0

Karın kası yapmak çoğunlukla fiziksel görünümle ilgili. Ama aslında güçlü bir bedene, sağlıklı bir duruşa sahip olmanın yolu da güçlü karın kaslarından geçer. Çünkü “core” veya “çekirdek, merkez” olarak adlandırılan bu bölge, tüm hareketlerin merkezi. Güçlü bir core bölgesine sahip olmak, bir ağırlığı uzun süre taşıyabilmekten çok daha fazlasını ifade eder; sağlıklı bir yaşamın önemli bir parçasıdır.

Core gücünü geliştirmek ise sadece yüzlerce mekik çekmekten ibaret değil. Bu bölgeyi çeşitli şekillerde çalıştırmak, kapsamlı bir karın gücü oluşturmak konusunda önem taşıyor. Güçlü bir core’un tüm faydalarından yararlanabilmek için antrenmanınızda hareket çeşitliliğine yer vermeniz şart.

Peki, core gücüne sahip olmanın avantajları neler?

Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-1 - Saç Bakım Güzellik Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-2 - Saç Bakım Güzellik

Daha iyi bir duruş sağlar

Core bölgesi sadece karnınızdaki altılı karın kaslarınız değil. Aslında yanlarınızdaki ve sırtınızdaki kaslar da dahil olmak üzere tüm gövdenizi sarıyor. Bu nedenle tüm core kasları, özellikle de omurganıza bağlanan derin core kasları güçlü olduğunda, daha dik durmanıza ve daha iyi bir duruşa sahip olmanıza yardımcı olur.

Güçlü core kasları ve beraberinde getirdiği iyi bir duruş ise tüm gün bilgisayar karşısında oturmaktan kaynaklanan can sıkıcı boyun ve sırt ağrılarını önlemenizi sağlayabilir. Eğer bir masada uzun saatler oturmanızı gerektiren bir işiniz varsa antrenmanınızda core kaslarını geliştiren egzersizlere de yer verin.

Dengeyi geliştirir

Core gücü ve geliştirdiği iyi duruş, dengenize de fayda sağlar. Bunun nedeni sağlam bir temel üzerinde çalışırken, dengesiz zeminde dik durmanın veya bir tökezlemeden kurtulmanın daha kolay olması. Ayrıca birçok core egzersizi denge gerektirir. Tüm bunlar uzun vadede dengenizin gelişmesine, günlük yaşamdaki sakatlık riskinin azalmasına yardımcı olur.

Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-3 - Saç Bakım Güzellik Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-4 - Saç Bakım Güzellik

Stabilizasyonu artırır

Sağlam bir gövdeye sahip olmak yaptığınız aktivite ne olursa olsun stabil kalmanıza yardımcı olur. Güçlü bir core, egzersiz sırasında ve hatta günlük faaliyetlerinizi sürdürürken daha dik durmanızı sağlar ve gövde stabilizasyonunu geliştirir. Zayıf bir core’a sahipseniz kas yaralanmaları, bel ağrıları ve kötü duruş riskini anında artırırsınız.

Gücü artırır

Konu egzersiz olduğunda, güçlü bir core sayısız avantaj sağlayabilir. Core bölgeniz, tüm hareketler için güç merkezi. Bu nedenle karın kuvveti oluşturmak, tenis raketi veya beyzbol sopası sallamak, yumruk atmak veya başka bir alandaki atletik hareketleriniz sırasında daha fazla güç kullanmanıza yardımcı olur.

Günlük yaşamı kolaylaştırır

Core bölgeniz, tüm hareketlerinizin temeli. Yani core’unuz ne kadar güçlüyse yerden bir şey almak üzere eğilmek, uzun süre ayakta durmak veya ev işleri yapmak gibi günlük hareketler de o kadar kolay olur. Bu nedenle birçok temel egzersiz core antrenmanı şemsiyesi altına girer. Gününüzü daha kolay geçirmenize yardımcı olarak sizi daha işlevsel hale getirebilirler.

Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-5 - Saç Bakım Güzellik Core Bölgesini Güçlendirmenin 7 Faydası-6 - Saç Bakım Güzellik

Organlarınızı korur

Organların vücudunuzun işlevlerinin hayati bir parçası olduğunu biliyoruz. Güçlü bir core bazı organların güvende kalmasına yardımcı olabilir. Karaciğer, dalak, böbrekler gibi organlar, dışarıya karşı bir kalkan görevi gören karın duvarınızın hemen altında yer alır. Sonuçta core bölgeniz ne kadar güçlüyse o dokuyu dış kuvvetlere karşı o kadar iyi korur.

Kuvvet antrenmanlarını destekler

Güç sadece core bölgeniz için önemli değil, vücudunuzdaki tüm kasları çalıştırmak elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olabilir. Ve sağlam bir core, kuvvet antrenmanlarındaki başarınız için zemin hazırlar. Çünkü güçlü core kasları, daha fazla ağırlık kaldırma yeteneği anlamına gelir. Güç gerektiren hareketler, çok fazla stabilite ve core gücü gerektirir.

Egzersiz yaparken de güzel kokun!

Rexona Women Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Kadın Deodorant ile gün boyu duş ferahlığı! MotionSense™ teknolojisi ile siz hareket ettikçe harekete geçen koku kapsülleri sizi daha fazla korur ve ferahlık sağlar.

Ayrıca core bölgenizi geliştirebilecek hareketlerden olan makas hareketi ve yan plank yazılarımızı inceleyebilirsiniz.