0

Soğuk alerjisi fazla bilinmeyen alerjik durumlardan biridir. Günlük hayatta pek çok şeye alerjiniz olabilir. Bunlar arasında olan soğuk hava alerjisi, nadir de olsa görülen bir durumdur. Eğer soğuk havaya maruz kaldıktan sonra cildinizde belli değişiklikler veya semptomlar fark ediyorsanız o halde soğuğa alerjiniz olabilir.

Soğuğa maruz kalındığında ciltte oluşan kurdeşen semptomlarının tıbbi ismi soğuk ürtikeridir. Soğuk alerjiniz varsa anafilaksi adı verilen şiddetli bir akut alerjik reaksiyon yaşamanız mümkündür.

Soğuk alerjisi belirtileri aniden ortaya çıkabilir ve zamanla kendi kendine düzelme eğilimi gösterebilir. Bu alerjiyi yönetmenin bazı yolları vardır. Düzenli tedavi ve önlemlerle semptomların ortaya çıkmasını önlemek de mümkündür. “Soğuk alerjisi belirtileri nelerdir?” , “Soğuk alerjisi tedavisi nasıl olur?” gibi soruların yanıtını almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-1 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-2 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Ciltte soğuk alerjisi durumu hayati tehlike arz etmez ancak ciddi soğuk alerjisi semptomları şu belirtileri içerebilir:

 • Soğuğa maruz kalan bölgede kırmızı, kaşıntılı ve kabarık şeritler
 • Maruziyet bölgesinde şişmeler
 • Vücudunuz ısınırken ciltte yanma hissi
 • Ateş
 • Eklem ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kaygı
 • Yorgunluk

Acil tıbbi müdahale gerektiren soğuk alerjisi durumları ise şiddetli semptomlar gösterebilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Şiddetli akut alerjik reaksiyon anafilaksisi
 • Hırıltı gibi solunum problemleri
 • Dilde ve boğazda şişme
 • Düşük tansiyon
 • Bayılma
 • Kalp çarpıntısı
 • Şoka girme
Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-3 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-4 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk Alerjisi Neden Olur?

Soğuk alerjisi temel alarak aşağıdaki nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir:

 • Soğuk suda yüzmek ya da banyo yapmak
 • Soğuk havada dışarı çıkmak
 • Klimalı veya soğuk bir alana girmek

Genel olarak yukarıdaki belirtilerin gelişmesi için maruz kaldığınız sıcaklığın en az 4 °C’nin altında olması gerekir.

Eğer soğuk alerjiniz varsa soğuğa maruz kalmak vücudunuzun histamin salınımı gerçekleştirmesine neden olur ve bu da söz konusu belirtileri tetikler. Bebeklerde soğuk alerjisi ise yüzde şişlik ve kızarıklık şeklinde olur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-5 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-6 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk Alerjisi Tedavi Edilebilir mi?

Soğuk hava alerjisi belirtileri tedavi edilebilir özelliktedir. Eğer soğuk hava alerjisine sahipseniz vakit kaybetmeden alerji doktoruna başvurmalısınız. Doktorunuz ayrıntılı tıbbi hikayenizi öğrendikten ve semptopmlarınızı gördükten sonra size buz küpü adı verilen soğuk alerjisi testi yapar ve test sonuçlarınıza göre tedavi işlemi başlar. Yapılacak tedavi belirtileri azaltmaya veya yönetmeye yöneliktir. Antihistaminikler ilaçlar soğuğa maruz kaldığında histamin salınımını en aza indirmek için kullanılan ilaçlardır.

 

Eğer alerjiniz antihistaminik ilaçlara yanıt vermiyorsa başka bir tedavi gerekebilir. Bu durumda doktorunuz soğuk alerjisini tedavi etmek için başka ilaçlar da önerebilir. Bunlar; kortikosteroidler, sentetik hormonlar, antibiyotikler, lökotrien antagonistleri ve diğer immünosüpresanlar şeklinde olabilir.

Rüzgar alerjisi belirtileri azaltmanın yolları rüzgarlı ve soğuk havalara olabildiğince maruz kalmamaktır. Soğuk havalarda sizi sıcak tutacak şapka, mont ve sıcak tutan giysiler tercih ederek alerjik durumları önleyebilirsiniz. Öte yandan ellerde soğuk alerjisi belirtilerini engellemek için de eldiven kullanabilirsiniz. Yüzde soğuk alerjisi belirtilerini geçirmek için doktor kontrolünde antihistamin ilaçlar alınabilir. Bu ilaçlar yardımıyla şişlik ve kızarıklık gibi  elde soğuk alerjisi semptomları da azalma gösterir.

Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-7 - Saç Bakım Güzellik Soğuk Alerjileri Belirtilerini Öğrenmek İçin Tıklayın!-8 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk Alerjisi Ne Gibi Hastalıkları Yanında Getirir?

Soğuk hava alerjisi belirtileri daha az yaygın olarak hepatit veya kanser gibi altta yatan bir sağlık durumundan da kaynaklı olabilir. Buna ikincil soğuk ürtiker de denir. Bu hastalık nadiren de olsa kalıtsal bir hastalık olabilir. Bu tür kalıtsal alerjilerde belirtiler ağrılı sıyrıklar, kurdeşen ve grip benzeri semptomları içerebilir.

Siz de soğuk alerjisi belirtileri yaşıyorsanız hemen uzman bir doktora görünerek test yaptırabilir ve kişisel tedavi planı oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak bağışıklığını güçlendirmek istiyorsanız C vitamini hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz içeriğimizi inceleyebilirsiniz.