1

Her yıl Black Friday tarihi yaklaşırken mağazalar ve online alışveriş siteleri adeta birbirleriyle indirim yarışına girmeye başlıyor. Yüz binlerce kişinin mağazalara akın ettiği veya klavye başına geçtiği bu günlerde sayısız ürün cazip fırsatlar ve büyük indirimlerle satışa çıkarak kısa sürede tükeniyor. Peki, Efsane Cuma olarak da adlandırılan Black Friday nedir ve bu dönemde alışveriş önerilerimiz nelerdir? Bu yazımızda Black Friday indirimi hakkında merak edilen detayları bulabilirsiniz.

Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-1 - Saç Bakım Güzellik Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Black Friday Nedir?

Black Friday tarih olarak her yıl kasım ayının son cuma gününde düzenleniyor. Bu özel dönemde birçok mağaza ve işletme, kayda değer oranlarda indirim rakamları eşliğinde ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor. İlk olarak Amerika’da düzenlenen, sonraki yıllarda ise tüm dünyaya yayılan bu etkinlik, hem dünyanın önde gelen perakendecileri hem de tüketiciler için önemli fırsatlar sunuyor.

Son dönemlerde ülkemizde de heyecanla beklenen Şahane Cuma indirimleri pek çok markanın katılımı ile gerçekleştiriliyor. Kozmetik alanında cilt bakım ve makyaj malzemeleri başta olmak üzere tekstil ürünleri, ev eşyaları, bebek bakım ürünleri, mobilya ve dekorasyon eşyaları, evcil hayvan ürünleri, elektronik ürünler ve süpermarket ürünleri gibi çeşitli kategorilerdeki indirimler alışveriş tutkunları tarafından coşkuyla karşılanıyor.

Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-3 - Saç Bakım Güzellik Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Black Friday İndirimler Ne Zaman?

Black Friday her yıl kasım ayının son cuma günü düzenleniyor. 2022 takvimine göre Kara Cuma 25 Kasım 2022 tarihine denk geliyor. Pek çok mağaza ve sanal alışveriş sitesi indirimleri tek bir günle sınırlandırmayarak en az 4 güne yayıyor. Böylece alışveriş tutkunları, Şahane Cuma olarak da bilinen indirim dönemi boyunca sayısız ürünü cazip avantajlarla satın alma şansı yakalıyor.

Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-5 - Saç Bakım Güzellik Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Black Friday Alışveriş Önerileri

Black Friday alışverişinden en verimli şekilde yararlanmak için uzmanlar tüketicilere bazı önerilerde bulunuyor. İşte Kara Cuma dönemi için bilinmesi gereken alışveriş önerileri…

