0

Genellikle uyku sırasında yapılan diş gıcırdatma, yani burksizm; çene hareketleri ile dişlerin sıkılması ve sıkılan dişlerin farkında olmadan hareket ettirilmesi durumudur. En önemli sebebi; stres olarak kabul edilen bu durum birçok sorunu da beraberinde getirir. Aynı zamanda çene ağrısının nedenleri arasında da sayılabilir.

 • Baş ağrısı
 • Çene, yüz ve kulaklarda ağrı
 • Dişlerin yıpranması
 • Gevşek veya ağrılı dişler
 • Çatlak, hasar görmüş veya kırık dişler
 • Dolguların kırılması

Peki nasıl çözülebilir?

Diş Gıcırdatma Nedir, Nasıl Çözülür?-1 Diş Gıcırdatma Nedir, Nasıl Çözülür?-2

Koruyucu Dişlik

Dişlerin ve diş etlerinin zarar görmesini azaltmak için dişleri ve diş etlerini örten ağız koruyucuları dişlerinizi sıkarak zarar vermelerin önüne geçmek için kullanılır. Genellikle gece kullanılan bu silikon plaklar Burksizm tedavisinde kullanılan ilk yöntemlerden biridir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra plaklarınızı takarak uyuyabilirsiniz.

Diş fırçalama rutininize de hassas bir diş fırçası ve macununu dahil etmenizde fayda var. Signal Nature Element Serisi Diş Macunları ve Signal Ultra Reach Sensitive Diş Fırçasından yardım alabilirsiniz.

* Diş ve çene yapınıza uygun plak seçimi için diş hekiminize başvurun.

Stresi Yönetmek

Söylediğimiz gibi Burksizm’in en temel sebeplerinden biri olarak kabul edilen stresi yöneterek bu sorununun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca stresi yönetmek diğer tüm fiziksel ve ruhsal sorunlarınızın da önüne geçer. Bunun için birkaç yöntem deneyebilirsiniz.

 • Meditasyon: Stresi azaltır ve kaygı, ağrı ve depresyonu hafifletir. Bir meditasyon uygulaması kullanmayı, meditasyon videoları izlemeyi deneyebilirsiniz.
 • Konuşma Terapisi: Bir terapist, danışman veya güvenilir bir arkadaşla konuşmak kaygı, depresyon ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Egzersiz: Biraz hareket etmek iyi hissettiren endorfinler üretmenizi ve stresi yönetmenize yardımcı olur.
Diş Gıcırdatma Nedir, Nasıl Çözülür?-3 Diş Gıcırdatma Nedir, Nasıl Çözülür?-4

Kas Egzersizleri

Dil ve çene kası egzersizleri, çene ve yüz kaslarını gevşetmenize yardımcı olur. Basit birkaç teknikle bu egzersizleri uygulayabilirsiniz.

 1. "N" harfini yüksek sesle söyleyin. Bu, üst ve alt dişlerinizin birbirine değmesini önleyecek ve dişlerinizi sıkıştırmamanızı sağlayacak.
 2. Dişlerinizin arasına bir kalem alın ve kalem ağzınızdayken konuşmayı deneyin. Bu diksiyon için uygulanan yöntem çene kaslarınızın gelişmesini de sağlayacak.
 3. Ayıca çenenize küçük masajlar yapmayı da ihmal etmeyin.

Önemli Not: Uzun süreli takip ve tedavi için diş hekiminizden bir randevu almayı unutmayın.

Ayrıca dişlerinizi gıcırdatmaya yeni başlamış ve durumun farkına varamamış olabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz yan etkilerden birinden şüpheleniyorsanız da bir diş hekimine danışmanızda fayda var.

Eğer ağrılarınızın sebebi gıcırdatma değilse, diğer alternatifleri öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.