0

Florür, konu ağız ve diş bakımı olduğunda sıkça karşımıza çıkan bir kelime. Peki tam olarak ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Konu beyaz dişlere sahip olmanın tarihi olduğunda, florüre sık sık rastlamak mümkün. Çünkü diş bakımında yer verebileceğiniz doğal içerikler arasında yer alıyor. Çeşitli florür uygulamaları, uzun yıllardır diş çürüklerinin önlenmesinde gösterdiği olumlu etkiler nedeniyle tercih ediliyor. Aslında insan metabolizması için gerekli olan bu element vücudunuzda ideal seviyede bulunduğunda sizi florür eksikliğine bağlı gelişen hastalıklara karşı korurken diş çürüklerini önlemeye de yardımcı olur (Diş çürüklerini önlemenin yollarını keşfedin). Vücudunuzun ihtiyacı olan florürü besinlerden veya gerekli durumlarda takviyeler aracılığıyla alabilirsiniz. Ayrıca florürlü ağız bakım ürünleri ile dişlerinizin ihtiyacı olan florürü kazandırmaya da katkı sağlayabilirsiniz.

Florür nedir, ne işe yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Florür nedir, ne işe yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Florür nedir?

Florür, kemiklerinizde ve dişlerinizde bulunan bir mineral. Ayrıca su, toprak, bitkiler, kayalar ve havada da değişen miktarlarda doğal olarak bulunuyor. Bununla birlikte dişlerin dış tabakası olan mineyi güçlendirmek için diş hekimleri tarafından sıkça kullanılıyor.

Genel sağlık konusunda esas olarak diş sağlığını geliştirmek amacıyla kullanılan florürü, bazen yerel su kaynaklarında, çeşitli takviyelerde, diş macunu ve ağız bakım suyu gibi ürünlerde görebilirsiniz. Eğer çok fazla çürük probleminiz varsa diş hekiminiz size reçeteli bir florürlü ağız gargarası önerebilir. Bu tür reçeteli ürünler genelde yüksek bir florür konsantrasyonuna sahip olur.

Florürün faydaları nelerdir?

Ağız bakımında florür içeriği, dişlerinize şu faydaları sağlayabilir:

  • Zayıflamış diş minesini yeniden güçlendirir.
  • Diş minesindeki mineral kaybını yavaşlatır.
  • Diş çürüğünün erken belirtilerini tersine çevirir.
  • Zararlı bakterilerin büyümesini önler.

Ağzınızdaki bakteriler şeker ve karbonhidratları parçaladığında, diş minesindeki mineralleri tüketen asitler üretir. Bu mineral kaybına “demineralizasyon” denir. Zayıflamış diş minesi ise dişlerinizi çürüklere neden olan bakterilere karşı savunmasız bırakır. Florür, diş minesini yeniden mineralize etmeye yardımcı olur, bu da boşlukları önleyebilir ve diş çürüğünün erken belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Florür nedir, ne işe yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Florür nedir, ne işe yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Vücudumuzun ihtiyacı olan florür hangi besinlerde bulunur?

Florür’e insan vücudunun da ihtiyaç duyduğunu söylemiştik. Normalde bunu su kaynaklarından değişen oranlarda alabilirsiniz. Ayrıca hava, su ve toprağın etkisiyle çeşitli bitkisel ya da hayvansal besinleri tüketerek de vücudunuzun bu ihtiyacını karşılamanız mümkün.

Hayvanlarda çeşitli tüketim alışkanlıkları ile farklı oranlarda florür depolanır. Bu nedenle hayvansal gıdaları tükettiğinizde vücudunuzun ihtiyacı olan florürü edinmiş olursunuz. Ayrıca yumurta ve deniz ürünleri de bu açıdan zengin besin kaynakları arasında gösterilebilir.

Bitkilerdeki florür içeriği ise yetiştikleri toprağın özelliklerine ve çevre koşullarına göre değişiklik gösterir. Çay, yüksek oranda florür içeren bitkilerdendir. Ayrıca ıspanak, elma, pirinç ve yulaf da önemli oranda florür içerebilir.

Florürlü diş macunu ne işe yarar?

Dişlerinizi düzenli olarak ideal düzeyde florür içeren Signal Diş Macunları ile fırçalayarak çürüklere karşı önlem alabilirsiniz. Ayrıca diş minenizi güçlendirebilir, diş yüzeyindeki plakların temizlenmesini ve bakterilerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.