  • Araştırma Yapın: Black Friday öncesinde internete girip araştırma yapmak ve beğendiğiniz ürünleri belirlemek yapmanız gereken ilk işler arasında. Bütçenize hitap eden fiyatlara sahip mağazaları belirlemek, alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu dönemde dikkatinizin dağılmasının önüne geçebilir.
  • İade Politikası Hakkında Fikir Sahibi Olun:Satın alacağınız ürünün iade şartlarını öğrenerek alışverişinizi buna göre yapabilirsiniz. Çünkü bu dönemde mağazadan aldığınız her ürünü iade edemeyebilirsiniz. İade konusunda mağazalardan bilgi alarak daha bilinçli hareket etmek mümkün.
  • İhtiyaçlarınızı Belirleyin: İndirim dönemlerinde gördüğünüz cazip fiyatlar sizi gereksiz eşyalar alma konusunda şüpheye düşürebilir. Bu durumu engellemek adına ihtiyaç listesi yapın ve mümkün olduğunca bu listenin dışına çıkmamaya çalışın.
  • Rahat Kıyafetler Giyin: İndirim döneminde mağazadan ürün deneyerek alışveriş yapacaksanız üzerinize rahat kıyafetler giymeniz şart. Bağcıksız ayakkabılar ve kolay giyilip çıkarılan ürünler kabinde deneme yaparken işinizi kolaylaştırır.
  • Evden Erken Çıkın: Black Friday zamanında mağazaların önünde oluşabilecek uzun kuyrukları hesaba katarak evden erken çıkmanızda fayda var. Mağazaların açılış saatlerini kontrol ederek olabilecek en erken saatte orada olmaya çalışın. Böylece rahat bir alışveriş süreci yaşayabilirsiniz.
  • Mağazalara Tedarikli Gidin: Kara Cuma dönemlerinde pek çok mağazayı gezeceğinizi göz önüne alarak alışverişe tedarikli gitmek akıllıca olur. Evden çıkmadan yanınıza bir şişe su ve kuru yemiş gibi atıştırmalıklar alabilir, alışveriş yapma sürenizi uzatarak farklı fırsatlar yakalayabilirsiniz.
  • Tasarım Ürünlere Mutlaka Göz Atın: Mağazalar Black Friday’de tasarım ürünlere de bir miktar indirim uygular. Eğer uzun süreden beri almak istediğiniz lüks ürünler varsa bu büyük indirim döneminden yararlanarak hayalinizdeki ürünleri daha uygun fiyata satın alma şansı yakalayabilirsiniz.
  • Stok Yapabileceğiniz Ürünlere Yönelin: İndirim döneminde sürekli kullandığınız ve stok yapabileceğiniz ürünlere yönelebilirsiniz. Örneğin, devamlı kullandığınız saç bakım ürünleri veya kremleri daha uygun fiyata satın alarak uzun dönemde kar edebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki alışveriş önerilerini dikkate alırsanız Kara Cuma indirim döneminden en verimli şekilde yararlanabilir ve bütçenizi en doğru biçimde değerlendirmiş olursunuz.

Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-7 - Saç Bakım Güzellik Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-8 - Saç Bakım Güzellik

Black Friday Nasıl Ortaya Çıktı?

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma gününe denk geliyor. Amerika’da 1932 yılından beri Noel alışverişinin başlangıç tarihi olarak düşünülen bu gün, 1961 yılından itibaren Kara Cuma adı ile anılmaya başlıyor. Bunun nedeni ise 1960’lı yıllarda yaşanan ekonomik kriz ile yakından alakalı. Kriz nedeniyle işletmelerin çoğu, ellerinde kalan ürünleri yüzde 80’lere varan oranlarda indirim yaparak satmaya başlıyor. Bu da mağazalarda büyük izdiham yaşanmasına sebep oluyor. Aşırı trafik nedeniyle araçların yerinden kıpırdayamadığı ve insanların adeta birbirini ezdiği bu etkinlik 1961 yılından itibaren Kara Cuma olarak adlandırılıyor.

Black Friday'de Ne Kadar İndirim Oluyor?

Black Friday indirim dönemlerinde kozmetikten kıyafete, giyimden elektronik eşyaya kadar pek çok ürünü yüzde 10’dan başlayıp yüzde 80’e varan oranlarda indirimli olarak satın almak mümkün. Bu dönemde etiketlere yansıtılan indirim oranları mağazaların stok durumuna ve indirim politikasına göre değişik oranlarda seyrediyor.

Özellikle e-ticaret sitelerinde uygulanan yüksek oranlı indirimler Efsane Cuma günlerinin her geçe sene daha çok ilgi görmesine neden oluyor. Pek çok ülkede online siteler üzerinden yapılan ciddi indirim oranları görülmemiş alışveriş satış rekorları ile sonuçlanıyor. 2019 yılında Amerika’daki e-ticaret sitelerinin rekor indirim oranlarıyla başlayan bu akım diğer ülkelerde de hızla yayılıyor.

Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-9 - Saç Bakım Güzellik Black Friday İndirimi Ne Zaman ? 2022 Alışveriş Önerileri-10 - Saç Bakım Güzellik

Siz de yukarıdaki bilgiler ışığında Black Friday dönemini en iyi şekilde değerlendirebilir ve ihtiyacınız olan birçok ürüne bütçe dostu fiyatlarla sahip olma şansı yakalayabilirsiniz.