0

Havalar ısınmaya başladı, nihayet bahar geldi! Tabii baharın gelişi maalesef herkesi aynı derecede mutlu etmiyor. Ağaçlar tomurcuklanıyor, çiçekler açıyor ve kaçınılmaz son: Polenler her yerde! Bu da alerjik bünyeler için bu mevsimi oldukça zor bir hale getirebiliyor.

Nefes darlığı, solunum zorluğu, hapşırık, göz kaşıntısı, göz kızarıklığı ve daha birçok sorunu beraberinde getiren alerjilerle mücadele etmek biliyoruz ki çok da kolay değil. Herkesin farklı semptomlar yaşadığı bahar alerjisini siz nasıl yaşıyor olursanız olun, alerjilerinizi hafifletmek için doğal yağlardan yardım alabilirsiniz.

Özellikle baş ağrısı, solunum darlığı, nefes alamama gibi durumlar yaşıyorsanız, rutininize dahil edebileceğiniz pek çok doğal yağ mevcut. Sizin için bu doğal yağların ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-1 - Saç Bakım Güzellik Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-2 - Saç Bakım Güzellik

Alerji semptomları nelerdir?

Biraz bahsettik ama alerjik bünyelerin yaşadığı semptomları detaylandırmak gerekirse;

  • Burun tıkanıklığı
  • Burun akıntısı ve burun akıntısı
  • Kaşıntılı, sulu gözler
  • Baş ağrısı
  • Vertigo
  • Hapşırma
  • Öksürme veya boğaz temizleme
  • Boğaz tırmalaması
  • Döküntü veya kurdeşen

Mevsim bahar olunca bu semptomlardan birini ya da birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmenizi öneririz. Alerjileriniz hayatınızı daha zor hale getirmeden önce yaşadığınız bu şikayetlerin alerji kaynaklı olduğundan mutlaka emin olun.

Önemli Not: Tabii alerjileriniz için kullanabileceğiniz doğal yağlara geçmeden önce, herkesin bu farklı yaşayabildiğini unutmayın. Başkasına iyi gelen şeyler size iyi gelmeyebilir. Bu yüzden kendinizi gözlemleyin. Kullanacağınız doğal yağ konusunda bir doktora danışın ya da kullanımında sakınca olmayan doğal yağı denedikten sonra işe yarayıp yaramadığını takip edin.

Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-3 - Saç Bakım Güzellik Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-4 - Saç Bakım Güzellik

Alerjiler için en iyi uçucu yağlar

Öncelikle, kullanacağınız doğal yağa alerjiniz olmadığından da mutlaka emin olun. Mevsimsel alerjinizi geçirirken farklı bir etki ile karşılaşmak istemezsiniz. Bunun için kullanacağınız doğal yağı önce kolunuzun iç bölgesine bir miktar olacak şekilde uygulayın ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlar ile karşılaşırsanız kullanmayın ya da farklı bir yağı deneyin.

Nane

Mentol açısından zengin aroması nedeniyle solunum yollarınızı gerçekten temizlemese de, daha rahat nefes alma hissini destekler. National Library of Medicine’da yayınlanan bir makalede de bu konudaki araştırmalar ve çalışmalardan bahsedilmiştir. (*) Solunumunuzu rahatlatmanın yanında sinüs ağrılarını da desteklemeye yardımcı olur.

Sıcak suyun içine birkaç damla damlatarak, suya eğilin ve başınızı bir havlu ile örtün, birkaç dakika buharını soluyun. Çok uzun süre solumak tansiyon problemi yaşamanıza neden olabilir. 3-4 dakikadan fazla kullanmayın.

Okaliptüs

Tıpkı nane yağı gibi okaliptüs de solunumunuzun açılmasına ve nefes alışınızın rahatlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda baş ağrısı gibi problemleri de hafifletir. Sinüslerinizin açılmasına yardımcı olur.

Nane yağının kullanım şekli gibi kullanabilir. Biraz okalipüs çiçeğini duş kabini içine de asabilirsiniz. Bu sayede duşta sıcak suyun etkisi ile koku etrafa yayılacak ve sizi rahatlatacaktır.

Lavanta

Şahsen benim en sevdiğim doğal yağın lavanta olduğunu söylemeliyim. Stresli ve endişeli hissettiğim anlarda bileklerime birkaç dakika lavanta yağı ile masaj yapmak kendimi çok iyi hissetmeme yardımcı oluyor. Alerjiler için de kullanılması benim için şaşırtıcı bir bilgi oldu. Lavanta yağı, kurdeşen veya kızarıklık, baş ağrısı, vertigo, tıkanıklık ve hatta öksürüğe bile yardımcı olabiliyor. Buhurdanlık içine birkaç damla damlatıp kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da baş ağrınızın hafiflemesi için bileklerinize damlatıp aralıklar ile bileklerinizi koklayabilirsiniz.

Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-5 - Saç Bakım Güzellik Alerjiler İçin En İyi 6 Doğal Yağ-6 - Saç Bakım Güzellik

Limon

Limon sadece hoş kokmakla kalmaz, aynı zamanda alerjiler üzerinde de olumlu etkiler gösterir. Mevsimsel alerjilere eşlik edebilecek tıkanıklık ve havasızlığa da yardımcı olabilir ve antimikrobiyal olduğu için etkili bir mikrop öldürücüdür.

Limon yağını cildinize asla doğrudan uygulamayın. Kullanacağınız durumlarda mutlaka Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar ile seyrelterek kullanın. Alerjileriniz için buhurdanlık yardımıyla kokusunun etrafa yayılmasını sağlayarak kullanabilirsiniz.

Biberiye

Mevsimsel alerjiler için faydalı bir diğer yağ da biberiye yağıdır. Birçok uçucu yağda olduğu gibi, güçlü bir antimikrobiyaldir ve onu aynı zamanda etkili bir mikrop savaşçısı yapar.

Ayrıca, okaliptüs gibi, yüksek miktarda 1,8-sineol içerdiğinden kokusu ile baş ağrısı , tıkanıklık , öksürük ve vertigo problemlerinizi de hafifletebilir.

Çay ağacı

Anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle uzun süredir kullanılan çay ağacı cilt bakımında da vazgeçilmez içerikler arasındadır. Ayrıca antiviral, antifungal ve antibakteriyel etkileri sayesinde de mevsimsel alerjileri hafifletmeye yardımcı olabilir. İltihap önleyici etkileri nedeniyle, alerji mevsiminde tüm pencereleriniz kapalıyken, evinizin her yerine yaymak özellikle faydalı olabilir.