske tarifi daha vardır. Bu tarif için yulafı toz haline getirmeniz gerekir. Ardından 1 yemek kaşığı toz yulaf, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurta sarısını iyice karıştırmalısınız. Karışımı yüzünüze tıpkı peeling yapar gibi uygulayabilir, 10-15 dakika kadar bekledikten sonra da güzelce yıkayabilirsiniz. Bu maske boyun ve dekolte bölgesi için de son derece idealdir.

Yeşil Killi Yulaf Ezmesi Maskesi

Yüzünüzdeki siyah noktalar için de yulaf ezmesi maskesinden yararlanabilirsiniz. Bu maske için 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi unu, 1 çorba kaşığı yeşil kil tozu, biraz bal ve 2 çorba kaşığı da yoğurt gerekir. Macun haline getireceğiniz bu karışımından en iyi sonucu almak için cildinize sürüp, 10-15 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-7 - Saç Bakım Güzellik Yulaf Ezmesinin Cilde Faydaları!-8 - Saç Bakım Güzellik

Yulaf Ezmesi Cildi Güzelleştirir mi?

Cildi nemlendirme, temizleme, sivilce ve aknelerden arındırma gibi pek çok olumlu etkisi olan yulaf ezmesi cildin güzelleşmesine destek olur. Yulaf ezmesinin cilde faydaları arasında ayrıca ciltteki renk eşitsizliğini yok ettiği, kızarıklıklara iyi geldiği de söylenir. Ancak yulaf ezmesi cildi beyazlatır mı diye merak ediyorsanız yulaf ezmesinin böyle bir etkisi bulunmaz. Cilt lekeleri için çözüm önerileri arıyorsanız bu içeriğe göz atabilirsiniz.