0

Banyoyu hızla girip çıktığınız bir yıkanma eylemi olarak değil de, suyun tadını çıkarabileceğiniz; arınıp eğlenebileceğiniz bir tür rahatlama ritüeli gibi görüyorsanız banyo topu mucizesi ile hemen tanışmalısınız. Bu keyifli deneyim için ihtiyacınız olan şeyler son derece temel: Su, küvet ve banyo topu ya da orijinal adıyla bath bomb. Aynı zamanda beden üzerinde pek çok olumlu etkisi de olan banyo bombası hakkında tüm detayları burada bulabilirsiniz. 

Banyo Topu (Bath Bomb) Nedir?

Avuç içine sığabilen minik toplar şeklindeki bath bomb, suya atıldığı anda dağılır ve rengini suya verir. Ayrıca içeriğindeki zengin mineraller sayesinde köpürerek suda dinlendirici bir etki bırakır. Farklı renk ve özelliklerdeki banyo toplarını piyasada bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Banyo topu yapımı için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

 

 • 4 yemek kaşığı soda
 • 2 yemek kaşığı limon tuzu
 • Mısır nişastası
 • Sevdiğiniz ve cildinize iyi gelen yağlar (lavanta, argan, kayısı ya da argan gibi)
 • Yuvarlak bir kalıp
 • İsteğe göre gıda boyası

 

Tüm malzemeleri karıştırıp kalıba döktükten sonra banyo topunun iyice sertleşmesi için 1 gün bekleyebilirsiniz. Ardından banyo topu küvete dolduracağınız su ile buluşmaya hazır olacak.

Banyo Topu Ne İşe Yarar?

Duş öncesi küvette biraz rahatlamak için tercih edebileceğiniz banyo topu, suyun içerisinde kaldığınız süreyi daha ferah ve dinlendirici hale getirir. Banyo topu faydaları bununla da bitmez. Banyo köpük bombası suyun daha canlı, yumuşak ve nemli olmasını sağlar. Üstelik içeriğindeki kokulu yağlar sayesinde cildinizi nemlendirir ve rahatlatır. Banyo sonrası genellikle yaşanan cilt kuruması sorununa da son verir. Bath bomb aromaterapi etkisi sayesinde tüm günün stresinden hızlıca arınabilirsiniz. Gözeneklerin açılmasını sağlayan banyo topu, içinde bulunan doğal mineraller sayesinde cildinizin parlak görünmesine yardımcı olur.

Banyo Topu Nasıl Kullanılır?

Banyo topu kullanımı oldukça basittir. Kendi hazırladığınız ya da satın aldığınız banyo topu sabun gibi köpüren bir malzeme olduğundan su ile buluşması kafidir. Yavaşça su dolu küvete bıraktığınızda anında çözülmeye başladığını, rengini suya verdiğini ve köpürdüğünü göreceksiniz. Top tamamen eriyip yok olduğunda artık küvet banyosu için hazırsınız demektir. Köpüren banyo bombası eğer küvetiniz için çok fazla ise yarısını da kullanabilirsiniz.

 

Banyo Topu ile İlgili Diğer Detaylar

Vücut temizliği konusunda son yıllarda tüm dünyada öne çıkmış, trend haline gelmiş banyo topunu kullanırken şunlara dikkat etmelisiniz.

 

 • Hazır aldığınız bazı banyo toplarının içinde kurutulmuş yapraklar bulunabilir. Bu parçalar, banyo topu çözüldüğünde küvetinizin giderinde birikip, tıkayabilir. Bunu engellemek için banyo topunu ince bir tül parçasına sarıp o şekilde suya atabilirsiniz.
 • Banyo topunun içindeki yağlar her ne kadar doğal olsa da suyu boşalttığınızda küvet üzerinde lekeler bırakabilir. Bu nedenle bath bomb ritüeli sonrası küvetinizi temizlemeniz gerektiğini unutmayın.
 • Banyo topu zararlı mıdır sorusu da sıklıkla merak edilir. Eğer kendi cilt tipinize uygun, ihtiyaçlarınızla örtüşen bir ürün seçerseniz banyo topunun hiçbir zararını görmezsiniz.
 • Banyo topu manikür ve pedikür uygulamalarında da kullanılabilir. El ve ayakları bu yöntemle çok daha kolay yumuşatabilirsiniz.
 • %100 güvenle ve rutin biçimde kullanabilmek için ürünün tamamen doğal içerik ile ve kaliteli malzeme kullanılarak üretildiğinden ve doğa dostu olduğundan emin olmalısınız.

 

Gün içinde bedeninizde oluşan gerilimi ve stresi azaltmak, suyun şifa veren gücünü arttırmak, mis gibi kokmak için banyo topu ile hemen tanışmalı ve günlük banyo deneyiminize mutlaka bu mucizeyi eklemelisiniz. Eğer banyo topunu kendiniz yapmaya karar verdiyseniz Uçucu Yağları Duşta Kullanmanın 7 Yolu isimli içeriğimize göz atmayı unutmayın!