0

Mutluluk herkes için oldukça farklıdır. Kimimiz için bu; istediklerimizi yapabilmekten ibaretken, kimimiz için ise kariyerinde iyi olmak, aile kurmak, özgürce gezmek olabilir.

Sizi mutlu eden şey ne olursa olsun, daha fazlasına sahip olabilir, daha memnun ve tatmin edici bir hayat yaşayabilirsiniz. Aklınızda olması gereken en önemli şeyin bunun maddiyat ile bir ilgisi olmadığını bilmek olsun. Tabii bazı isteklerimiz maddiyat ile doğru orantılı olsa da her şeyin bir alternatifi ve bir çözümü olduğunu unutmamamız gerekiyor.

Hepimizin mutluluk anlayışı farklı olsa da buna ulaşma yollarımız birbiri ile benzerdir. Kimisi istediğiniz şeyi daha kısa sürede yapabilme imkanına sahipken, kimisi bu yolda biraz emek vermelidir. Fakat ne olursa olsun daha mutlu bir hayat sürmek aslında bizim elimizdedir.

Bu yazımızda kendinizi daha mutlu hissedeceğiniz ve çoğu insanın uyguladığı hatta çoğu çalışma ve araştırma tarafından kabul edilmiş yolları sizinle paylaşacağız. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz. Bu yolları bize dayatılanlar olarak kabul etmeyip, kendi maddelerinizi oluşturabilir, kabul edilmiş gerçekleri kendinize göre şekillendirebilir ya da bazılarını kabul etmeyebilirsiniz. Bunların hepsi size kalmış fakat denemekle ne kaybederiz ki?

Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-1 - Saç Bakım Güzellik Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-2 - Saç Bakım Güzellik

Gülümseyin

Şahsen ben eskiden, bir liste gülümseyin ile başlayın olduğunda çoğu yazıyı bırakırdım. Fakat bu madde o kadar çok yerde karşıma çıkınca neden denemiyorum ki dedim. Gerçekten gülümsemenin enerjimi ve etrafımdaki enerjiyi de değiştirdiğini fark etmem çok geç olmadı.

Gülümsemek beynin dopamin salgılamasına neden oluyor, bu da gülümsediğimiz şey ne olursa olsun otomatik olarak daha mutlu hissetmemize yardımcı oluyor. Yüzünüzde her zaman içinizden hissetmediğiniz bir gülümseme tutmaya ihtiyacınız yok. Sadece etrafınızda gülümseyecek şeyleri görmeye çalışın.

Yolda öylece yürümek yerine, kedilere bakabilir, insanların birbirleriyle iletişimlerini gözlemleyebilir ve gülümseyecek bir şey mutlaka bulabilirsiniz.

Beslenme, egzersiz ve uyku düzeninizi sağlayın

Hayat kalitenizi iyileştirmenin ilk ve en iyi yollarından biri biraz kendinize zaman ayırmaktan geçiyor. Bu durumun ise en kolay ve en maliyetsiz yolu hayatınıza egzersiz, düzenli beslenme ve uykuyu almaktan geçiyor.

Günlük rutininize düzenleyin. Kendinize seveceğiniz bir egzersiz edinin. Bu dışarıda yürüyüş de olabilir, bir spor salonuna gitmek de evde video açıp yoga yapmak da. Yeter ki biraz hareket edin. Düzenli egzersiz, benlik saygısını ve mutluluğu artırırken stresi, kaygı duygularını ve depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında eğer çok yağlı ve sağlıksız kabul edilen besinler tüketiyorsanız daha hafif beslendiğiniz bir rutine geçin. Vücudunuzun dinç olması otomatik olarak kendinizi daha hafif ve sağlıklı hissetmenizi sağlayacak.

Tabii uyku da aynı derecede önem taşıyor. Günde en az 7-8 saat uyuyacağınız bir rutin edinmek de yorgunluğunuzun azalmasına ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-3 - Saç Bakım Güzellik Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-4 - Saç Bakım Güzellik

Minnettar olun

2019 yılında The Journal of Positive Psychology dergisinde yayınlanan bir araştırma şükran duymanın umut ve mutluluk duyguları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini bulmuş. (*) Bunu aslında siz de sık sık duymuşsunuzdur. Hayatımızda mutlaka şükredeceğimiz şeyler oluyor fakat biz bunları görmeyi atlıyor ve sahip olmadıklarımızı daha çok görüyoruz.

Minnet etmeyi olabildiğince basit tutabilirsiniz. Bugün arkadaşlarımla kahve içtim, sağlıklıyım, ailem yanımda, işim var gibi aslında alıştığınız ve farkında olmadığınız durumlara farkındalık getirin. Bunu alışkanlık edindiğinizde kendinizi çok daha iyi hissedecek ve otomatik olarak hayatınıza şükretmeye başlayacaksınız.

İltifat edin

Samimi bir iltifat etmek, kendi mutluluğunuzu artırırken birinin gününü aydınlatmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Ben bununla çok fazla karşılaşıyorum. Artık hayatıma da bu şekilde insanlar çektiğimi düşünmeye başladım. Gördüğüm bir arkadaşımı övmeyi çok severim. Onun mahcup gülümsemesi ve mutluluğu beni her zaman mutlu eder ve bir anda enerjimi yükseltir. Saçın ne kadar güzel olmuş, bu kıyafet sana ne kadar çok yakışmış demek aslında hepimizin ihtiyacı olan şey. Bunu alışkanlık haline getirip içimden geldiği için yapmaya başladığımda aynı şeyi başkalarından da gördüğümü fark ettim.

Artık bazı anlarda market alışverişi yaparken bile kasiyerin, enerjime, gülümsememe iltifat ettiğini görüyorum. Gerçekten siz değişince herkes değişiyor.

