0

Günlük cilt bakımı kişinin her gün gerçekleştirdiği öz bakım uygulaması olarak adlandırılabilir. Günlük cilt temizliği ve hijyenini sağlayan cilt bakımı malzemeleri ile gerçekleştirilen rutinler sayesinde parlak ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilebilir. Yüz temizleme jeli, nemlendirici, güneş kremi ve antioksidan serum ürünleri cilt bakımı için gerekli malzemeler arasında gösterilir. Cilt bakım malzemeleri seçerken cilt yapısı ve cilt endişelerine yönelik ürünler seçmek gerekir. Peki, cilt bakım malzemeleri nelerdir? Bu malzemeler hangi sırayla cilde uygulanmalı? Gelin cilt bakımına dair merak edilen tüm detayları birlikte inceleyelim.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Nedir?

Cilt bakımı cilt bütünlüğünü sağlayan ve cildi daha sağlıklı tutmaya yardım eden uygulamalardır. Cilt tipine uygun ürünlerle cildin bakımını gerçekleştirmek ve cildi canlandırmak cilt bakımının temel amacıdır. Düzenli cilt bakımı ile sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmak mümkün olur. Cilt endişelerini gidermeye yardımcı olan ve kimyasal içerikler yerine organik bileşenler içeren doğal cilt bakım malzemeleri özellikle hassas ciltler için uygun bakım sağlar. Cilt bakımı sayesinde cildi dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirmek, yaşlanmayı geciktirmek ve cildi daha dinamik bir görünüme kavuşturmak mümkündür. Profesyonel cilt bakım uygulamalarının yanı sıra evdeki malzemelerle cilt bakımı da gerçekleştirebilirsiniz. “Evde cilt bakımı nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Glutatyon Faydaları Nelerdir Öğrenmek İçin Tıklayın

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?

Cilt bakımı için yüz temizleme jelinden nemlendiriciye ve serumlara kadar pek çok ürün kullanılır. Cilt bakımı temizleme, ölü deriden arındırma, nemlendirme ve koruma gibi çeşitli aşamalara göre gerçekleştirilir. Cilt bakım rutini sırasında kullanılan başlıca malzemeler şu şekildedir:

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Temizleme Ürünleri

Cildi temizlemeye imkan sunan temizleme ürünleri ciltte oluşan sebum ve çevresel toksinleri uzaklaştırmaya yardım eder. Bu ürünler ciltteki her türlü kiri ve yağı çıkarmaya olanak tanır. Cilt temizleme ürünleri kuru, karma, yağlı ve normal ciltler için farklı içeriklerde üretilir. Ürünler jel, süt veya sabun formunda geliştirilir. Günlük cilt bakım rutininizin temizlik aşamasında Dove Beauty Cream Bar Micellar sabun kullanabilirsiniz. Dove sabunun içeriğinde ¼ nemlendirici ve nazik temizleyiciler bulunur. Sıradan sabunlar gibi cildi kurutmayan ürün yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme imkan tanır. Hassas ciltler için uygun olan, sülfat ve parfüm içermeyen ürünü yüz temizliğine ek olarak el ve vücut temizliği için de tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Tonik

Cilt temizliğinin hemen ardından kullanılan tonikler akışkan yapıya sahiptir. Tonikler cildi nemlendirme ve gözenekleri sıkılaştırma gibi yararlarıyla öne çıkar. Temizleme ürünlerinden sonra cilde tonik uygulayarak siyah nokta oluşumunun önüne geçebilir ve cildinizi derinlemesine temizleyerek gözenek genişlemesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede ciltte sivilce ve akne gibi istenmeyen cilt problemleri de önlenmiş olur. Eğer burnunuzun üzerindeki siyah noktalardan şikayetçiyseniz “Burun bandı ne işe yarar?” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Serum

Cilt bakımında vazgeçilmez ürünlerden biri serumlardır. İçeriğinde aktif madde konsantrasyonu olan serumlar yoğun kıvamı ile bilinir. Amaca yönelik çeşitleriyle öne çıkan serum ürünleri toniğin hemen ardından cilde uygulanarak ciltte tam performans gösterir. Serum ürünleri gözenek sıkılaştırma, ince çizgileri azaltma, yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırma, nem verme ve sivilce görünümünü azaltma gibi farklı amaçlarla üretilir. Serum seçerken cilt tipine ve cilt endişesine göre doğru ürünü belirlemek önemlidir. Eğer cilt bakımına yeni başladıysanız yeni başlayanlar için cilt bakımı adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-11 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Krem

Kıvamlı ve kaygan yapısıyla bilinen kremler cilde nem verme veya cilt endişeleriniz tedavi etme amacıyla kullanılabilir. Cilt üzerine kolayca tatbik edilebilen ürünler yüz, boyun ve göz çevresi gibi bölgelere uygulanabilir. Kremler gece ve gündüz kremi olmak üzere farklı türlerde üretilir. Krem kullanımı cilt elastikiyeti ve nem dengesi sağlamak adına önemlidir.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-13 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-14 - Saç Bakım Güzellik

