0

Bembeyaz bir gülümseme hem sağlık işareti hem de stilinizi tamamlayan en önemli unsurlardan biri. Beyaz dişlere sahip olabilmek için ise doğru bir ağız bakım rutini benimsemek gerekiyor. Dişlerinizi beyazlatmak söz konusu olduğunda farklı tedavi seçenekleri mevcut, ancak bunlar yerine daha basit yollar arıyorsanız hem doğal hem de güvenli olan birçok seçeneği deneyebilirsiniz.

Dişlerin sarı görünmesine ne sebep olur?

Dişlerin matlaşmasına ve parlak, beyaz ışıltısını kaybetmesine neden olan birden fazla faktör var. Bazı yiyecekler dişinizin en dış tabakası olan diş minesinde leke bırakabilir. Bununla birlikte plak birikmesi de dişlerin sarı görünmesine yol açar.

Diş minesinin aşınması, altındaki dentini açığa çıkarır. Dentin, minenin altında yer alan ve doğal olarak sarı renkli, kemikli bir dokudur.

Bu tür bir renk değişikliğini genellikle düzenli temizlik ile ortadan kaldırılabilir. İşte dişlerinizi doğal olarak beyazlatmanın basit yolları.

Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Hindistan cevizi yağı

Hintliler geleneksel olarak ağız ve diş sağlığı için doğal yağlardan yararlanıyorlar. Hindistan cevizi yağı ile gargara yapmak, ağız hijyenini sağlamak ve vücuttaki toksinleri atmak için faydalı olabilir. Bu uygulama, plağa dönüşebilen ve dişlerinizin sarı görünmesine neden olan bakterilerden kurtulmanızı sağlar (*).

Hindistan cevizi yağı iltihabı azaltma ve bakterileri öldürme yeteneği ile bilinen laurik asit bakımından oldukça zengin. Bu yöntemden yararlanmak için bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ağzınızda 10 dakika boyunca çalkalayın. 10 dakikanın ardından yağı tükürün ve dişlerinizi fırçalayın.

Hindistan cevizi yağının ağız sağlığına olan faydalarından yararlanmak için Signal White Now Detox Kil Minerali & Hindistan Cevizi Özü Diş Macunu gibi bir diş macunu da kullanabilirsiniz. Signal White Now Detox Kil Minerali & Hindistan Cevizi Özü Diş Macunu, özel formülü ile dişlerdeki lekeleri doğal bir şekilde temizler; dişlerinizi aşındırmadan nazikçe arındırır ve detoks etkisi yaratır.

2. Karbonat

Karbonat da doğal beyazlatma özelliklerine sahiptir, bu nedenle diş macunlarının içeriklerinde sıkça karşımıza çıkar. Dişlerdeki yüzey lekelerini temizlemeye yardımcı olur, ayrıca ağzınızdaki bakterilerin çoğalmasını önleyen alkali bir ortam oluşturulmasını sağlar (*).

Bu yöntem için diş fırçanızın üzerine bir miktar karbonat dökerek dişlerinizi fırçalayın. Aşırı kullanım ve ovalamanın diş hasarlarına yol açabileceğini unutmayın. Elbette bu uygulama ile bir gecede bembeyaz dişlere sahip olmanız mümkün değil ancak zamanla görünümünde bir farklılık hissedebilirsiniz.

Ayrıca içeriğinde karbonat bulunan diş macunlarını da kullanabilirsiniz. Signal Nature Elements Karbonat & Nane Diş Macunu’nu deneyin. %94 doğal kaynaklı formülü ile diş yüzeyindeki lekeleri uzaklaştırarak dişinizin doğal beyazlığına dönmesine yardımcı olur.

Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

3. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyete yönelin

Meyve ve sebzeler hem vücudunuz hem de dişleriniz için oldukça faydalı. Diş fırçalamanın yerini tutmasalar da çiğ meyve ve sebzeleri çiğnemek, dişlerinizdeki plağı ovalayarak uzaklaştırabilir. Özellikle çilek ve ananas dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olduğu iddia edilen iki meyve.

4. Diş lekelerini oluşmadan önleyin

Dişleriniz yaşlandıkça doğal olarak sararırken bazı şeyler dişlerinizde lekelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

  • Yiyecek ve içecek lekelerinin önüne geçin. Kahve, kırmızı şarap, soda ve koyu renkli meyveler diş renginizi değiştirebilir. Bunların dişlerinizle temas ettiği süreyi sınırlandırmalısınız. Bunun için bu tür yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyin.
  • Daha beyaz dişler istiyorsanız şeker tüketimini azaltın.
  • Bazen dişlerinizin sararmasına diş minesinin aşınması neden olur. Diş minesini güçlendiren şeyler ise dişlerinizin inci gibi beyaz kalmasını sağlar. Süt, peynir, brokoli gibi kalsiyum zengini besinler, dişlerinizi mine erozyonundan korumaya yardımcı olabilir (*).
Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Evde Dişlerinizi Doğal Olarak Beyazlatmanın 5 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

5. Fırçalama ve diş ipi kullanmanın önemini hafife almayın

Dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak, ağzınızdaki bakterileri azaltarak ve plak oluşumunu önleyerek dişlerinizin daha beyaz kalmasına yardımcı olur. Diş macunu dişlerinizdeki lekeleri nazikçe ovalar; diş ipi ise plak oluşumuna neden olan bakterileri giderir.

Signal White Now Forever White Diş Macunu’nu deneyin. Diş minesini aşındırmayan özel formülüyle ilk fırçalamadan itibaren dişlerinize anında 3 kat beyazlık* sağlar.

Ayrıca Dişlerinizi Daha Beyaz Gösteren Makyaj Hileleri yazımız da ilginizi çekebilir.