1

Neredeyse kadınların %90’ında görülen selülit problemi birçok farklı nedenden ötürü ortaya çıkabilir. Fazla kilolardan bağımsız olarak genetik faktörler, düzensiz beslenme, hormonlar, bağ dokusu yapıları gibi nedenlerden ötürü selülitler oluşabilir. Selülitlerin tamamen gitmesi beslenmeden egzersize tüm hayat tarzınız ile bağlantılı olarak değişkenlik gösterir. Fakat bazı masaj teknikleri ve doğru ürünleri kullanarak bu selülit görünümünü en aza indirgeyebilirsiniz.

Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-1 - Saç Bakım Güzellik Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-2 - Saç Bakım Güzellik

Kuru fırçalama tekniği

Öncelikle kısaca, en fazla kullanılan ve vücut bakımı için son derece faydalı kuru fırçalama tekniğinden bahsedelim. Aslında antik çağlardan beri kullanılan bu uygulama at kılından elde edilen bir fırça ile vücudun fırçalanması işlemine denir. Ölü derileri temizleyen, ciltteki gözenekleri açarak toksinlerin atılmasına yardımcı olan, cildi rahatlatan bu uygulama aynı zamanda selülitleri iyileştirmek için de kullanılır. At kılı fırçası ile cilde masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırıp sıkılaşmaya yardımcı olabildiği için düzenli kullanımda selülit görünümüne de etki edebilir.

Bu tekniği cildinize faydalı doğal yağlar ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-3 - Saç Bakım Güzellik Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-4 - Saç Bakım Güzellik

Selülitler için en iyi uçucu yağlar

Selülit için farklı faydaları olan üç temel esansiyel yağ ile vücudun fazla sıvıyı salmasına, cildi tonlamasına ve cildi canlandırmasına yardımcı olabilirsiniz. At kılı fırçası ile nazikçe masaj yaparak, kan akışını da teşvik ederek cildinizin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Şiş görünümü azaltacak yağlar

Rezene: Kramp, hazımsızlık gibi sindirim problemleri için kullanılan rezene bitkisinden elde edilen yağ cilt üzerinde uygulandığında toksinleri atmaya yardımcı olabilir.

Sardunya: Sardunya yağı kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olabilecek doğal yağlar arasında kabul edilir. (*)

Cilt tonunu düzeltecek yağlar

Greyfurt: Vücudu detoksifiye etmek ve temizlemek için kullanılan greyfurt yağı aynı zamanda dolaşımı arttırmaya da yardımcı olur.

Limon otu: Genellikle cilt tonunu düzenlemek için kullanılan limon otu yağı canlandırıcı etkileri sebebiyle vücut bakımında kullanılan doğal yağlar arasındadır. (*)

Sedir Ağacı: Bir tonik görevi gören sedir ağacı yağı cilt tonunu düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca içeriğinde bulunan cedrol bileşeni sayesinde kaygı ve stresi azaltmaya da yardımcı olur.

Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-5 - Saç Bakım Güzellik Selülitler İçin Kuru Fırçalama ve Doğal Yağlar-6 - Saç Bakım Güzellik

Kan dolaşımını hızlandıracak yağlar

Kahve: Vücuda enerji veren ve uyaran kahve sadece vücut bakımında değil yüz bakımında peeling ve kremlerde de oldukça fazla tercih edilen maddeler arasındadır. Yağ dokularını parçalayabilen kahve çekirdeği yağı vücudunuza enerji de verebilir.

Biberiye: İdrar söktürücü olarak kullanılan biberiye bitkisinden elde edilen yağ vücut üzerinde kan dolaşımını hızlandırıcı etkiler taşır.

Selvi: Bilimsel kanıtları olmamasına rağmen selülit için en fazla kullanılan yağlardan biri selvidir. Masaj yaparak uygulandığında kan dolaşımını arttırmaya yardım ettiği söylenir.

Bu yağları tek başına kullanabileceğiniz gibi bazılarını birleştirerek kendi selülit yağınızı da hazırlayabilirsiniz. Mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyreltmeyi ihmal etmeyin. Hazırladığınız karışıma Hindistan cevizi, zeytinyağı, argan, aloe vera gibi yağları ekleyerek tarifi seyreltebilirsiniz.

Önemli Not: Kullanmadan önce, yağlardan herhangi birine alerjiniz olmadığından emin olmanız gerekir. Bunun için bir yama testi yapabilirsiniz. Seçtiğiniz yağı ya da hazırladığınız karışımı kolunuzun iç kısmına uygulayın. 24 saat kadar bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir kızarıklık, karıncalanma, kaşıntı gibi durumla karşılaşırsanız asla kullanmayın.