0

Uyandığınızda dişlerinizin gün içindeki zamanlara kıyasla daha fazla ağrıması oldukça sık rastlanan durumlar arasında. Dişleri farklı nedenlerden ötürü sıkmak, gıcırdatmak, çürükler, henüz çıkmamış dişler geceleri dişlerin ve çenenin ağrımasına ve bu ağrılar ile uyanmanıza neden olabilir.

Dişleriniz Uyandığınız Zaman Neden Ağrır?-1 - Saç Bakım Güzellik Dişleriniz Uyandığınız Zaman Neden Ağrır?-2 - Saç Bakım Güzellik

Uyku burksizmi

Diş gıcırdatma olarak da bilinen burksizm uyurken bilinçsizce çenenizi ve dişlerinizi sıkmanız ve ileri geri, sağa sola hareketler ile onları gıcırdatmanız anlamına gelir. En önemli sebebi; stres olarak kabul edilen bu durumun kesin nedeni hala bilinmiyor. Özellikle sabah ağrıyan dişlerin ilk nedenlerinden sayılan burksizim ağrı dışında birçok diş problemini de beraberinde getirebilir.

  • Baş ağrısı
  • Çene, yüz ve kulaklarda ağrı
  • Dişlerin yıpranması
  • Gevşek veya ağrılı dişler
  • Çatlak, hasar görmüş veya kırık dişler
  • Dolguların kırılması

Gibi, şikayetleriniz varsa mutlaka diş hekiminize görünmelisiniz. Burksizim tedavisini merak ediyorsanız genellikle koruyucu plak tedavisi uygulandığını da söyleyebiliriz.

Sinüzit

Üst arka dişlerinizde bir ağrı ile uyanıyorsanız sebebi sinüs enfeksiyonu olabilir. Sinüsleriniz doğrudan dişlerinizin üzerinde bulunur. Sinüslerinizde enfeksiyon varsa, uyku sırasında da dahil olmak üzere, yattığınız anlarda orada sıvı birikebilir. Bu, özellikle üst azı dişlerinde veya küçük azılarda baskı ve ağrıya neden olabilir. Tabii sinüzit sadece diş ağırlarına değil, baş ağrısı, öksürük, burun tıkanması, ateş ve iyi koku alamama gibi sorunlara da yol açar.

Dişleriniz Uyandığınız Zaman Neden Ağrır?-3 - Saç Bakım Güzellik Dişleriniz Uyandığınız Zaman Neden Ağrır?-4 - Saç Bakım Güzellik

Eklem bozukluğu

Temporomandibular eklem kafatasının içinden çene kemiğine bağlanır. Temporomandibular eklemdeki iltihaplanma ve tahriş varsa yüz, boyun ve dişlerde ağrılara neden olur. Yemek yerken ve konuşurken diş ve çene ağrıları çekiyorsanız sebebi eklem bozukluğu olabilir. En kısa zamanda diş hekiminizden randevu almanız oldukça önemli.

Diş çürüğü

Çürükler diş ağrısının en genel sebepleri arasında. Sadece sabah uyandığınızda değil gün içinde de ağrıya sebep olan çürük, geceleri baskı sebebiyle daha fazla ağrı yaratabilir. Tedavi edilmediğinde, boşluklar dişin iç tabakasına (pulpa) doğru genişleyebilir. Burası dişin sinirlerinin ve kan damarlarının bulunduğu yerdir. Kanal tedavisinden diş kaybına kadar ilerleyen bir süreç yaşanabilir. Bu sebepten ağrılarınızın çürük nedeniyle yaşandığını düşünüyorsanız dolgu tedavisi için hemen randevu oluşturmalısınız.

Diş eti hastalığı

Şişmiş ve kırmızı renkte diş etleriniz varsa bir diş eti hastalığı yaşıyor olabilirsiniz. Diş eti çizgisi boyunca plak biriktiğinde diş ağrıları oluşabilir. Tedavi edilmeyen diş eti hastalığı, ciddi bir diş eti hastalığı şekli olan periodontitise dönüşebilir. Periodontitis, diş etlerini, dişleri, dokuları ve çene kemiğini olumsuz yönde etkileyebilen uzun süreli bir diş eti enfeksiyonudur ve diş kaybına bile yol açabilir.

Gömülü diş

Özellikle yirmilik dişlerin gömülü olması ve çıkma süreci en ağrılı diş problemi süreçleri arasında kabul edilir. Çene ağrılarından diş eti ağrılarına kadar neden olan gömülü diş özellikle geceleri dişlerinizi sıkmanız ve baskı sonucu sabahları dayanılmaz bir hal alabilir.