0

Her insan, yaşamının bir bölümünde kaşıntılı bacaklara sahip olabilir. Kaşıntılı bacaklar, hafif ile dayanılmaz arasında değişen şiddette rahatsız edicidir. Bazen altta yatan bir duruma işaret edebilir, ancak çoğu zaman kaşıntının nedeni endişelenecek bir şey değildir. Bacaklarda kaşıntının en yaygın nedeni kuru ciltken altında diyabet gibi bir durum da yatabilir.

Bacaklarda kaşıntı nedenleri ve kaşıntıyı durdurmanın yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?-1 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bacaklarda kaşıntı neden olur?

Bacaklarda kaşıntı sorunu yaşıyorsanız bunu önlemek için öncelikle nedenini anlamalısınız. Olası nedenleri ise şu şekilde sıralamak mümkün:

Kuru cilt

Bacaklarınızdaki cildin kuruluğuna bağlı olarak kaşıntı yaşayabilirsiniz. Hatta kuruluğun şiddetine göre bacaklarınızdaki deri çatlayabilir, soyulabilir, pürüzlü hissedilebilir ve kaşınabilir. Kuru cildin nedenleri arasında ise hava, dehidrasyon ve sert cilt bakım ürünlerinin kullanımı yer alır. Egzama veya sedef hastalığı gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa da kuru cilt ve bacaklarda kaşıntı sorunu gelişebilir.

Jilet darbeleri

Tıraş sadece bacaklarınızı daha pürüzsüz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda bacaklarda jilet darbelerine de neden olabilir. Bunlar aslında batık tüylerdir ve cilde geri uzarlar. Kör bir jilet kullanmak bu sivilce benzeri kaşıntılı şişliklere katkıda bulunur.

Alerjiler

Bir alerjenle temas etmek de bacaklarda kaşıntıyı tetikleyebilir. Örneğin çimene alerjiniz varsa ve bir çimenlikte oturuyorsanız bu sorun ortaya çıkabilir. Bazı kişiler, bacaklarına uyguladıkları kişisel hijyen ürünlerine de alerjiye sahip olabilirler. Bunlara tıraş kremleri, losyonlar, bazı sabunlar dahildir.

Diyabet

Bacaklarda kaşıntı, diyabetin erken uyarı işareti de olabilir. Eğer zaten diyabetiniz varsa ve kaşıntı yaşıyorsanız, bu, glikoz seviyenizin kontrol altında olmadığını gösterir. Yüksek glikoz seviyeleri, vücuttaki sinir liflerine zarar verir ve iltihaplanmaya, cilt tahrişine neden olur. Şeker hastalığınız varsa, zayıf dolaşım da kuru cildi tetikleyebilir. Şiddetli kuruluk, bacaklarda kaşıntının bir diğer nedenidir.

Diğer nedenler

Bacaklarda kaşıntının diğer olası nedenlerini ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Böcek ve sinek ısırıkları
 • Tıraştan sonra tüylerin yeniden çıkması
 • Folikülit
 • Huzursuz bacak sendromu
Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?-3 - Saç Bakım Güzellik Bacaklarda Kaşıntı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Bacaklarda kaşıntıya ne iyi gelir?

Bacaklarda kaşıntı için rahatlama, altta yatan nedene bağlı olarak değişir. Kişisel bakım önlemleri, cilt tahrişini ve kaşıntı hissini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bu, cildinizi kremler, losyonlar veya jellerle nemlendirmeyi içerir. Tıraştan önce ve sonra ve ayrıca duştan sonra bacaklarınıza krem uygulayın.

Kaşıntı sorununuz tüm bu uygulamalara yanıt vermiyorsa doktorunuza danışın.

Ayrıca bazı ev ilaçları da bacaklarda kaşıntı ve kızarıklık şikayetinin giderilmesine yardımcı olabilir:

 • Soğuk kompres: Gün boyunca bir seferde 10- 20 dakika boyunca kaşıntılı bacaklara kompres uygulayın.
 • Ilık banyo: Duş veya banyodan sonra bacaklarınız kaşınıyorsa, sıcak su yerine soğuk veya ılık su ile banyo yapmayı deneyin. Ayrıca banyo ve duşları 20 dakikanın altında tutmanız da size yardımcı olabilir. Banyonuza isterseniz epsom tuzu veya karbonat ekleyebilirsiniz.
 • Yulaf ezmesi banyosu: Yatıştırıcı bir yulaf ezmesi banyosu da kaşıntılı bacakları rahatlatabilir. Yulaf ezmesi, doğal bir anti-inflamatuar ve kuru, kaşıntılı ciltler için eski bir tedavidir.
 • Aloe vera: Aloe vera da anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle kaşıntılı bacaklarınıza aloe vera jeli uygulamayı da deneyebilirsiniz.

Bacaklarda kaşıntı nasıl önlenir?

Birkaç ipucu bacaklarda kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir.

 • Bacaklarınıza günde en az iki kez -özellikle banyodan sonra- nemlendirici sürün.
 • Cildi tahriş edebilecek sert sabunlar, losyonlar ve çamaşır deterjanlarından kaçının.
 • Bacaklarınızda kıl dönmesi riskini azaltmak için bol giysiler giyin.
 • Uygun tıraş tekniklerini uygulayın. Eski, mat bir jilet ile tıraş olmak, batık tüylere ve kaşıntılı bacaklara neden olabilir.
 • Jilet darbelerini ve batık tüyleri azaltmak için, tıraştan önce bacaklarınızı pul pul dökün. Eksfoliasyon, tüyleri hapsedebilen ve tıraş bıçağı darbelerine neden olabilen ölü deri hücrelerini temizler.
 • Keskin bir jilet kullanın ve her zaman tüylerin çıkış veya uzama yönüne göre tıraş edin. Bu, sadece daha yakın bir tıraş elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda tahrişi de en aza indirecektir.
 • Tıraştan sonra bacaklara nemlendirici jel veya krem ​​uygulayın.

Vücutta kaşıntı sorunu yaşıyor ve bunlarla tedavi edemiyorsanız en kısa sürede doktorunuza danışın.

Ayrıca alerjiler için doğal yağlar hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.