0

Herkes yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Güzel haber; bu, gerçekleştirebileceğiniz bir rüya. Özellikle kış mevsiminde cildiniz kuruma eğilimindeyse bu problemden asla kurtulamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Oysa ona ihtiyacı olan nemi vererek hayal ettiğiniz cilde kavuşabilirsiniz. Tıpkı yüzünüzde olduğu gibi vücudunuz için de onu besleyen; şımartan ürünler kullanın, doğru bir bakım rutini benimseyin ve yeteri kadar nemlendirin. Pürüzsüz ve nemli bir cilt elde etmenin pek çok yolu var.

Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-1 - Saç Bakım Güzellik Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Bol su için

Dehidrasyon yani su kaybı içeriden gelir. Daha önce hiç güneşin altında uzun süre kaldıktan sonra dudaklarınızın çatladığı oldu mu? Bunun nedeni, vücudunuzun susuz kalması. Yumuşak bir cilde sahip olmanın ilk adımı, onu yeterince nemlendirmek. Bol su içtiğinizde vücudunuz gün boyu ihtiyacı olan nemi kazanır; bu da cildinizin doğal olarak daha parlak ve nemli görünmesi anlamına gelir.

Kese veya peeling ile ölü derilerden kurtulun

Peeling, sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmanın en önemli adımlarından biri. Bir kese veya peeling eldiveni, cildinizdeki tüm kalıntıları ve ölü derileri temizlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte cildinizin daha nemli hissetmesini sağlar. Cilt üzerindeki kuru tabakadan kurtulmak nemin doğal olarak emilmesi; beraberinde ise hayal ettiğiniz o yumuşak cildi elde etmeniz demektir.

Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-3 - Saç Bakım Güzellik Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Duş alırken çok sıcak su kullanmayın

Farkında olmasanız da çok sıcak su ile duş almak cildinizi kurutan en önemli faktör olabilir. Sıcak su sadece vücudunuzu değil yüzünüzü ve saçlarınızı da kurutabilir. Bu nedenle ılık su ile duş almaya özen gösterin. Böylece cildiniz doğal nemini koruyacak ve nemlendiriciler sihrini daha hızlı gerçekleştirecek.

Soğuk ve rüzgar gibi sert koşullardan uzak durmaya çalışın

Yaşadığınız yerde sert hava koşulları yaşanıyor olabilir, yine de yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu tür havalarda zorunda olmadıkça evde kalmaya özen gösterin. Soğuk hava ve rüzgar cildinizi her şeyden daha hızlı kurutur. Havada daha az nem olduğunda cildinizin nemi tutması daha zor olur; bu nedenle onu kötü hava koşullarına ne kadar az maruz bırakırsanız o da size aynı ölçüde teşekkür edecektir.

Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-5 - Saç Bakım Güzellik Yumuşak Bir Cilde Nasıl Sahip Olursunuz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi nemlendirmeye duştayken başlayın

Cildinizi duştan sonra nemlendiriyor olabilirsiniz. Oysa bunu duş jeli aracılığıyla daha duştayken sağlamanız mümkün. Dove Deeply Nourishing Duş Jeli yumuşak, hassas formülü ile cildinizi özenle temizler. Nutrium Moisture™ teknolojisi sayesinde cildi beslerken aynı zamanda da nemlendirir. Böyle bir duş jeli kullanmak cildinize ihtiyacı olan nemi önemli ölçüde kazandıracak ve onu uzun vadede besleyecek.

Besleyici içerikler arayın

Yumuşak bir cilt için duştan sonra cildiniz kurumadan nemlendirici uygulamak bilinen en iyi yöntemlerden biri. Bu sayede suyu cildinizin yüzeyine hapsedebilirsiniz. Cildiniz için nemlendirici seçerken besleyici içerikler aramaya özen gösterin. Ürünleriniz besleyici yağlar ve cildi yumuşatan, onu korumaya ve nem eksiğini kapamaya yardımcı olan bileşenler içermeli. Bu sayede hayal ettiğiniz tene umduğunuzdan kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Ayrıca Sık Yapılan Yaşlanma Karşıtı Bakım Hataları yazımız ilginizi çekebilir.