0

Muhtemelen hayatınızın bir noktasında -bazen bir masaj terapisti bazen iyi niyetli bir partner tarafından- rahatlamanız gerektiği size söylenmiştir. Bunu gevşeme becerisini ne kadar geliştirdiğinize bağlı olarak bir davet ya da hakaret olarak algılayabilirsiniz. Çünkü gevşemek bir beceridir. Bu, hızlıca sakinleşmeye neden olabilecek bir sihir veya aniden rahatlama moduna geçmek için basabileceğiniz bir düğme değil.

Gevşemeyi; bir diğer ifadeyle rahatlamayı, bir ışık düğmesi gibi açıp kapatabilmeyi beklemek yerine, kendinizi rahatlatmanın yollarını öğrenin. Böylece stres faktörlerine maruz kaldığınızda daha kolay başa çıkabilirsiniz.

6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-1 - Saç Bakım Güzellik 6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-2 - Saç Bakım Güzellik

Gevşeme becerisi nasıl geliştirilir?

Gevşeme kelimesini zihninizde masaj, bornoz ve terliklerle birleştiriyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, kendinizi rahat hissetmeniz bulunduğunuz yere ve çeşitli kaynaklara erişiminiz olup olmamasına bağlı değil. Gevşemeyi bir beceri olarak görüp geliştirirseniz, gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz.

Alan yaratın

Alan yaratmak, gevşeme becerisini geliştirmenin ilk adımı. Gevşemek acele etmek veya zamanla yarışmak değil. Peki ne demek? Gevşemek, şöyle görünebilir:

 • Güne başlamak üzere kapıdan çıkmadan önce 10 dakikanızı ayırarak çayınızı yavaşça yudumlamak.
 • Bir teslimatı tamamlamak yerine öğle tatilinde yürüyüşe çıkmak.
 • Trafikte kırmızı ışığa yakalandığınız için öfkelenmemek, çünkü bu en sevdiğiniz albümü dinlemek için daha fazla zaman demek.

Gerçekten de kulağa hoş geliyor, değil mi? Gevşemenin birden fazla biçimi olabilir, ancak kalitesi aynıdır.

Alanınızı koruyun

Alan yaratmayı başardıktan sonra onu korumak zorunda kalacaksınız. Çünkü hayatınızdaki her şey alanınızı yemeye başlayacak. Partneriniz, köpeğiniz, çocuklarınız, komşunuz, konuşkan arkadaşınız, araba arızaları, tesisat sorunları, faturalar… Liste uzayıp gidecek.

Sizin işiniz, o alanı değerli bir eşya gibi korumak. Tıpkı sağlıklı sınırlar koymak gibi. İhtiyaçlarınız önemli ve bunları karşılamaya hakkınız var. Gevşemeyi bir ihtiyaç olarak görüyorsanız her şeye rağmen alanınızı korumanız gerektiğini unutmayın.

6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-3 - Saç Bakım Güzellik 6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-4 - Saç Bakım Güzellik

Zihin- beden bağlantısı kurun

Artık bir alanınız olduğuna göre kendinizle daha derinden bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz. Bu, saate, telefonunuza, odaklanmak yerine, ihtiyacınız olan şeyle daha fazla iletişim kurmanıza yardımcı olacak. Elbette tüm bunlar yine olacak ama siz de ihtiyaçlarınızı karşılamış olacaksınız. Gevşemek için yapabileceğiniz zihin- beden uygulamaları:

 • Yoga,
 • Meditasyon,
 • Yürüyüş,
 • Oturmak ve sakince içeceğinizi yudumlamak.

Fiziksel olarak hareket edin

Hayat bunaltıcı olsa da gerçek şu ki, stres ve kaygının büyük kısmı düşünmekten geliyor. İster egzersiz ister bir oyun yoluyla bir süreliğine zihninizden çıkmak çok büyük bir fark yaratabilir. Örneğin bahçe ve toprakla ilgilenmek harika. Vücudunuza odaklanmak için yapabileceğiniz diğer harika seçenekleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Ağırlık çalışmak
 • Dans
 • Dövüş sporları
 • Yoga
 • Pilates
6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-5 - Saç Bakım Güzellik 6 Adımda Kendinizi Daha Rahat Hissedin-6 - Saç Bakım Güzellik

Enerjinin aktığı yere gidin

Yukarıdaki tüm adımlar, sizi enerji durumunuzla yakın bir bağlantıya sokar. Bu bağlantıyı kurduğunuzda, her an ihtiyacınız olan kendinize vermek için enerjinizi takip edebilirsiniz. Bu, vücudunuzun ekstra protein istediğini hissettiğiniz için egzersizden sonra et yemek gibi görünebilir. Perşembe gününü evde uyuyarak geçirebilirsiniz çünkü o, kendinizi en bitkin hissettiğiniz zaman.

Enerji durumunuza dikkat ettiğinizde bedeninizin, zihninizin ve ruhunuzun neye ihtiyaç duyduğunu daha rahat anlayacaksınız.

Serbest bırakın, rahatlayın ve tekrarlayın

Gevşemek sadece bir beceri değil, adeta bir sanat. Sağlığınızın ve esenliğinizin bir parçası olan gevşemeyi onurlandırmak adına ne kadar çok yer açarsanız, onu günlük yaşamınıza o kadar çok davet edersiniz.

Dünyanın geri kalanı hızla akarken, gevşemeyi doğal bir varoluş hali haline getirmek pratik, koruma ve tekrar gerektirir. Yine de kendinize bunu hediye etmek için alan, zaman ve özen ayırmaya değer!

Ayrıca Aşırı Öfkeli Hissettiğinizde Yapmanız Gereken 7 Şey ve Endişelerden Kurtulmak İçin 5 Basit Yöntem yazılarımız ilginizi çekebilir.