0

Diş fırçamızı, her gün dişlerimizin ve dilimizin yüzeyindeki plak ve bakterileri temizlemek için kullanıyoruz. Doğru ve kapsamlı bir diş fırçalama işleminden sonra, ağzımız çok daha temiz kalırken diş fırçamız artık ağzımızdaki kalıntıları taşır. Bununla birlikte diş fırçanızı, muhtemelen bakterilerin havada asılı kalabileceği banyonuzda saklıyorsunuz...

Peki ama diş fırçamızın hijyenini nasıl sağlayacağız? Fırçanızın her seferinde temiz ve güvenli olduğundan emin olmak için onu dezenfekte etmenin yollarını keşfedin.

Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-2 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçası nasıl temizlenir?

Diş fırçanızı, kullanımlar arasında dezenfekte etmenin birden fazla yolu var.

Her kullanımdan sonra üzerine sıcak su gezdirin

Diş fırçanızı sterilize etmenin en temel yöntemi, kullanımdan sonra kılların üzerine sıcak su akıtmak. Bu, fırçalamalar arasındaki sürede ve kullanımdan sonra diş fırçasında birikmesi muhtemel bakterileri temizler. Çoğunlukla diş fırçanızı temizlemek için temiz, sıcak su yeterli olur. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, fırçanızı yeniden sıcak suyla durulayın.

Diş fırçalarını kaynatmalı mısınız?

Diş fırçanızı yeterince temizlemek için kaynatmanız gerek yok. Çoğu diş fırçasının plastik sapı, kaynar suda erimeye başlayabilir.

Ayrıca günümüzde, güvenilir diş fırçaları genellikle antibakteriyel malzemelerden üretilir. Bu nedenle onları sadece suyla temizlemeniz bile bakterilerden temizlemeniz için yeterli. Bu noktada size tavsiyemiz, Türkiye’nin güvenilir ağız bakım markası Signal’in diş fırçası modelleri. Klinik olarak test edilmiş ve olumlu etkileri kanıtlanmış Signal Diş Fırçası Modellerini güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Dişlerin etkili temizliği için özel olarak tasarlanan ve geliştirilen ürünler sayesinde, her yerde güvenle dişlerinize gereken bakımı gerçekleştirmeniz mümkün. İsteğinize ve ihtiyacınıza göre tercih edebileceğiniz yumuşak, orta ve sert fırça kılları olan ürünlerle anında daha beyaz bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçası nasıl temiz tutulur?

Diş fırçanızı dezenfekte ettikten sonra temiz tutmak için de dikkat edebileceğiniz noktalar var. Çünkü onu kullandıktan sonra temizlemek kadar, doğru şekilde saklamak da önemli.

Diş fırçalarını yan yana saklamaktan kaçının

Birden fazla diş fırçasını bir bardağa atmak, kıllar arasında bakteriyel alışverişe neden olabilir. Eğer evinizi birden fazla kişiyle paylaşıyorsanız her bir fırçayı diğerinden birkaç cm uzakta tutmaya özen gösterin.

Mümkün olduğunca tuvaletten uzak tutun

Tuvalette sifonu çektiğinizde “tuvalet tüyü” etkisi olarak bilinen fekal madde havaya yükselir (*). Bu tüyler, diş fırçanız da dahil olmak üzere banyonuzdaki tüm yüzeylere zararlı bakterileri yayar. Bu bakterilerin diş fırçanıza bulaşmasını önlemek için diş fırçanızı banyo dolabı gibi kapalı alanlarda saklayabilirsiniz. Veya diş fırçanızı tuvaletten mümkün olduğunca uzakta tutabilirsiniz.

Diş fırçası kapaklarını temizleyin

Diş fırçanızdaki bakteriler, diş fırçanızı saklamak için kullanabileceğiniz kapak ve kaplara da bulaşabilir. Zararlı bakterilerin tutunmasını önlemek için diş fırçası kapaklarını 2 haftada bir temizlediğinizden emin olun.

Diş fırçanızın üzerini örtmek zorunda değilsiniz. Ama isterseniz önce kurumasına izin verin. Islak bir diş fırçasının üstünü örtmek kıllarda daha fazla bakteri üremesine neden olabilir.

Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-5 - Saç Bakım Güzellik Diş Fırçanızı Nasıl Temiz Tutarsınız?-6 - Saç Bakım Güzellik

Diş fırçanızı ne zaman değiştirmelisiniz?

Bazen temiz bir diş fırçası kullandığınızdan emin olmanın en iyi yolu, onu değiştirmektir. Genel bir kural olarak fırçanızı her 3 ayda bir değiştirmelisiniz. Ayrıca kılları aşındıysa, siz veya evinizdeki herhangi biri bulaşıcı bir hastalık geçirdiyse, diş fırçanızı başka biri kullandıysa hemen atmalı; yeni bir fırça edinmelisiniz.

Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir, öğrenmek için yazımıza göz atın!