0

Bu saç mitlerini elbette hayatınızın bir noktasında duydunuz ya da duyacaksınız... Ancak bunlar hem sağlığınızı hem de görünümünüzü sabote edebilir. 

İnanmamanız Gereken Saç Mitleri-1 - Saç Bakım Güzellik İnanmamanız Gereken Saç Mitleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı saç her gün yıkanmalıdır

Saçınızın doğal bir şekilde yağlı olması onu her gün yıkamanız gerektiği anlamına gelmez. Saç derinizin pH’ını bozduğunuzda daha fazla yağlanmaya meyilli hale gelebilir. Yaşantınıza uygun bir rutin belirlemek hem size hem saçlarınıza iyi gelecek.

Saçınız ne kadar kirliyse o kadar hızlı uzar

Duyabileceğiniz en kötü tavsiyelerden biri olabilir. Saçlar ancak, temiz bir saç derisiyle uzar. Tıkalı gözeneklerden ne bekleyebilirsiniz ki? 

Saç derinizde pullanma, kepeğe işarettir

Pullanma her zaman kepek demek değildir; bunun nedeni pekala mevsim değişikliği ya da basitçe saç derisinde kuruma ya da bambaşka saç problemleri olabilir.

Bu noktada Saç Deriniz Kuru Mu Yoksa Kepekli Mi? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Saçınızı kesmek onu daha hızlı uzatır

Hayır. Yalnızca daha sağlıklı uzar. Zaman içinde güçlü göründüğü ve kırılmadığı için de daha uzunmuş illüzyonu yaratır.

Şampuanlar etkisini bir süre sonra kaybeder

Saçın şampuana alışması doğrudur ancak bu şampuanın etkisini kaybettiği anlamına gelmez. Aksine; iyi giden bir rutini bozarak saçın pH’ıyla oynama riskiniz artabilir. Bu da saçınızın daha çabuk yağlanmasına ya da kurumasına sebep olabilir.

Çok şampuan daha iyi temizler

Miktar olarak bozuk para ebadı ve bir defa şampuanlamak yeterli. Saçınıza daha önceden maske yaptıysanız iyice arındırmak için bu süreyi iki defa da yapabilirsiniz.

Saçınız onu günde 100 kere tararsanız daha çok parlar

Hayır, yalnızca daha fazla kırılır ve güçsüzleşir ve büyük ihtimalle saçlarınızla fazla oynadığınız için çabucak yağlanıp sönecektir.

Saç dibine krem uygulanabilir

Duşta uygulanan saç kremleri saç boy ve uçlarına uygulanmalıdır.