0

Size cildinizi pürüzsüzleştiren ve parlaklaştıran, hassas ciltlerde harikalar yaratan tamamen doğal bir cilt bakım bileşeninden bahsedeceğiz. Üstelik bu bileşen bebek cildi için bile yeterince nazik ama aynı zamanda güneşten zarar görmüş cildi onaracak kadar güçlü. Karşınızda; keçi sütü!

Keçi sütü, binlerce yıldır hassas cildi yatıştırmak için kullanılıyor. Cilt sorunları yaşayan insanlar için -özellikle de doğal olmayan cilt bakım ürünlerinden kaçınanlar ve daha nazik bir rutine başlamak isteyenler için- iyi bir başlangıç noktası.

Nazik cilt bakımı fikri elbette son derece çekici. Peki ya sonuçları? Bu doğal bileşen aslında son derece etkili. Faydalarının çoğu, keçi sütünde doğal olarak bulunan laktik asit ve nemlendirici yağ asitlerinden geliyor.

Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Keçi sütünün faydaları

Eğer cildinizle sürekli savaş halinde olduğunuzu düşünüyorsanız, keçi sütü içeren cilt bakımını deneyebilirsiniz. Keçi sütünün faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Nazik ama çok etkili

Keçi sütü, rutin olarak en iyi şekilde “doğal” bir cilt bakım ürünü olarak tanımlanır. İnsan cildiyle aynı pH’a sahip. Böylece cildinizi bir keçi sütü ürünüyle temizlediğinizde cildin doğal mikrobiyomunu bozmamış olursunuz.

Egzama ve sedef hastalığı gibi hassas cilt sorunlarıyla uğraşıyorsanız, keçi sütü içeriği size yardımcı olabilir. Cildin yabancı bir maddeye ilk tepkisi, aktif maddeler için bir engel oluşturan inflamatuar bir tepki oluşturmak. Keçi sütü, insan sütüne çok benzediği için ise cilt onu tanır ve içeriye alır.

Keçi sütü, aktif bileşikler için mükemmel bir dağıtım aracı olabilir ve kendisi de aktif bileşiklerle doludur.

Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Laktik asit, yoğun nem demek

Keçi sütünün etkili özelliklerinden biri de laktik asit içeriği. Bu alfa-hidroksi asit (AHA), nazik nemlendirme ve pul pul dökme özellikleriyle bilinir (*). Ayrıca düşük konsantrasyonlarda AHA’ların güneşten zarar görmüş cildin tedavisinde yararlı olabileceğini düşünülüyor. Elbette faydaları, bu kadar değil. (Bu noktada cildi güneşten korumanın yolları yazımız ilginizi çekebilir.)

Laktik asidin, cilt hücrelerinizin tuğlaları arasındaki harç olarak düşünebileceğiniz seramidlerin üretimini artırdığı da biliniyor. Cilt hücreleriniz arasında güzel, sıkı bağlantılar olduğunda, bu, cildinizin içindeki nem ve lipidler gibi iyi özelliklerin içeride; bakteri ve alerjenler gibi iyi olmayan özelliklerin ise dışarıda tutulması demek.

Doğal bir nemlendirici olan laktik asit, ciltteki nemi çekmek ve tutmak için tıpkı bir mıknatıs gibi çalışır. Bu, keçi sütü cilt bakım ürünlerinin daha pürüzsüz, parlak ve nemli bir cilt sağlayabileceği anlamına gelir. Sonuçta temizleyici ve nemlendirici ürünlerden hepimizin beklediği de bu değil mi?

Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Keçi Sütü Bakım Rutinlerinde Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Esansiyel yağ asitleri, probiyotikler ve vitaminler

Keçi sütü, laktik aside ek olarak cilt bariyerini onarmaya yardımcı olan yağ asitleri, cilt florasının büyümesini teşvik eden probiyotikler ve nazikçe pul pul dökülmesine yardımcı olan A vitamini içerir. Bu yağ asitleri ayrıca gözle görülür şekilde daha yumuşak bir cilde katkıda bulunur.

Sivilce karşıtı

Laktik asit içeriği nedeniyle keçi sütü cilt bakım ürünleri sivilceleri kontrol etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Laktik asit gözenekleri kirden ve aşırı sebumdan temizleyerek sivilceyi önlemeye yardımcı olan, ölü cilt hücrelerini nazikçe temizleyen doğal bir eksfoliyan (*).

Keçi sütü ayrıca çok nazik olduğu için cildin nemini korumaya yardımcı olur. Bu, cildi kurutabilen ve potansiyel olarak aşırı sebum üretimine, tıkanmış gözeneklere yol açabilen sert bileşenler içeren çoğu yüz temizleyiciye kıyasla farklı olduğu anlamına gelir.

Elbette umut verici olsa da sivilce tedavisi kişiden kişiye değişir. Bu nedenle cildiniz için en iyi ürünü seçmek konusunda dermatoloğunuza danışın.