0

Erkeklerin saçlarıyla ilişkisinin bir parça karmaşık olduğunu söyleyebiliriz. Her erkek aynaya baktığında gür ve parlak saçlar görmek istese de bazıları çeşitli saç problemleri ile mücadele ediyor. Saçlarımız farklı özelliklere sahip. Çoğumuz hayatımızın bir döneminde saç incelmesi veya seyrekleşmesine maruz kalıyoruz. İnce telli saçlar ister bir süredir ortaya çıkan ister tüm hayatınız boyunca uğraştığınız bir sorun olsun; onları sağlıklı hale getirmenin yolu, sorunu tespit etmekten geçiyor.

İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

İnce telli saç nedir?

İnce telli saçlar, diğer saç tiplerine kıyasla daha az (seyrek) bir görünüme sahiptir. Uzmanlar bu tür saçlarda medulla adı verilen iç yapının eksik olduğunu, bunun da saç tellerinin kalınlığını azalttığını söylüyor. Bu özellikteki saçlar genellikle pürüzsüzdür, fazla hacimli değildir ve açık renklidir. İnce telli saç, saçın gerçek boyutunu ifade ettiği için yoğunlukla yani ne kadar saçınız olduğuyla ilgisi olmadığını unutmayın.  Dolayısıyla ince telli olmasına rağmen yoğun ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

İnce telli saçlara sahip olmak kötü bir şey mi?

Hiçbir saç tipi, doğası gereği kötü değil ancak hepsinin kendine özgü sorunları olabilir. Uzmanlar ince saçlarla ilgili en büyük yanılgının çok fazla bakım gerektirmemesi olduğunu belirtiyor. İnce saçlar, doğal olarak yumuşak ve ipeksi göründüğünden bakıma ihtiyacı olmadığı düşünülebiliyor. Oysa onların da en az diğer saç tipleri kadar nem ve protein dengesine ihtiyacı var. Doğru bakım rutini uygulanmadığında, ince saçlar kolayca kuruyabilir, kırılabilir ve dökülebilir. Ayrıca ağır formüllü ürünler ince saçların ağırlaşmasına ve yağlı görünmesine neden olur. Bu yüzden ağırlaştırmayan bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.

İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Seyrek saç nedir?

İnce telli saç ile seyrek saç sıklıkla karıştırılabiliyor. İnce telli saç, saçın yapısına atıfta bulunurken seyrek saç, saçın yoğunluğu ile ilgili bir ifade. Yani eğer seyrek saçlara sahipseniz saç köklerinizin arasında diğer saç türlerine göre daha fazla mesafe olduğu anlamına geliyor. Ayrıca saç folikülleri genelde birden fazla saç içerir; seyrek saçlarda ise folikül başına düşen saç teli sayısı daha azdır. Tüm bunlar genetiğinizle ilgili, çünkü saçlarınızın yoğunluğu doğal olaral kaç saç kökünüz olduğuna bağlı.

Saç dökülmesini nasıl anlarsınız?

Eğer ince telli saçlara sahip bir erkekseniz onların seyrekleşmesinden, dökülmesinden daha fazla endişe ediyor olabilirsiniz. Oysa ince telli saçların daha çok veya erken döküleceğini gösteren bir araştırma bulunmuyor. Her saç tipi, zaman zaman belli nedenlerle seyrekleşebilir. Bu nedenlerin başında yaş faktörü geliyor. Saçlarınız beyazlamaya yani pigmentini kaybetmeye başladığında saç kütikülü incelir, bu da saçlarınızı daha kırılgan yapabilir. Siz yaş aldıkça saçlarınızın yaşam döngüsü de yavaşlar, dolayısıyla dökülme aşaması ile yeniden büyüme aşaması arasındaki süre uzar. Ayrıca her bir foliküldeki saç miktarının azalması size saçlarınızın daha seyrek olduğunu düşündürebilir. Sık rastlanan bir neden olarak ise genetik kellik nedeniyle saç dökülmesi problemi yaşıyor olabilirsiniz.

İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-5 - Saç Bakım Güzellik İnce Telli ve Seyrek Saç Arasındaki Fark Nedir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesini, saç kalitenizde ve saç çizginizdeki değişiklikleri izleyerek anlayabilirsiniz. Eğer saçlarınız seyrekleşiyorsa saç çizginiz değişecek ve saçlarınızın arasından kafa deriniz daha fazla görünecek. Veya saçlarınızı tararken normalde olduğundan daha çok saç teli görebilirsiniz. Eğer bu değişikliklerin hiçbirini fark etmiyorsanız yalnızca ince telli saçlara sahipsiniz demektir.

Ayrıca saç dökülmesi problemine karşı size bir önerimiz var: Clear Men Saç Dökülmesine Karşı Şampuan, saç derisini besler ve saçları güçlendirir. 10 kata kadar daha az dökülen güçlü ve dolgun saçlara sahip olmanızı sağlar.