0

Gamzeleriniz olmasa bile, muhtemelen nasıl göründüklerine son derece aşinasınız. Hatta belki de gamzeleriyle dikkat çeken birkaç kişi tanıyorsunuz. Ariana Grande, Kate Middleton ve tabii daha aşina olduğumuz bir yüz olan Hande Erçel, gamzeleriyle tanınan ünlülerden sadece birkaçı. Çin kültüründe gamzeler iyi şansın, Arap toplumunda ise güzelliğin simgesi.

Peki gamzeye neyin sebep olduğunu hiç merak ettiniz mi? Gamze neden olur, keşfetmek için okumaya devam edin.

Gamze Neden Olur? Gamze Çeşitleri Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Gamze Neden Olur? Gamze Çeşitleri Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Gamze nedir?

Gamze, alttaki et ve kas yapısından kaynaklanan cilt üzerindeki bir oyuktur. Gamzeler, biri gülümsediğinde veya bir yüz ifadesi yaptığında, genellikle ağzın köşelerinden birkaç santimetre uzakta; yanaklarda ve çenelerde meydana gelen küçük çukurlardır. Yanak gamzesi olan insanların büyük çoğunluğunda, yüzün tek bir tarafında gamze olsa da onları çift olarak da görebilirsiniz.

Gamze neden olur?

Muhtemelen bazı insanların yanak gamzelerine sahip olduğunu ve diğerlerinin olmadığını fark etmişsinizdir. Çünkü yanak gamzeleri, yüzdeki kaslardaki ve derideki farklılıklardan oluşur. Bu konuda bazı tartışmalar olsa da genellikle genetik olarak baskın bir şekilde kalıtsal olduklarına inanılır.

Gamzelere bazen zygomaticus major adı verilen yüz kasındaki bir değişiklik neden olur. Bu kas yüz ifadesinde rol oynar. Gülümserken ağzınızın kenarlarını kaldırmaya yardımcı olandır. Gamzesi olmayan insanlarda zygomaticus majör kası, genellikle elmacık kemiğinde başlar. Daha sonra aşağı doğru akar ve ağzınızın köşesine bağlanır. Gamzeli kişilerde zygomaticus major, ağza doğru inerken iki ayrı kas demetine bölünebilir. Ağzın köşesinde bir demet bağlanır. Diğer demet ağız köşesinin altına ve ayrıca üstündeki deriye bağlanır. Kastaki bu bölünme, çift veya bifid zygomaticus majör kası olarak adlandırılabilir. Gülümserken derinin çift elmacık majör kası üzerindeki hareketi gamzenin oluşmasına neden olur.

Yanak çukurları, fetal gelişim sırasında meydana gelen bir kas varyasyonundan kaynaklanabileceğinden, bazen doğum kusuru olarak adlandırılırlar. Yanak gamzelerinin sadece oldukça yaygın olduğunu değil, aynı zamanda sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını da hatırlamak önemli.

Neden bazı insanlarda gamze varken diğerlerinde yok?

Bu, çoğunlukla genetikten kaynaklanıyor. Bilim insanları, gamzelere sahip olmanın düzensiz kalıtsal bir özellik olduğunu fark ettiler. Gamzeli insanların, gamzeli çocuklara sahip olma olasılığı diğerlerine kıyasla çok yüksek. İlginçtir ki, gamzeler her zaman ömür boyu süren şeyler değiller ve zamanla değişebilirler. Gamze ile doğan bazı kişiler, bebeklerindeki yağları kaybetmeleri nedeniyle yaşlandıkça gamzelerinin kaybolduğunu görebilir. Gamzelerle doğmayan çocuklar da daha gamzeye sahip olabilir. Teknik olarak, gamzeler bir doğum kusuru. Daha kısa yüz kasları, embriyoların uterusta gelişme biçimindeki bir sorunla ilişkili.

Gamze Neden Olur? Gamze Çeşitleri Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Gamze Neden Olur? Gamze Çeşitleri Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Gamze çeşitleri nelerdir?

Gamzeler genellikle yanakta olsa da vücudun farklı yerlerinde de bulunabilirler. Özellikle konu yüzdeki gamze çeşitleri olduğunda, çok fazla çeşit olduğunu söylemek mümkün.

Bazı insanların sadece bir gamzesi vardır, bazılarının iki simetrik gamzesi; diğerlerinin ise üç veya daha fazla gamzesi olabilir. Genellikle her yanakta bir gamze bulunur, ancak bazen tek yanakta doğrudan yan yana iki küçük gamze de bulunabilir. İnsanlar gülümsediğinde gamzeli yanaklar daha belirgin görünür. Simetri ile ilgili olarak, çoğu insan ya merkezden biraz uzakta olan bir gamze ya da tamamen simetrik olan iki gamze geliştirir.

Ayrıca ağız çevresinde oluşabilen farklı gamzeler de vardır. Bunlar ağzın ve dudakların üzerinde oluşabileceği gibi çene gamzesi şeklinde de görülebilir.

Vücudun farklı bölgelerinde gamzeler oluşabileceğini söylemiştik. Bu, doğru. Yüzdeki gamzeler, insan vücudunda meydana gelen tek gamzeler değil. Çene, bacaklar, kollar ve hatta doğru şekilde uyarıldığında göğüsler gibi vücudunuzun diğer kısımlarının etrafında veya altında da gamzeler oluşabilir. İnsanlar genellikle tıbbi müdahale gerektiren bir kusur veya fiziksel sorunun bir sonucu olduklarında gamzeleri "kusurlu” bulurlar, bu nedenle vücudunuzda herhangi bir çukurluk fark ederseniz doktora gitmeniz önemli.

Ayrıca alt sırtınızda sakral gamze adı verilen bir gamzeniz de olabilir. Bu, halk arasında bel gamzesi (Venüs gamzesi) olarak bilinir. Çoğu insanın bu bölgede ya bir ya da iki gamzesi vardır, ancak bazılarında bundan daha fazlası da bulunabilir.

Gamzelerinizle veya onlar için estetik ameliyat olmayla ilgili başka sorularınız varsa, lütfen sağlık uzmanınıza danışın.

Ayrıca pratik cilt bakım ürünleri ve bukkal çene masajı yazılarımız da ilginizi çekebilir.