0

Genel vücut ağrıları, baş ağrısı, zaman zaman eklemlerinizi hareket ettirdiğinizde ortaya çıkan gıcırtılı seslerde bir artış fark ettiyseniz yalnız değilsiniz. Salgın sebebiyle çoğumuz normalde olduğundan daha az hareket ediyoruz. Spor salonları gibi kalabalık ortamlardaki hastalık riski sebebiyle daha az egzersiz yapıyoruz; daha az sosyalleşiyoruz, bu da daha az hareketlilik ve esneklik anlamına geliyor. Ayrıca aktif olmadığımız her an koltukta veya ekranın önünde daha fazla zaman geçiriyoruz. Bununla birlikte birçok insan bilgisayar ekranları veya dizüstü bilgisayarların karşısında, ergonomik olarak doğru olmayan pozisyonlarda evden çalışıyor. Pandeminin beraberinde getirdiği bu olumsuzluklardan duruşumuzun etkilenmesi ise kaçınılmaz. Öyle ki uzmanlar, bu durumu açıklamak için önceleri hayatımızda olmayan bir tanım kullanıyorlar: “Pandemik duruş”.

Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -1 - Saç Bakım Güzellik Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -2 - Saç Bakım Güzellik

Pandemik duruştan etkilendiğinizi gösteren işaretler

Sağlıksız bir duruşa sahip olduğunuzu gösteren en önemli işaretlerden biri, vücut ağrıları yaşamanız. Sıklıkla bel, boyun ve omuz ağrıları, baş ağrısı, kollarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile baş ediyor olabilirsiniz. Ayrıca boynunuz, omurganızın geri kalanıyla düzgün bir şekilde hizalanmamışsa; öne eğimli omuzlar ve öne doğru eğilen bir baş gibi detaylar gözle görülür şekilde dikkat çekebilir.

Sağlıksız ve yanlış bir duruş yani postür, aynı zamanda vücudunuzdaki ve beyninizdeki oksijeni de azaltır. Vücudunuzdaki önemli sistemler, tam veriminde çalışamaz. Bununla birlikte kemikleriniz ve kaslarınız zayıflar; ağrılar ve sakatlıklar ortaya çıkar.

Şu çarpıcı biligiyi de verelim: Telefonunuz, bilgisayarınız veya okuduğunuz kitap üzerine 60 derecenin üzerinde eğildiğinizde, vücudunuza; özellikle de boynunuza yaklaşık 27 kg kadar baskı ekliyorsunuz!

Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -3 - Saç Bakım Güzellik Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -4 - Saç Bakım Güzellik

Duruşunuz, ruh sağlığınız üzerinde de etki sahibi

Sağlıksız ve yanlış bir duruş, zihinsel sağlığınızı da etkileyebilir. Şöyle bir düşünürseniz, fiziksel olarak iyi hissetmediğiniz günlerde iyi bir bir ruh haline sahip olmadığınızı fark edeceksiniz. Hatalı duruş, stresin artmasına ve potansiyel olarak kronik strese neden olurken sağlıklı ve dik bir duruş öz saygınızı korumanıza ve ruh halinizi yükseltmenize yardımcı olur.

Duruş bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan yorgunluk hissi, kas gerginlikleri ve baş ağrıları, doğal olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeye daha meyilli bir hal almanıza yol açabilir. Oysa bu, yapmanız gerekenin tam tersi. Bunun yerine eğer mümkünse yüzmeli, vücudunuza uygun bir egzersiz programı benimsemelisiniz. Egzersiz sırasında devam eden şiddetli ağrılara sahipseniz mutlaka bir uzmana görünün ve onun önerisiyle egzersize devam edin veya ara verin.

Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -5 - Saç Bakım Güzellik Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -6 - Saç Bakım Güzellik

Duruşunuzu nasıl düzeltebilirsiniz?

Duruş bozukluklarının nedeni, sıklıkla dinlenirken veya çalışırken oturma şekliniz. Sırtınızın alt kısmını desteklemeden koltuğa yaslandığınızda, omurganın bel bölümünde normalin dışında bir baskı oluşur. Boyun ve omuz kasları, başınızı dik tutabilmek için iki kat daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu da sonuç olarak çeşitli kas gruplarında gerginliğe ve ağrılara yol açar. Rahat olduğunuzu düşündüğünüz bu tür bir duruşu sürdürmek, sırt ve karın kaslarının zayıflamasına ve sırt ağrılarının tetiklenmesine neden olacaktır.

Omurga sağlığı için en uygun pozisyon, ayaklarınız yerde ve sırtınız bir sandalyenin arkası tarafından desteklenecek şekilde 90 derecelik bir açıyla oturmak. Çalışırken bu oturma pozisyonunu benimseyin, ancak saat başı ara verdiğinizden ve ayağa kalkıp hareket ettiğinizden de emin olun. Vücudunuzu uzun süre hareketsiz bırakmamak için evin içinde hızlı bir yürüyüş yapabilir veya başka işlerle ilgilenebilirsiniz.

Salgının etkilediği tek şey ne yazık ki duruşumuz değil. Pandeminin yarattığı uzun süreli stres, cilt sağlığını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu etkileri keşfetmek için 2020 yaşlanmamızı hızlandırdı mı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -7 - Saç Bakım Güzellik Salgın Duruş ve Omurga Sağlığınızı Etkiliyor mu? -8 - Saç Bakım Güzellik

Daha da önemlisi düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Düzenli esneme ve egzersiz, pandemiye bağlı sırt, boyun ve duruş sorunlarından kaynaklanan olumsuzlukları önlemede kritik önem taşıyor. Özellikle core kaslarını geliştirmek, daha iyi bir duruş konusunda son derece önemli. Vücudunuzun yanlış bir duruşa ve üretkenliğe aykırı alışkanlıklara uyum sağlamasına izin vermeyin. Günlük olarak egzersiz ve esneme yaparak kaslarınızı ve eklemlerinizi hareket ettirin.

Bonus: Hareket ettikçe daha güzel kokun!

Daha sağlıklı bir yaşam için daha aktif bir yaşam tarzı benimsemeniz gerekiyor. Rexona, aktif yaşam koşullarında da yanınızda. Özel patentli Motionsense™ teknolojisi sayesinde, ter ve vücut kokularına karşı hareket ettikçe daha çok ferahlık sağlıyor. Rexona Kadın ve Erkek Deodorantları ile gün boyu rahat ve özgür hareket etmeniz oldukça kolay.

Ayrıca Yataktan Kalkmadan Yapabileceğiniz Sabah Egzersizleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.