0

Cilt bakımını doğru şekilde gerçekleştirmenin en önemli kuralı cildinizi yakından tanımak. Cilt tipinizi belirledikten sonra cildinize uygun ürünler seçerek en iyi cilt bakımı performansına ulaşabilirsiniz. Tıpkı cilt bakım ürünleri gibi güneş kremlerinin de cilt tipine göre seçilmesi oldukça önemli. Cilt yaşlanmasını geciktiren ve leke oluşumunu önleyen güneş kremleri aynı zamanda cildi yanık ve hasar oluşumuna karşı da korur.

 

Güneş kremleri genellikle yağlı formüle sahip içerikleriyle kuru ve normal cilt tiplerine daha çok hitap ediyor. Ancak son yıllarda bu soruna çözüm bulan pek çok marka yağlı ciltler için güneş kremi üretimine başlamış durumda. Özellikle sivilce ve akne sorunu yaşayanlar yağlı ve akneli ciltler için güneş kremi seçerek ciltte yağlanma ve sivilcelenme sorununu en aza indiriyor. Siz de yağlı bir cilde sahipseniz yağlı ciltlere uygun güneş kremi alarak maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Peki, yağlı ciltler için en iyi güneş kremi nasıl seçilir, hangi noktalara dikkat edilmeli? Bu yazımızda yağlı ciltler için güneş kremi seçimini ele aldık.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-1 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneş Kremini Neye Göre Seçmeliyiz?

Çevresel faktörler, genetik etkenler ve hormonlar sebebiyle cildiniz yağlı ve akneye eğilimli olabilir. Yağlı ciltler de tıpkı diğer cilt türleri gibi güneşten korunmaya ihtiyaç duyar. Bu noktada karma yağlı ciltler için güneş kremi seçerken birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Çünkü güneş akne eğilimli ciltlerde bazı reaksiyonlara neden olabilir. Bunların başında epidermis tabakasının güneşe maruz kalarak kalınlaşması bulunur. Epidermis tabakası kalınlaşan ciltlerde gözenekler tıkanır. Bu durum da gözeneklerin sivilce üretmesine sebep olur. Akneli ve yağlı cilde sahip kişilerin cilt hassasiyetlerini göz önüne alarak hafif formüllü ve yağsız ürünlere yönelmesi gerekir. Cilt tipine göre yapılan güneş koruyucu seçimi sayesinde sivilce ve akne sorunlarını azaltmak, cildin yağlanmasını önlemek mümkün olur. “Güneş Koruyucu Nasıl Seçilir?” diye merak ediyorsanız detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-3 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Yeni nesil güneş kremleri cildi zararlı UV ışınlarına karşı korurken aynı zamanda cilde ihtiyacı olan bakımı da sunar. Yağlı ciltler yapısı gereği fazla sebum miktarına sahip olduğu için güneş koruyucu ürün seçiminde bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. İşte yağlı ciltler için güneş kremi önerisi…

T Bölgesindeki Parlamaya Çözüm Sunmalı

Yağlı ciltler için güneş kremi seçiminde en önemli noktalardan biri ürünün T bölgesi parlamalarına karşı çözüm sunmasıdır. Yağlı ciltler için geliştirilen güneş koruyucu ürünler özel formülleriyle ciltteki teri ve yağı emerek T bölgesinde meydana gelen parlaklığın önüne geçer.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-5 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Matlaştırıcı Etkiye Sahip Olmalı

Karma ve yağlı ciltler için seçilen güneş kremlerinin matlaştırıcı etkiye sahip olması gerekir. Fazla sebum üretiminden kaynaklı olarak yağlı hale gelen ciltlerde matlaştırıcı özelliğe sahip ürünler kullanılmalı. Özel bileşenlerle üretilen güneş kremleri matlaştırıcı etkisi ile tüm ciltte eşit bir görünüm sunarak ciltteki yağlanma sorununu dengeler.

Akne Lekelerini Gizlemeli

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-7 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Nasıl Seçilir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı ciltlerde akne ve sivilce lekeleri sıkça görülür. Akne lekelerini gizlemek için lekeli ve yağlı ciltler için güneş kremi seçilmesi önemlidir. Renkli yapıya sahip ürünler cilt üzerindeki lekeleri başarılı bir şekilde kamufle ederek ciltte eşit bir görünüme imkan tanır. Eğer “Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?” diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Su Bazlı Olmalı

Yağlı ciltler için kullanılacak kremlerin su bazlı formüle sahip olması gerekir. Su bazlı ürünler hafif formülleri ile cildin yağlanmasına ve sivilcelenmesine engel olarak cildin nem desteğini en iyi şekilde korumasını destekler. Su bazlı ürünler ciltte yağlı his bırakmaz.

Gözenekleri Tıkamamalı

Yağlı ciltler sebum üretiminden kaynaklı olarak sıklıkla gözenek tıkanması ve siyah nokta oluşumuyla karşı karşıya kalır. Yağlı cilde özel güneş kremleri ise içeriğindeki etken maddelerle gözenekleri tıkamaz ve ciltte akne oluşumunu önler.

Güneş Kremi Sürmek Neden Önemlidir?

Güneş kremi kullanmak cildin korunması adına oldukça önemlidir. Her türlü cilt tipi için özel olarak formüle edilen ürünler güneşe karşı etkili korunma imkanı sunar. Güneş kremi sürerek cildinizi zararlı UV ışınlarından koruyabilir, UV ışınlarından kaynaklı cilt kanseri riskinin önüne geçebilirsiniz. Yüksek faktörlü güneş kremleri ciltte ekstra koruma oluşturarak cilt tabakasını korur. Eğer “50 Faktör Güneş Kremi Ne işe Yarar?” diye merak ediyorsanız içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Düzenli olara güneş kremi kullanarak cildinizde meydana gelebilecek ince çizgi ve kırışıklıkların önüne geçebilir, leke görünümünü azaltabilirsiniz. Bunun yanında cildinize uygun güneş koruyucuyu seçerek ürünün ekstra faydalarından da yararlanabilirsiniz.

 

Siz de yağlı cilde sahipseniz yağlı ciltler için özel olarak geliştirilmiş güneş koruyucu ürünler tercih edebilir ve üründen en iyi performansı elde edebilirsiniz. Günlük cilt bakım rutininizde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabun kullanarak cildinizi yağ ve kirden kolayca arındırabilirsiniz. İçeriğinde nemlendirici krem ve nazik temizleyiciler olan sabun cildinize yumuşaklık kazandırır. Dove sabunu günlük yüz temizliğinin yanında vücut ve el sabunu olarak da kullanabilirsiniz.