0

Dişler zaman içinde birçok nedenden ötürü sararabilir. Özellikle yaş aldıkça bu sarı rengin görünümü fazlalaşır. Bunun nedeni diş minesinin aşınması ve altındaki ikinci kalsifiye doku tabakasıdır.

Dişleri beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından uygulanan operasyonlar ile yapılır. Bunun yanında evde yapılabilecek bilimsel olarak kanıtlanmasa da kullananların memnun kaldığı birkaç yöntemi de deneyebilirsiniz.

Sebepler

Tabii önce dişlerin sararma sebeplerine bakalım;

  • Kahve ve çay gibi belirli yiyecek veya içecekler
  • Çok fazla şeker ve karbonhidrat tüketmek
  • Sigara içmek
  • Bazı ilaçların ve gargaraların yan etkileri
  • Aşırı florür tüketimi
  • Kötü diş bakımı ve ağız hijyeni
  • Kronik ağız kuruluğu veya tükürük eksikliği
Sararan Dişlerden Nasıl Kurtulursunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Sararan Dişlerden Nasıl Kurtulursunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Diş Fırçalamak

Yapmanız gereken ilk şey, diş fırçalamaya daha fazla özen göstermek. Diş fırçalama inceliklerine burada değindik. Düzenli fırçalama ve özen ile sadece sararmaların değil birçok diş probleminin de önüne geçebilirsiniz. Özellikle sararmalara neden olabilecek yiyecek ve içecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçaladığınıza da emin olun.

Tabii doğru diş fırçası ve diş macunu da bir o kadar önemli. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, beyazlatıcı diş macunu ile diş fırçalamanın da dişlerinizi beyazlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu noktada Signal White Now serisi tam sizin için. White Now serisinden dilediğinizi seçin ve anında bembeyaz gülüşlere kavuşun.

Karbonat

Bu seçeneği mutlaka duymuşsunuzdur. Yapılan bazı araştırmalar da karbonat ile diş fırçalamanın plak birikimini ve bakterileri yok ettiğini ve diş beyazlatmada etkili olabileceğini de söylüyor. Biraz karbonatı su ile karıştırın ve dişlerinize uygulayın.

Alerjik reaksiyon gösterme ihmaline karşı diş hekiminize de danışabilirsiniz.

Sararan Dişlerden Nasıl Kurtulursunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Sararan Dişlerden Nasıl Kurtulursunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan cevizi yağı

Hindistancevizi yağı çekmenin dişleri beyazlatmaya yardımcı olan plak ve bakterileri ağızdan uzaklaştırdığı söylenir. 1 ya da 2 çay kaşığı sıvı hindistancevizi yağını ağzınızda 10 ila 30 dakika boyunca çalkalayın. Yağ, ağzınızdaki toksin ve bakterileri temizlediği için yağı yutmayın.

Ağzınızı su ile çalkalayın ve ardından dişlerinizi fırçalayın. Bazı araştırmalarda da bu tekniğin diş iltihaplarını önlediği de bulunmuş.

Elma sirkesi

İki çay kaşığı elma sirkesini su ile karıştırarak gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemle ilgili yapılan araştırma olmasa da kullananlar ağız temizliği ve diş beyazlığı için faydalı bulduklarını söylüyor.

Ancak sirkenin asidik yapısının dişlerin sertliğine ve yüzey yapısına zarar verme potansiyeline sahip olduğunu da unutulmayın. Bu nedenle, dikkatli kullanın ve ağzınızda kısa süre bekletin.

Limon, portakal muz kabuğu

Bazı narenciye kabuklarında bulunan sitrik asit bileşiğinin dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olacağına inanılmaktadır. Meyve kabuklarını yaklaşık 2 dakika boyunca dişlerinize nazikçe sürün. Daha sonra ağzınızı iyice çalkalayın ve dişlerinizi fırçalayın.

Beslenme

Yüksek su içeriğine sahip çiğ meyve ve sebze yemenin dişlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabileceği  de söylenir. Bol sulu meyve ve sebzelerin dişlerinizi sarartan plak ve bakterilerden arındırdığı düşünülmektedir. Ayrıca yüksek C vitamini içeren gıdaların da dişlerin sararmasına neden olan plak miktarını azaltabileceği söylenir.