Mutsuz anları kabul edin

Tabii her zaman mutlu olmamız asla mümkün değil. Hayatta birçok şey ile karşılaşabiliyor ya da kötü şeyler yaşayan insanlar bile psikolojimizi etkileyip bizi mutsuz edebiliyor. Bu anları kabullenin.  Kötü hissettiğinizde mutluymuş gibi davranmaya çalışmayın. Mutsuzluğunu kabullenin ve bunu nasıl yaşamak isterseniz o şekilde yaşayın. Kendinizi sıkmak, güçlü görünmeye çalışmak bu mutsuzluk hissinden kolaylıkla çıkamayacağınız anlamını gelir.

Nerede olursanız olun, kendinizi frenlemeyin. Herhangi bir duyguyu bastırmayın bırakın çıksın.

Günlük tutun

Günlük, düşüncelerinizi organize etmenin, duygularınızı analiz etmenin ve planlar yapmanın iyi bir yoludur. Kendinize bile söyleyemediğiniz duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olur ve rahatlamanızı sağlar.

Kendinizi iyi ya da kötü hissettiğinizde bunu yazarak geçirmek her anlamda rahatlamanızı ve iyi olan şeyler için farkındalığınızın artarak daha mutlu hissetmenizi sağlamaya yardımcı olur.

Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-5 - Saç Bakım Güzellik Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-6 - Saç Bakım Güzellik

Arkadaşlarınız ile vakit geçirin

Hepimiz sosyal varlıklarız ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyarız. Bunu yakın arkadaşlarımız ile yaptığımızda kendimizi güvende ve mutlu hissederiz. Bu yüzden arkadaşlarınız ile vakit geçirmeye zaman ayırmak sizi daha mutlu biri haline getirir. Hayatınızda olan iyi kötü şeyleri bu buluşmalar sırasında paylaşacağınız için üzerinizden yükleri de atabilirsiniz. Hiçbir şeyi tek başınıza yaşamak zorunda değilsiniz. Mutluluğunuz paylaştıkça artarken, üzüntüleriniz ise paylaştıkça azalacaktır.

Teknolojiden uzak kaldığınız zamanlar yaratın

Bu artık pek mümkün olan bir şey gibi görünmese de kendinizi yavaş yavaş alıştırmaya başlamanız sizin faydanıza olacaktır. Benim bir süredir planlarım arasında olan bu konuyu maalesef henüz deneyimleme imkanı bulamasam da, sabahları uyanır uyanmaz sosyal medyaya bakmayı bir süredir bıraktım. Bu da kendi hayatımı ve günlük planlarımı düşünmek için bana zaman ayırıyor.

Uyandığımda sosyal medyada vakit geçirirken, insanların eğlendiğini, arkadaşları ile olduğunu görmek beni kötü etkilemeye başlamıştı ve kendi hayatımla kıyas içine girmiştim. Başkaları bir önceki geceyi nasıl dolu dolu geçirmiş, ben ise evde öylece oturmuştum. Bundan biraz uzaklaşarak kendimi çok daha iyi hissettiğim sabahlara uyandığımı fark ettim. Deneyin gerçekten bir süre sonra daha farklı bir gün geçireceksiniz.

Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-7 - Saç Bakım Güzellik Mutluluğunuzu Arttıracak Alışkanlıklar-8 - Saç Bakım Güzellik

Doğada vakit geçirin, meditasyon yapın

2016 yılında nature.com’da yayınlanan bir araştırmaya göre yeşil alanlarda haftada 30 dakika veya daha fazla zaman geçirmek kan basıncını ve depresyonu düşürmeye yardımcı olduğu tespit edilmiş. Doğada, yeşil alanlarda ve açık havada vakit geçirme sürenizi arttırmayı deneyin. Çoğumuz şehir hayatında yeşil alan bulmakta zorlanıyor olabiliriz. Eğer etrafınızda bir park ya da bahçe yoksa, hafta sonu planlarınızı yaşadığınız yere yakın bir doğa içinde geçirebilirsiniz. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde kendinizi çok daha iyi hissettiğiniz anlar yaşayabilirsiniz.

Ayrıca meditasyon yapmayı da denemeyi ihmal etmeyin. Yapılan birçok çalışma ve bilimsel araştırma meditasyonun ruh halini iyileştirdiğini kanıtlıyor. Kendinize alan yaratıp saatlerce meditasyon yapmaya çalışmak başlangıçta zor olabileceği için gün içinde kendinize gözlerinizi kapatıp sakinleşeceğiniz 5-10 dakika ayırmayı deneyin.

Kişisel bakımınıza vakit ayırın

Yoğun günlerin ardından aldığınız duş çok iyi hissetmenizi sağlamıyor mu? Bu gibi anlara gereken değeri verin ve hatta bu anlar için kendinize zaman yaratın. En sevdiğiniz içeceği hazırlayıp sevdiğiniz şarkıları açıp kendinize oje sürebilir ya da sevdiğiniz bir program TV’de dönerken cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Kendinize zaman ayırmak özsaygınızı ve öz şefkatinizi arttırarak moralinizi yükseltecektir.

Terapi alın

Tüm bunların yanında, terapi aslında hepimizin ihtiyacı olan bir şey. Terapistler, insanların baş etme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için eğitilmiştir. Sadece birkaç seans bile birçok konuda farkındalığınızın gelişmesine yardımcı olabilir. Eğer imkanınız varsa terapiyi mutlaka hayatınıza entegre edin.

Ayrıca; İyi Hissetme Ritüeli ve Endişelerden Kurtulmak için 5 Basit Yöntem yazılarımız da ilginizi çekebilir.