0

Beyler, yaşlanıyorsunuz. Maalesef bu bir gerçek. 20 yaşından itibaren vücut kolajen üretimini her yıl yüzde bir oranında azaltır. İç yaşlanma adı verilen bu süreç, cildin giderek daha ince ve daha az esnek görünmesine, yağ bezlerinin cilt yumuşatıcı sebum üretimini azaltmasına ve genel olarak sıkılık kaybına neden olur. Tüm bunlar, gözlerinizin köşelerinde belirmeye başlayan ince çizgiler (kaz ayakları), bronzlaşınca geçmeyen o kahverengimsi renk değişikliği ve sürekli derinleşen alın çizgilerini içeren “yaşlanma belirtileri”ne yol açar. Sonuçta selfie’lerinizde artık daha “olgun” durursunuz…

Bununla birlikte; güneşe maruz kalma, sigara ve alkol tüketimi, uykusuzluk gibi belirli yaşam tarzı seçimlerini içeren dışsal yaşlanma faktörleri de var. Elbette korkmaya gerek yok. Bu kaçınılmaz semptomları azaltmak için, uygulaması kolay bir cilt bakım rutini ile başlayarak çeşitli önlemler alabilirsiniz.

İyi bir cilt bakım rutini cildinizi günlük olarak nemli ve sağlıklı tutmanın yanı sıra, olası hasarları başlamadan önlemeye yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Böylece cildiniz daha uzun yıllar genç görünür.

Erkekler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Rehberi-1 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Rehberi-2 - Saç Bakım Güzellik

Yaşlanma ve erkek cildi

Birkaç temel faktör, erkek cildinin nasıl yaşlanacağını etkileyebilir. Uzmanlar androjenlerin (testosteron) erkeklerin ciltlerinin kadınlara kıyasla %25 daha kalın olmasına neden olduğunu, bunun da daha yüksek kolajen ve elastin konsantrasyonuna yol açtığını, dolayısıyla daha sıkı bir cildin ileri yaşlarda daha genç bir görünüm sağladığını söylüyor. Ayrıca beylerin derilerinin altındaki kas yapısının, zaman geçtikçe daha derin çizgilere ve kırışıklıklara neden olabilecek güçlü yüz ifadeleri oluşturabileceğine dikkat çekiyorlar.

Bir diğer endişe ise tıraş olmak. Tıraşın neden olduğu pul pul dökülme, çoğu erkek için iyi bir şey olsa da bunu yanlış yapan ve cildin koruyucu bariyerini tehlikeye atan pek çok kişi var. Bunu düzeltmek için tıraş öncesi hazırlığa daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor.

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı için hangi içerikleri aramalısınız?

Bir ürünün etiketinde “anti-aging” ibaresi olması, yaşlanma belirtilerini gerçekten önleyebileceğini garanti etmez. Bununla birlikte, doğru kullanıldığında fark yaratabilecek kanıtlanmış bileşenler de var. Siz de yüz temizleme jeli, nemlendirici, serum gibi cilt bakım ürünlerinizde bu içeriklere yer verebilirsiniz:

Retinoidler

Retinoid, A vitaminin vücuttaki aktif formu ve cildin kolajenini artırarak ince çizgiler ve kırışıklıklarla savaşır. Ayrıca derinin altındaki kan damarlarının üretimini uyararak cilt renginin dengelenmesine de yardımcı olur. Bu nedenle uzmanlar yaşlanmanın ilk belirtileriyle uğraşan kişilerin cilt bakım ürünlerinde bu içeriği aramalarının faydalı olabileceğini belirtiyor.

Erkekler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Rehberi-3 - Saç Bakım Güzellik Erkekler İçin Yaşlanma Karşıtı Bakım Rehberi-4 - Saç Bakım Güzellik

C vitamini

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, güneşe maruz kalma ve çevresel tahriş edici maddelerden kaynaklanan serbest radikal hasarını nötralize eder ve hiperpigmentasyonu hafifleterek cildin daha sıkı, sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Bu önemli vitamin ayrıca hücre döngüsünü tetikleyen, cildin “hasar gördüğünü” düşünmesine neden olan, kolajen üretimini hızlandıran etkili bir eksfoliyan.

Niacinamide

Bir B3 vitamini formu olan niacinamide, çok yönlü bir bileşen olması sebebiyle cilt bakım ürünlerinde son derece popüler. Niacinamide cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yardımcı olur. Retinoidlere benzer ancak cildi tahriş etmez. Serbest radikal hasarıyla savaşmak ve kızarıklığı, tahrişi azaltmak için bir antioksidan görevi görür. Bu nedenle hassas ciltler için iyi bir seçim olabilir.

Hyalüronik asit

Vücutta doğal olarak bulunan bir karbonhidrat olan hyalüronik asit, ağırlığının 1000 katı su tutabilir. Bu nedenle yaş aldıkça ve cilt nemini kaybettikçe işe yarar. Topikal olarak uygulandığında nemi hapseder ve dokuyu iyileştirir; daha dolgun, daha esnek bir görünüm için cilde koruyucu bir bariyer oluşturur.

AHA ve BHA’lar

Alfa hidroksi asitler ve beta hidroksi asitler, cildin hem yüzeyde hem de daha derin seviyelerde pul pul dökülmesine yardımcı olarak daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Ayrıca diğer cilt bakım bileşenlerinin cilde daha iyi nüfuz etmesine katkıda bulunur.