0

Güneş koruyucu krem kullanmanın cildimiz ve sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kısa süreli bile olsa doğrudan güneşe maruz kalmak cilt üzerinde lekelerden yaşlanma faktörlerine kadar birçok olumsuz duruma neden olur. Kış aylarında ve hatta evin içinde bile güneş koruyucu krem kullanmak gerekiyor.

Peki ya biraz bronzlaşmak istiyorsanız? Bronzlaşmak için doğrudan güneş ile temas etmemek gerekir. Fakat güneş koruyucu kremler bronzlaşmayı engeller mi biliyor musunuz? Sağlıklı bir bronzluğun tüm detayları için yazımızı okumaya devam edin.

Güneş Koruyucular Bronzlaşmayı Engeller mi?-1 - Saç Bakım Güzellik Güneş Koruyucular Bronzlaşmayı Engeller mi?-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneş koruyucular cilt üzerinde nasıl çalışır?

Güneş kremi , cildiniz tarafından maruz kalınan güneşten gelen zararlı ultraviyole (UV) ışınları bloke ederek  çalışır, bu da güneş yanıkları ve potansiyel olarak cilt kanseri gibi cilt hasarlarına karşı cildinizi korumaya yardımcı olur.

Birçok güneş kremi, deriden UV radyasyonunu yansıtan çinko oksit ve titanyum dioksit gibi fiziksel bileşenler içerir. Güneş kreminin diğer kimyasal bileşenleri avobenzon gibi, ışınları kimyasal bağları aracılığıyla emmek ve enerjiyi ısı olarak serbest bırakmak için doğrudan radyasyonla etkileşime girer.

Güneş kremi bronzlaşmayı engeller mi?

UV ışınlarından gelen radyasyon, cildin dış tabakası olan epidermiste genetik hasarlara neden olur. Güneşe maruz kaldıktan sonra, vücut, cildimize rengini veren pigment olan melanini üreterek bu hasarla savaşmaya çalışır. Bu bize bronzluk dediğimiz şeyi verir. Güneş kremleri UV radyasyonunu bloke ederek ve cilt hasarını önleyerek çalışır. Uzmanlara göre çoğu güneş kremi bronzlaşmayı engeller. Bronzlaşmaya çoğunlukla UVA ışınları neden olur ve geniş spektrumlu bir UVA/UVB ürünü kullanıyorsanız bu bronzlaşmayı engeller.

*Unutmayın ki güneşin zararlı ışınlarından cildinizi korumak bronzlaşmaktan çok daha önemlidir.

Güneş Koruyucular Bronzlaşmayı Engeller mi?-3 - Saç Bakım Güzellik Güneş Koruyucular Bronzlaşmayı Engeller mi?-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneş koruyucu D Vitamini almayı engeller mi?

Bir diğer konu da güneşten gelen D vitaminin önemi. (Başlamadan önce Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu? Yazımızdan d vitaminin sağlığınız için önemini keşfedebilirsiniz.) Birçok insan düzenli güneşe maruz kalmanın yeterli D vitamini sağlayabileceğini düşünür. Bu aslında tıbbi alanda biraz karmaşık bir konu olsa da aslında güneşlenmek sağlıklı bir D vitamini seviyesi üretmemiz için asla yeterli değildir.

Uzmanlar bu konuda Güneş ışığının ruh sağlığımız üzerinde pek çok faydası olmasına rağmen, cildimize güneş kremi olmadan herhangi bir miktarda güneş almayı asla tavsiye etmiyorlar.

Güvenle bronzlaşmak mümkün mü?

Dermatologların her zaman güvenli bir şekilde bronzlaşma diye bir şey olmadığını söylüyor. Cilt hasarı riskiniz UV ışınlarının ne kadar güçlü olduğuna ve cilt tonunuza bağlı olarak değiştiğinden bazı ciltlerin kısa süre bile olsa güneşe maruz kalması oldukça tehlikelidir. Cilt uzmanları sağlıklı bir bronzluğun olmadığından yana yani güneş hasarını, erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önlemek için bronzlaşmaktan kaçınmak sağlığınız için en iyisi.

Ayrıca Güneş Kremi Nasıl Kullanılır? yazımızdan da güneş koruyucu kremi doğru şekilde uygulamanın detaylarını keşfedebilirsiniz.