0

Diş çürüğü, diş yapısının tahrip olması sonucu gelişir ve hem mineyi hem de dişin dentin tabakasını etkileyebilir. Çürükler ekmek, tahıl gevreği, süt, soda, meyve, kek, şekerleme gibi karbonhidrat (şeker ve nişasta) içeren yiyecek kalıntıları dişlerin üzerinde bırakıldığında meydana gelir. Ağzımızda yaşayan bakteriler bu yiyecekleri sindirerek asit haline getirir. Bakteri, asit, yiyecek artıkları ve tükürük birleşerek dişlere yapışan plak adlı maddeyi oluşturur. Plaklar ise zamanla diş çürüklerine neden olur. Çürük dişler, aynı zamanda çene ağrısının nedenleri arasında da gösterilebilir. İyi bir ağız hijyeni, diş çürüklerini önlemenin en etkili yolu. (Dişler neden çürür, daha fazlasını keşfetmek için yazımızı okuyun. Ayrıca diş çürüğü belirtileri yazımız da ilginizi çekebilir.)

Peki ama nasıl? Ağız hijyeninizi korumak ve olası çürüklerinin önüne geçmek için yapabileceklerinizden bazıları.

Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-2 - Saç Bakım Güzellik

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın

Çürüklerle mücadelede, günde en az iki kez florür içeren bir diş macunu ile dişlerinizi doğru şekilde fırçalamanız büyük önem taşıyor. Bunun için ağız yapınıza uygun ve dişlerinizin tüm bölümlerine ulaşabilen bir diş fırçası kullandığınızdan emin olun. Dişlerinizi fırçalarken ön, arka ve üst dişlerinize azami şekilde özen gösterin. Diş fırçalamak plakları ortadan kaldırır, bu da çürük riskini en aza indirmek anlamına gelir.

Ayrıca diş macunu seçimi de son derece önemli. Maalesef çürükleri yok eden diş macunu gibi mucizevi bir ürün yok. Ancak florür içeren bir diş macunu kullanarak diş çürüğünün erken belirtilerini tersine çevirmek mümkün. Ayrıca florür nedir, ne işe yarar öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Diş macunu konusunda Signal Çürüklere Karşı Nane Ferahlığı Diş Macunu’nu deneyin. Signal Çürüklere Karşı, İkili Etki ve Koruma, Aktif Mikro Kalsiyum ve Pro-Florür kompleks ile her dakika, gündüz ve gece dişlerinizi korumak* için çalışır (*Günde iki kez düzenli fırçalama ile).

Dişlerinizi doğru şekilde ve yeterli sürede fırçaladığınızdan emin olun

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız da bu işleme gerekli süreyi ayırmıyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre çoğu insan diş fırçalamaya sadece 45 saniye ayırıyor. (*) Oysa bu süre yeterli değil. Güncel uzman önerileri, dişlerinizi fırçalamak için en az iki dakika ayırarak plaklardan tam anlamıyla kurtulabileceğiniz yönünde. Bunun kadar önemli olan bir diğer nokta ise doğru teknik. Dişlerinizi nasıl fırçalamanız gerektiğini öğrenmek için 5 Diş Fırçalama Hatası yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş ipi kullanın

Yemek yerken besin artıkları dişlerinizin arasına sıkışır. Eğer yeterince temizlenmezse boşluklara yol açabilir. Her gün diş ipi kullanmak dişlerin arasındaki yiyecek artıklarını temizlemenin en iyi yolu. Bu yüzden her diş fırçalamada diş ipi kullanmaya özen gösterin.

Sağlıklı beslenin

Besleyici atıştırmalıklar yemek ve şekerli içeceklerin miktarını sınırlamak dişlerinizde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bu tür içecekler yerine su tüketimini artırın. Rafine şeker içeren diğer atıştırmalıklar da dahil olmak üzere şekerli besinleri yemeyi ise alışkanlık haline getirmeyin.

Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-5 - Saç Bakım Güzellik Diş Çürüklerine Karşı Alabileceğiniz 6 Önlem-6 - Saç Bakım Güzellik

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin

Dişlerdeki birçok boşluk sadece bir diş hekimi tarafından veya diş röntgeni yoluyla tespit edilebilir. Diş hekiminizi düzenli kontroller ve temizlik için ziyaret etmek çürükleri önlemede ve iyi ağız hijyenini sağlamada önemli bir faktör. Diş muayenesi sayesinde ayrıca çürük geliştirme riskinizi de öğrenmiş olursunuz. Risk seviyenizi öğrendikten sonra ise daha spesifik ve etkili bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.

Sigarayı bırakın

Sigara ve türün kullanımı birçok sağlık sorununa neden olur. Sağlığa zararları ile birlikte çoğu insan sigara kullanımının ağız, diş etleri ve dişlere verdiği zararın farkında olmayabilir. Sigara içmek dişlerinizi lekelemekten çok daha fazlasını yapabilir. Bu sağlıksız alışkanlık aynı zamanda diş eti hastalıklarına, diş kaybına ve ağız kanserine yol açabilir.

Signal White Now Gold Diş Macunu ile ihtiyaç duyduğunuz bakımı tamamlayabilir, güzellik rutininizi zenginleştirebilirsiniz!