0

Güneş ışığı aracılığıyla alabileceğimiz D vitamini bizim için çok önemli. Çünkü bizi hemen her şeyden koruyor. Bağışıklığımız, kalbimiz, gözlerimiz veya kemiklerimiz; D vitamini tüm bu sistemleri güçlü ve sağlıklı kılma gücüne sahip. Ayrıca tıpkı C vitamini gibi doğal cilt bakımı ve sağlıklı saçlar için de harika (C vitamini ve cilt bakımı hakkında daha fazlasını keşfedin). 

Bu vitamini benzersiz kılan şey ise vücudunuzun güneşe tepki olarak üretiyor olması. Bazı gıdalardan ve güneşten D vitamini alabilme yeteneğine rağmen çoğu insan D vitamini eksikliğine sahip olabilir. Çünkü yiyeceklerde bolca bulunmuyor ve güneş de herkes için güvenilir bir kaynak değil. Ayrıca mevsim, günün saati, bulunduğunuz enlem, hava kirliliği, ten rengi ve yaş da dahil olmak üzere birçok faktör vücudunuzun D vitamini üretme kabiliyetini etkiliyor.

Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-1 - Saç Bakım Güzellik Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-2 - Saç Bakım Güzellik

D vitamininin faydaları

D vitamini öncelikle kalsiyum emilimine yardımcı olan, kemiklerinizin büyümesini ve mineralleşmesini destekleyen, yağda çözünen bir vitamin. Aynı zamanda bağışıklık, sindirim, dolaşım ve sinir sisteminizin kusursuz şekilde çalışmasına da yardımcı oluyor (*). Birçok araştırma bu vitaminin depresyon, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi önemli hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Bununla birlikte, bu koşullarla ilişkisi hala tam olarak bilinmiyor (*). D vitamininin bilinen faydalarına gelecek olursak şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Hastalıklarla savaşır. Bağışıklık sistemi sağlığını destekleyerek kemik erimesi, kanser, kalp rahatsızlıkları vb. gibi ciddi rahatsızlıklardan, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara kadar pek çok olumsuzlukla mücadeleye katkılarda bulunur.
 • Depresyonu azaltır. Araştırmalar, D vitamininin ruh halini düzenlemede ve depresyonu önlemede önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.
 • Göz sağlığını destekler ve görme hasarlarını önlemeye yardımcı olur.
 • İştah bastırıcı etkisiyle kilo kaybını artırabilir.
 • Kas spazmlarını durdurur ve eklem- kas sağlığını destekler.
Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-3 - Saç Bakım Güzellik Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-4 - Saç Bakım Güzellik

D vitamini eksikliği neden olur?

Bu önemli vitaminin faydaları bir kenara eksikliği sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Ve D vitamini eksikliği çekmenize neden olabilecek birçok neden vardır. Bunlardan en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kapalı havaların sıkça yaşandığı bir yerde yaşamak,
 • Yüksek kirliliğe sahip bir yerde yaşamak,
 • Her zaman kapalı alanlarda zaman geçirmek,
 • Yüksek gökdelen vb. gibi güneş ışığı almayan bir yerde yaşamak.

D vitamini eksikliğinin belirtileri

Peki, vücudunuzun yeterince D vitamini alıp almadığını nasıl anlayacaksınız. Eğer bu vitamin açısından bir eksiklik söz konusuyla şu belirtileri yaşayabilirsiniz:

 • Sürekli yorgun hissetmek,
 • Kemik ve kas ağrıları,
 • Olumsuz ruh hali,
 • Merdiven çıkmak gibi basit aktivitelerde bile ağrı yaşamak.

Tüm bu belirtiler, elbette farklı durumlara da işaret ediyor olabilir. Düzenli kan tahlili yaptırarak doktorunuzun vücudunuzda D vitamini eksikliği olup olmadığını analiz etmesini sağlayabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olabilir mi? yazımız da ilginizi çekebilir.

Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-5 - Saç Bakım Güzellik Vücudunuz Yeterli D Vitamini Alıyor mu?-6 - Saç Bakım Güzellik

Nasıl üstesinden gelinir?

Güneş ışığından yararanmak için sağlıklı koşullar yaratarak (güneş kremi kullanmak, güneşin dik açıyla düştüğü saatlerden kaçınmak vb.) ve bu vitamini içeren besinleri diyetinize ekleyerek D vitamini seviyelerinizi koruyabilirsiniz. Gerekli durumlarda doktor önerisiyle D vitamini takviyesi de alabilirsiniz. Ayrıca:

 • Yağlı balıklar ve deniz ürünleri, D vitamini bakımından zengin besin kaynakları arasında.
 • Mantarlar tek vejetaryen D vitamini kaynağı.
 • Yumurta sarısı, rutininize kolayca ekleyebileceğiniz başka bir D vitamini kaynağı.
 • Çok az gıda, doğal olarak yüksek düzeyde D vitamini içerir. Bu yüzden bu vitamin genellikle takviye olarak bilinen başka bir işlemle temel gıdalara eklenir. Yaygın olarak güçlendirilmiş ürünler arasında inek sütü, soya, badem sütü gibi süt alternatifleri, portakal suyu, yemeye hazır tahıllar, belirli yoğurt türleri, soya peyniri yer alır.

Bu sağlıklı yiyeceklerle yapabileceğiniz lezzetli tariflere Yemektekeyifvar.com'dan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca E vitamini yazımız ilginizi çekebilir.