0

Uzun saatler çalışmak, stres, endişe ya da özel hayatınızı yoluna sokmaya çalışmak.. Her biri zihnen yorgun olmanıza neden olacak başlıca faktörler arasında. Tabii, bu durumlar içinde bulunmak sadece zihninizi yormaklar kalmaz cildin ışıltısını kaybetmesine, kızarıklıklar oluşmasına, göz altlarının koyulaşmasına ve cansızlaşmanıza da neden olur.

Bu süreçte birkaç noktaya dikkat ederek bu yorgun görünümden kurtulmanız mümkün.

Yorgun Bir Görünümü Engelleyebilirsiniz-1 - Saç Bakım Güzellik Yorgun Bir Görünümü Engelleyebilirsiniz-2 - Saç Bakım Güzellik

Kendinizi iyi bir uykuya hazırlayın

Beyin tarafından özellikle geceleri salgılanan ve başlıca görevleri arasında vücudun biyolojik saatini koruyup, yaşlanma etkilerinin önüne geçen melatonin hormonunun salınımı, gecenin erken saatlerinde başlayıp, saat 02.00 gibi en yüksek seviyeye ulaşır. Bu saatlerde iyi ve rahat bir uykuda olmak vücudunuzun ve zihninizin ritmini düzenlemeye yardımcı olur.

Ayrıca iyi bir uykuyla strese biraz mola vermeniz de mümkün. Uyumakta güçlük çekiyorsanız, bitki çaylarından, meditasyondan, doğal yağların kokularından destek almayı deneyin. Daha detaylı bir uyku rutinine sahip olmak için yazımızı da okuyabilirsiniz.

Cildinizi daima temizleyin

Canınız istemiyor olabilir, o gün dışarı çıkmamışve makyaj yapmamış olabilir ya da zamanınızın olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat gün içinde içtiğiniz kahve bile cildinizin kirlenmesine neden olur. Bu yüzden cildi temizlemek iyi bir cilt bakım rutininin en önemli aşaması olarak kabul edilir. Her akşam mutlaka cildinizi temizleyerek sabah yorgunluktan uzak ışıl ışıl bir cilt ile uyanmaya yardımcı olursunuz. Ayrıca kısa da olsa kendinize ayıracağınız vakit psikolojik olarak iyi hissetmenizi de sağlayacak.

Yorgun Bir Görünümü Engelleyebilirsiniz-3 - Saç Bakım Güzellik Yorgun Bir Görünümü Engelleyebilirsiniz-4 - Saç Bakım Güzellik

Göz çevrenize bakım yapın

Yorgun bir görünümü belli eden en önemli bölge; göz ve göz çevresidir. Uykusuzluk, uzun süre ekrana bakmak, ağlamak gibi bir çok neden yüzünden göz çevresi şişebilir, kızarabilir ve koyulaşabilir. Göz bölgenizin canlı görünmesini sağlamak için iyice nemlendirdiğinizden emin olun. Özellikle yatmadan önce mutlaka bir göz çevresi kremi uygulayın. Sabah uyandığınızda ise şişkinlikler için gözlerinizin üzerine çay torbaları koyabilir ya da biraz buz ile soğuk kompress yapabilirsiniz.

Göz çevresi bakımının detayları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Küçük egzersizlere zaman ayırın

Evet konumuz yorgunluksa ve  böyle ufak egzersizlikler için güç bulamıyor olabilirsiniz ama kendinizi daha iyi hissetmeniz için gün içinde biraz hareket etmek gerekir. Kendinizi iyi hissettikçe ve egzersizle salgılayacağınız hormonlar sayesinde cildinizin ışıldamasına da yardımcı olursunuz. Ağır egzersizler yerine yoga, meditasyon, esneme hareketleri hatta dans gibi seçenekleri değerlendirin.

Ayrıca cildinizi ve kendinizi biraz gevşetmek için nefes çalışmaları da yapabilirsiniz. Küçük bir nefes terapisi taktiği verelim.  Nefes alın içinizden 4’e kadar sayın. 5-6. saniyede nefesi tutun 7-8-9 derken de derin bir nefes verin. Bu çalışma tansiyonunuzun dengelenmesine de yardımcı olacakr.