Güneş Kremi

Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak adına güneş kremi kullanılır. Güneşin zararlı UV ışınları cildi tahrip eden dış etkenlerin başında gelir. Güneş kremleri sadece güneşli havalarda değil, yaz-kış olmak üzere her zaman kullanılmalıdır. Cilt yaşlanmasını önleyen güneş kremini cilt hassasiyetine göre uygun koruma faktöründe seçmek gerekir.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-15 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Peeling Ürünleri

Peeling ürünleri cildi ölü deriden temizlemeye ve derinlemesine bakım için ciltte uygun zemin oluşturmaya olanak tanır. Peeling ürünleri sayesinde cildi ölü deriden arındırarak mat görünümden kurtarmak ve cildi doğal parlaklığına kavuşturmak mümkün olur. Tanecik şeklinde tasarlanan ürünler farklı cilt tiplerine göre değişen amaçlara sahiptir. Peeling çeşitleri kuru, hassas ve sivilceli ciltler dışında her cilt tipi için uygundur.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-17 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-18 - Saç Bakım Güzellik

Maskeler

İçeriğinde aktif maddeler bulunan maske çeşitleri cilde ince bir tabaka şeklinde uygulanır. Cilt endişelerine göre geliştirilen maske ürünleri sayesinde daha bakımlı ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmek mümkün olur. Antioksidan özellikli, C vitamini içeren, kırışıklık karşıtı olmak üzere farklı amaçlara uygun üretilen maskeler ile istenen cilt görünümü yakalanabilir. Maske çeşitleri cilde haftada 1 veya 2 kez uygulanabilir. Maskeleri üzerindeki talimatlara göre cildinize tatbik edebilirsiniz.

Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-19 - Saç Bakım Güzellik Cilt Bakımı Malzemeleri Nelerdir?-20 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Bakımı Malzemeleri Hangi Sırayla Kullanılmalıdır?

Cildin ihtiyaç duyduğu tüm ürünler cilde uygun sırayla sürülmelidir. Bu sayede cilde uygulanan ürünlerin reaksiyon verme olasılığı en aza iner ve cilde uygulanan tüm ürünlerden en iyi performansı elde etmek mümkün olur. Cilt bakım malzemelerini aşağıdaki sırayla cildinize uygulayabilirsiniz:

 

  1. Cilt temizleme ürünleri: Cilt bakımın ilk adımında cildinizi temizlemelisiniz. Cildinizi makyaj, kir ve sebumdan arındırarak cilt bakımına başlayabilirsiniz. Cilt temizliği için temizleme jeli, köpük ve losyon gibi farklı ürünler tercih edebilirsiniz.
  2. Tonik: Tonik ile cildinizi derinlemesine arındırmanız mümkün. Cildinize tonik uygulayarak gözeneklerininizi temizleyebilir ve siyah nokta, sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.
  3. Cilt problemlerine göre bakım: Cildinizin bazı bölgelerinde sorun yaşıyorsanız cilt problemlerine yönelik bakım gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, akne ve sivilce kremleri ile yüzünüzün çeşitli bölgelerinde etkili bakım gerçekleştirebilirsiniz. lokal bakım ürünlerini cilde uyguladıktan sonra 3-4 dakika bekleyerek cildi bir sonraki aşamaya hazırlayabilirsiniz.
  4. Serum: Yüksek konsantrasyonlu ürünler olan serumlar nemlendiricilerden hemen önce cilde uygulanır. Bu sayede ürünler cildin en alt katmanına inerek etkili bakım sağlar. Yaşlanma karşıtı, antioksidan etkili ve C vitaminli serumlar arasından cildinize en uygun olan ürünü seçebilirsiniz.
  5. Göz çevresi kremi: Göz çevresini nemlendirmek amacıyla göz çevresi kremini göz bölgesine sürebilirsiniz. Ufak miktarda ürünü göz çevrenize dairesel hareketlerle uygulamanız mümkün.
  6. Nemlendirici: Son aşamada cilt tipine uygun bir nemlendiriciyi yüz ve boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Nemlendiricileri cilde dairesel hareketler eşliğinde sürebilirsiniz.
  7. Güneş kremi: Cildi UV ışınlarından koruyan güneş kremlerini gündüz bakımında tercih edebilirsiniz. Güneş kremi sayesinde cildinizi yaşlanma etkilerine karşı korumanız mümkün.

 

Cilt bakımınızda peeling ve maske ürünlerini haftada 1-2 kez yüz temizleme aşamasının hemen ardından, tonik kullanımından önce gerçekleştirebilirsiniz. Siz de cilt tipinize uygun cilt bakım malzemelerini yukarıdaki cilt bakım sıralaması ile cildinize uygulayabilir, ışıl ışıl bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.