0

Tüm kış güneşli havalar için bekler ancak sıcak hava dalgası gelir gelmez “çok sıcak” diye şikayet ederiz… Bize sorarsanız en ideal koşullar, sıcaklığın gündüz serin esintiyle birlikte 25 °C iken gece rahat uyumaya izin vermek için 15 °C’nin altına düşmesi. Ama ne yazık ki hava koşulları, her zaman bu kadar iyimser olmuyor.

Sıcak havalarda serin kalmak aslında çok yönlü bir gereklilik. Çünkü bu havalarda çok ısınmanın dehidrasyon, stres, ısı krampları, bitkinlik ve hatta sıcak çarpması gibi riskleri bulunuyor. Vücudunuzu serin tutmak ise aynı zamanda ruh halinizi sakin tutmaya yardımcı oluyor. Isı genellikle stres, gerginlik ve kaygı duygularını şiddetlendirme etkisine sahip. Neyse ki sıcak havalarda serin kalmanın basit ve etkili yolları var…

Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-1 - Saç Bakım Güzellik Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-2 - Saç Bakım Güzellik

Susuz kalmayın

Su, vücudunuzu serin tutar ve susamış olmasanız bile gün içinde 2- 2,5 litre kadar su tüketmeniz gerekir. Meyve suyu, bitki çayı gibi içecekler de tüketebilirsiniz ancak bunların su yerine geçmeyeceğini unutmayın. Yeteri kadar su içip içmediğinizi kontrol etmenin en iyi yolu idrar renginizi gözlemlemek. Eğer saman renginden daha koyu ise muhtemelen suya ihtiyacınız olduğunun bir göstergesi (*). Bununla birlikte gazlı ve şekerli içeceklerden de uzak durun. Bu tür içecekler vücudunuzun su depolama kabiliyetini azaltır. Ayrıca alkollü ve kafeinli içecekler de doğal idrar söktürücü oldukları için bunların tüketimini sınırlandırmalısınız.

Kendinizi güneşten koruyun

Sıcak havalarda, günün en yüksek sıcaklıklarının yaşandığı öğle saatlerinde güneşte kalmamaya çalışın. Bunun yerine eğer mümkünse işlerinizi sabah erken veya öğleden sonra saatleri için planlayın. Çocuklar, yaşlılar, beyaz tenliler ve çeşitli sağlıklı sorunları olanlar sıcağa karşı daha hassas ve savunmasızdır. Bu nedenle eğer bu grupta iseniz serin yerlerde bulunmaya özen gösterin.

Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-3 - Saç Bakım Güzellik Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-4 - Saç Bakım Güzellik

Hafif ve bol giysiler giyin

Bildiğiniz üzere koyu renkler, açık renklerden daha fazla ısı emer. Dolayısıyla sıcak havalarda açık renkli giysiler tercih ederseniz daha serin hissedersiniz. Giysilerinizin malzemesi de bu noktada büyük önem taşır. Pamuk veya ketenden üretilmiş bol giysiler, çok daha havadar hissettirir.

Diyetinizi düzenleyin

Sıcak havalarda beslenme konusunda doğru seçimler yaparsanız yiyecekler de sizi serinletebilir. Salatalar, taze çiğ yiyecekler, sebze ve meyveler yüksek su içeriğine sahip. Özellikle günün en sıcak saatlerinde et gibi protein açısından ağır yiyecekler yemekten kaçının. Çünkü bunlar metabolik ısı üretimini arttırabilir, bu da su kaybına katkıda bulunabilir.

Diyetinize ekleyebileceğiniz protein dolu tarifler için yemektekeyifvar.com'a göz atabilirsiniz.

Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-5 - Saç Bakım Güzellik Sıcak Havalarda Serin Kalmanın Yolları-6 - Saç Bakım Güzellik

Şapka kullanın

Sıcaktan korunmak için başınızı, kulaklarınızı ve hatta boynunuzu yeterince kapatan geniş kenarlı bir şapka takın. Bu, gölge sağlayarak daha serin kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca açık renkli şapkalar kullanmak da serinlik hissiyatına katkıda bulunabilir. Sıcak havalarda özellikle kıvırcık saçı açık kullanmak ve bakımı oldukça zor. Kıvırcık saçılar için bakım önerilerimize göz atmayı da unutmayın.

Duş ile ferahlayın

Dışarısı sıcak ve güneşli olduğunda soğuk suyun altına girmek, sanıyoruz en ferahlatıcı aktivite. Ancak her zaman serin bir havuza veya denize atlama imkanına sahip olamıyoruz. Rahatlamak için duş almayı veya normalden daha soğuk su ile banyo yapmayı deneyebilirsiniz. Gün içinde serinlemek için bir sprey şişesini saf suyla doldurun ve buzdolabına koyun. Çok sıcak hissettiğinizde hızlı bir şekilde serinlemenize yardımcı olmak için yüzünüze ve vücudunuza püskürtün.

Ekstra koruma sağlayan bir antiperspirant deneyin

Sıcak havalarda aşırı terliyorsanız Rexona Maksimum Koruma gibi ekstra koruma sağlayan bir antiperspirant kullanabilirsiniz. Rexona Clinical Protection Shower Clean Anti-Perspirant Kadın Stick’i deneyin. Kadınlara özel geliştirilmiş formülü sayesinde terleme kaynaklı ıslaklığa ve ter kokusuna karşı maksimum koruma sunar. Ürünün etkisi 48 saate kadar sürer. Rexona Krem Stick Deodorant, gün boyu hareket halinde olan kadınlar için her an duş ferahlığı ve kuruluk vadeder.

Yaz mevsiminin yüksek sıcaklıkları, uyku rutinimiz üzerinde de etki sahibi. Uyku kalitenizi artırmak için yatak odanızı serin tutmanızı sağlayacak önerilere göz atmayı unutmayın. 

Ayrıca Sıcak Havalarda Yapabileceğiniz Saç Modelleri yazımız da ilginizi çekebilir.