0

Günümüzü zorlaştıran rahatsız edici endişelerden, geceleri bizi uyanık tutan karmaşık düşüncelere kadar kimse endişe etmekten muaf değil.

Uyumadan önce karanlık odanızda bir saat boyunca meslektaşınız tarafından yapılan bir yorum için endişelenerek tavanı seyrettiğiniz oldu mu? Yapılacaklar listenizi bitirebilecek misiniz? Bugün başka neyi yapmayı unuttunuz? Tüm bu düşünceler geceleri kök salıyor, büyüyor ve olumsuzluğa dönüşüyor. Çünkü beyin her işi bitirmek ve bir kenara atmak isteyen rasyonel bir makine. Zihin ise hayatımızdaki olayları anlamlandırdığımız duygusal merkezimiz. Yapmamız gereken şey, zihinsel frenleri devreye sokmak için beynin daha rasyonel tarafını çalıştırmak. Bir şeyi yapmayı unutursak, beynimiz bizi o bitmeyen iş konusunda uyarır. Bununla birlikte, rasyonel düşünme ve problem çözme, gecenin ortasında daha başarılı olduğumuz bir faaliyet değil. Bu nedenle bir kez uyandığınızda veya uyuyamadığınızda zihin, mevcut bir sorunu kartopu yapabilir. İşin püf noktası ise beynin rasyonel tarafına doğru zihinsel bir geçiş yapmak.

Peki ama nasıl? Bu ipuçları, endişelerinizi durdurup uykuya geçmenize yardımcı olabilir.

Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-1 - Saç Bakım Güzellik Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-2 - Saç Bakım Güzellik

Zihniyetinizi fiziksel olarak değiştirin

Bir endişeden kurtulmanın yolunu düşünmek genelde zor. Çünkü sorunu yaratan aynı bilinç, onu çözemez. Bu nedenle eğer şiddetli endişe yaşıyorsanız yataktan kalkın ve beynin duygusal amigdala kısmından çıkmak için bir şeyler yapın. Yani beyni rasyonel tarafını çalıştırın. Örneğin akşamdan kalan bulaşıklarınızı yıkayın. Eğer kendinizi bunalmış hissediyorsanız bir yapılacaklar listesi oluşturmak ve günlük tutmak da iyi bir fikir olabilir. Harekete geçmek her zaman zihinsel değişimi tetiklemeye yardımcı olur.

Kendi en iyi arkadaşınız olun

Bir endişe sarmalına kapıldığınızda yapılacak basit ama etkili şey, kendinize şunu sormanız: Bir arkadaşım bu endişeyi yaşıyor olsaydı, ona ne tavsiye verirdim? Böylece artık o duygunun içinde kaybolmazsınız. Ona tavsiye vermek için zihninizin dışına çıktınız, bu da beyninizin rasyonel tarafını tetikleyecek.

Endişelerin yüzmesine izin vermeyin

Bir arkadaşınızla yaşadığınız bir anlaşmazlığın, tıpkı bitmeyen bir iş gibi çoğalarak gece endişesine dönüşmesine izin vermeyin. Yataktan kalkın ve ona nasıl hissettiğinizi açıklayan bir e-posta yazın. Bu sayede yazma eylemi öfke ve üzüntünüzü giderir, siz de yeniden uyuyabilirsiniz.

Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-3 - Saç Bakım Güzellik Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-4 - Saç Bakım Güzellik

Endişelenmek için bir zaman belirleyin

Aklınızda bir şeyler dönmeye devam ederse, buna odaklanmak için bir zaman planlayın. Örneğin “endişe zamanınız” bugün saat 17.00’de sona erecek. Eğer zihninizi buna odaklarsanız gerçekten saat 17.00 olduğunda endişeleriniz muhtemelen artık orada olmayacak.

Gerçeklik kontrolü yapın

Kendinize bazı sorular sormak, dramaya kapılmaktan onu gözlemci olmaya itmenize yardımcı olur. “Bu endişe doğru mu?” Muhtemelen cevabınız evet olacak. “Bu endişenin gerçekliğinden %100 emin olabilir miyim?” En yaygın cevap: Muhtemelen hayır.

Yatmadan önce beyninizin rahatlamasına izin verin

Beyniniz siz uyurken gününüzü işlemeye devam ediyor, bu yüzden canınızı sıkan bir endişeniz varsa, bunu akşamın erken saatlerinde bir arkadaşınızla veya partnerinizle konuşun. Böylece sizi uyandırmak üzere zihninizde asılı kalmasın. Uyumadan önce e-posta göndermemek, telefona bakmamak gibi konularda da katı olun. Çünkü bu beyni çok fazla harekete geçirir ve bitmemiş işlerin endişe kaynağı haline gelmesine neden olabilir.

Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-5 - Saç Bakım Güzellik Zihninize Endişelenmeyi Bırakıp Uyumayı Öğretin-6 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Ilık bir duş alın!

Yatmadan önce duş almanın faydaları saymakla bitmiyor. Daha iyi uyku ve daha fazla enerji için sabah aldığınız duşu gece ile değiştirmeye ne dersiniz? Sıcak su aslında vücudun çekirdek sıcaklığını değiştirmeye yardımcı olur, böylece daha düşük ve doğru bir sıcaklıkta yatağa girebilirsiniz. Duş rutininize harika kokular ekleyerek kendinizi şımartmayı unutmayın. Pure Line Duş Jelleri’nin 10 farklı kokusu kesinlikle favoriniz olmaya aday! Pure Line Duş Jelleri, tene yayılan 12 saat kalıcı kokusu ile her koklayışta duş anındaki “o hisse” götürüyor. Doğal özlerin harika uyumu ile tasarlanan duş jelleri, paraben, alkol ve renklendirici içermeyen formülü ile özel bir içerik sunuyor.