0

En sevilen ve en çok tercih edilen ombre tekniği saç uçlarının diplerinden daha açık tonlarda doğal bir geçiş ile boyanması işlemine denir. Genellikle saçın kendi renginden birkaç ton açık renkler ile yapılan ombre son yıllarda değişerek birçok farklı seçeneği de beraberinde getirdi. Siyah saça yapılan sarı ombreler, yeşil, mavi mor gibi renkler ile yapılan ombreler, kızıl ombreler ve daha fazlası her sezon trend saç renkleri arasındaki yerini koruyor.

Eğer aklınızda ombre yaptırma fikri varsa, sizin için birbirinden farklı ve etkileyici ombre modellerini derledik. Farklı ombre modelleri önerileri için yazımızı okumaya devam edin.

Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -1 - Saç Bakım Güzellik Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -2 - Saç Bakım Güzellik

Sarı ombre modelleri

Belki de ombrenin bu kadar sezondur trendler arasında ilk sıralarda olmasını sağlayan renk sarı olabilir. En çok tercih edilen ve neredeyse her ten rengine ve saç tonuna mükemmel bir uyum sağlayan sarı ombre özellikle havaların ısınmaya başlaması ile çoğu kadın tarafından tercih ediliyor. Görünümünüze enerji ve canlılık katan sarı ombre, sarının her tonu ile elde edilebilir. Üstelik dediğimiz gibi saç diplerinizin ne renk olduğu çok da önemli değil çünkü her iki renk arasında uyum yakalanacak bir sarı tonu mutlaka var. Eğer sarı hep kalbinizin bir köşesindeyse fakat kullanması zor geliyor, sürekli kuaföre gitmek istemiyor ve size yakışıp yakışmayacağından emin olamıyorsanız hiç düşünmeden sarı ombre modellerini deneyebilirsiniz.

Kahve ombre modelleri

Kahve kendi içinde onlarca tona sahip renklerden bir diğeri. Ombre modellerinde ise en çok tercih edilen renklerden bir diğeri. Genellikle açık kahve, kumral, açık kumral, bal köpüğü gibi sarıya kaçan kahve tonları ombre uygulamasında saçlar ile harika bir bütünlük yakalıyor. Eğer ten renginiz kumral tonlarda ve saçlarınız kahve ise kahvenin birkaç ton açığı ile ombre yaptırabilirsiniz. Ombre genel itibari ile saçın yakın tonlarında renklerden seçildiğinde doğal bir görünüm elde etmeniz yardımcı oluyor. Ayrıca saç boy ve uçlarının diplerden daha açık tonlarda olması nedeniyle, güneşten açılmış gibi enerjik ve canlı bir görünüm yaratması da cabası. Kahve tonları çok açık renklerden olmadığı için yıpranma payı da sarıya göre en az renklerden.

Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -3 - Saç Bakım Güzellik Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -4 - Saç Bakım Güzellik

Karamel ombre modelleri

Karamel rengi tam olarak ifade etmek gerekirse, sarı ve kahvenin karıştığı bu iki renkten de daha canlı ve sıcak bir ton olarak düşünebilirsiniz. İçinde hafif kızıl ışıltılar barındıran karamel de ombreye en çok yakışan renkle arasında. Özellikle koyu tonlarda bir saç renginiz varsa ve buğday tene sahipseniz karamel ombre ile ışıldamanız mümkün. Zaten çok sıcak ve enerjik bir renk olduğu için eğer kendi saç renginiz sarı ise başka seçeneklere yönelmenizde fayda var. Fakat kumral, kahve, kestane, çikolata gibi saç renklerine sahip olanlar karamel ombreyi uzun seneler çok severek kullanabilir.

Gri ombre modelleri

Koyu renk saçlara çok yakışan renklerden biri de şüphesiz gri. Son birkaç yıldır yükselen trendler arasında olan gri, ombre tekniğine de fazlasıyla yakışıyor. Soğuk bir renk gibi görünen gri, koyu saç dipleri ile bir araya geldiğinde enerjik bir görünüme kavuşmanızı da sağlıyor. Üstelik saçınızın boyu ne olursa olsun çok modern ve çekici bir hava katması da cabası. Tabii gri ombrenin en çok küt saça yakıştığını da söylemeden geçmeyelim.

Kızıl ombre modelleri

Girdiğimiz sezonun trend saç renkleri arasında yer alan kızıl ombre de genellikle her saça uyum sağlayan renkler arasında. Sadece saç renginize uygun kızıl tonunu bulmanız önemli. Açık kumral, kahve tonlarında saçlarınıza altın, bakır, tarçın gibi sıcak ve ışıltılı renkler içeren bir kızıl tonu tercih ederken, koyu tonlardaki saçlarınıza kızılın daha koyu tonlarını tercih ederek ombrenizi yaptırabilirsiniz.

Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -5 - Saç Bakım Güzellik Ombre Saç Modelleri: 7 Etkileyici Fikir -6 - Saç Bakım Güzellik

Renkli ombre modelleri

Özellikle son zamanlarda sık sık gördüğümüz renkli ombreler de kadınlar tarafından çok seviliyor. Enerjik ve dinamik bir görüntü yaratan renkli ombreler yapılırken en çok tercih edilen renkler arasında pembe, mor, mavi, yeşil gibi açık ve canlı tonlar var. Üstelik bu renkler her türlü saç rengiyle uyum yakalayabiliyor. Yani kumral saçlarınıza dilediğiniz rengi tercih edebiliyorsunuz. Renkli ombrelerin de tek problemi olarak renklerin kolay akması görülüyor. Yeşil ya da mavi ombre yaptırdığınızda, düzenli yıkama sonucu birkaç hafta içinde yeşilin açıldığını ve yavaş yavaş sarıya döndüğünü görebilirsiniz. Yine de denemeye değer güzellikteler.

Ters ombre modelleri

Çok yaygın olarak görülmese de, bu marjinal ombre tekniği de her daim trend saç modelleri arasındaki yerini koruyor. Ters ombreyi açık saç renginizden, koyu tonlara doğru geçen bir teknik olarak düşünebilirsiniz. Gerçekten güzel yapıldığı zaman harika bir görünüm veren ters ombrede saçınızın diplerinden aşağıya doğru farklı tonlarda koyulaşarak giden birkaç renk kullanılır. Çok fazla tercih edilmemesinin en büyük nedeni olarak, saç diplerine çok fazla açıcı uygulanarak platine yakın bir sarı rengi ile başlatılmasından kaynaklanıyor. Bu açıcı nedeniyle de saçlar çok çabuk yıpranabiliyor ya da sürekli bir dip boya gerektiği için sık sık kuaförünüzü ziyaret etmeniz gerekebiliyor.