0

Giydiğiniz beyaz tişörtün koltuk altları sararıyor, en sevdiğiniz siyah elbisede beyaz lekeler mi oluşuyor? Bazen sırf bu lekeler için en sevdiğiniz tişörtleri ya da elbiseleri giymekten vazgeçiyor ya da sıırf terleme yüzünden favori renklerinizi giymekten kaçınıyor bile olabilirsiniz.

Bu lekelerin asıl nedeni, ter içindeki minerallerin, özellikle de tuz, protein ve yağların giyisilerinize geçerek kuruması ile oluşur. Bu lekeler yıkandığında kolaylıkla temizlense de o gününüzü rahatsız geçirmenize sebep olabilir.

Giysilerinizdeki Ter Lekeleriyle Vedalaşın-1 - Saç Bakım Güzellik Giysilerinizdeki Ter Lekeleriyle Vedalaşın-2 - Saç Bakım Güzellik

Lekelerden nasıl kurtulursunuz?

 • Pamuk, keten gibi doğal elyaflardan üretilen bol giysiler giyin. Bu, terinizin daha kolay buharlaşmasına izin verecektir.
 • Giyinmeden önce deodorantınızın kuruduğundan emin olun veya aerosol gibi sprey dediğimiz formda uygulama anında hemen kuruyan bir ürün kullanın.
 • Lekeler için doğru deterjanı seçtiğinizden emin olun.
 • Acil durumlarda eğer lekeler varsa, ıslak mendil ile üzerine tampon hareketlerle dokunarak temizleyin. İleri geri hareket lekenin daha fazla yayılmasına sebep olacaktır.
 • Sıcaklık ile daha fazla yer edebileceği için ter lekesi veya ter kalıntısını ütülemeyin, bu lekenin giderilmesini zorlaştırır.
 • Çok yoğun sarı lekeler için; dört yemek kaşığı karbonat ve çeyrek bardak ılık su kullanarak bir macun yapmayı deneyebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı temiz bir fırça ya da sünger yardımıyla lekeye sürün ve iki saat güneşte bırakın. Sonra her zamanki gibi yıkayın.

Lekelerin önüne geçmenin en etkili yolu ise doğru deodorantı kullanmaktan geçer. Bir deodoranttan beklediğimiz en önemli özellik; kendimizi temiz hissettirmesi ve tabii ki bunu yaparken aynı zamanda, koltuk altlarımıza da bakım yapması.

Dove Invisible Dry Deodorant 100’e yakın renk üzerinde test edilmiş ve beyaz leke bırakmadığı kanıtlanmıştır. Deodorantınızı, giyinmeden hemen önce Dove Invisible Dry Deodorant uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Dove deodorantları terlemenin ve ter kokularının önüne geçerken, cildinize de bakım yapmayı ihmal etmez. Size uygun ve favori kokunuzu içeren bir Dove dedorant mutlaka var. Şimdi keşfedin.

Giysilerinizdeki Ter Lekeleriyle Vedalaşın-3 - Saç Bakım Güzellik Giysilerinizdeki Ter Lekeleriyle Vedalaşın-4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Deodorant kullanımı hakkında birkaç ipucu

 • Sprey formda bir deodorant kullanıyorsanız içerdiği tüm bileşenlerin karışması için uygulamadan önce çalkalayın.
 • Sprey deodorantınızı sıkmadan önce şişeyi koltuk altınızdan yaklaşık 15 cm kadar uzakta tutun.
 • Deodorantı çok fazla sıkmanıza gerek olmadığını unutmayın. 2 saniyelik bir püskürtme yeterli olacaktır.
 • Roll-on deodorantınızı koltuk altında yuvarlayarak gezdirin.
 • Stick deodorantınızı ise ileri geri hareketlerde 2-3 kez tekrarlayarak kullanın.

Giyisilerdeki lekelerin yanında Koltuk Altınızda Renk Değişiklikleri Mi Var? yazımız da ilginizi çekebilir.