0

Yüzümüz için birçok farklı türde cilt bakım ürünü var; serumlar, nemlendirici kremler, yağlar, maskeler ve daha fazlası. Bu konudaki detaylar için Serum ve Nemlendirici Arasındaki Farklar yazımıza göz atabilirsiniz. Peki ya vücut bakımınızı nasıl yapıyorsunuz? Vücut bakımı diyince en fazla tercih edilen losyonlar ve yağlar arasında temel farklar ve kullanımları için püf noktaları olduğunu söyleyebiliriz.

Vücut yağı da losyon da cildi nemlendirmek içindir. Farklarının tam olarak ne olduğuna bakarsak; yağlar, ciltte kaybedilen nemin yeniden ortaya çıkmasına yardımcı olur. Losyonlar ise, kısmen su bazlıdır ve farklı cilt bakımı sorunlarını tedavi etmek için çeşitli seçenekleri vardır.

Vücut Yağları ve Losyonlar Arasındaki Farklar-1 - Saç Bakım Güzellik Vücut Yağları ve Losyonlar Arasındaki Farklar-2 - Saç Bakım Güzellik

Vücut yağının faydaları

Yağlar sebum üretimini düzenler: Özellikle kol ve sırt bölgelerindeki sivilceleriniz için vücut yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Yağlar, artık cildiniz çok fazla ihtiyaç duymadığı için sebum üretimini azaltarak cilt problemlerinin önüne geçebilir. Örneğin doğal yağlar arasında olan jojoba, aloe vera ve badem gibi yağlar cildinizin yağ üretiminden sorumlu olan nem bariyerini onarmaya ve yeniden düzenlemeye yardımcı olur. (*)

Ciltte bariyer görevi görür: Yağlar cilt tarafından emildiğinde, cildin üst katmanlarının dışarıdan gelecek sorunlara karşı bariyer oluşturmasını sağlar. Aynı zamanda nemlendirilmiş bir etki de verir.

Nasıl kullanılır?

Yağlar ıslak cilt üzerinde daha hızlı ve etkili sonuçlar gösterir. Bu yüzden duştan hemen sonra kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Duştan çıktıktan hemen sonra, bir havluyla cildinizi nazikçe kurulayın ve ardından vücut yağınızı cildinizde kalan su damlacıklarıyla karıştırarak uygulayın. Bu hidrasyonun cildinize hapsolmasına da yardımcı olur.

Vücut Yağları ve Losyonlar Arasındaki Farklar-3 - Saç Bakım Güzellik Vücut Yağları ve Losyonlar Arasındaki Farklar-4 - Saç Bakım Güzellik

Losyonun faydaları

Kuru cildi nemlendirir: Yağ ve su karışımı olan losyonlar nemlendirme için yağlardan daha fazla tercih edilir. Kısmen su bazlı olduklarından, cilde nüfuz etmede daha iyidirler ve cildin nemi muhafaza etmesini de sağlarlar.

Genellikle faydalı bileşenler içerir: Özellikle hyaluronik asit ve seramidler içeren losyonlar cildin daha fazla su tutmasına olanak sağlar.

Bronzluğun kalıcılığını uzatır: Nemli cildin, bronzluğu daha uzun süre koruduğu bir gerçektir. Bu yüzden güneş sonrası losyonları kullanmak uzun süre kalıcı bronzluk için faydalı.

Nasıl kullanılır?

Vücut yağı gibi losyon da duştan hemen sonra nemli cilde sürülmelidir. Sıcak su ile cildiniz daha fazla kurumaya meyilli olabileceğinden, duş sonrası cildi nemlendirmek oldukça önemli. Cildiniz kuruysa bir yağın üzerine vücut losyonu sürmeyi de seçebilirsiniz. Ayrıca tıraş bıçağı kullandıysanız tahrişi yatıştırmak için tıraş sonrasında da kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak hangisini tercih edeceğiniz kullanım yerine ve zamanına göre farklılık gösterir. İkisini de elinizin altında bulundurmak vücut bakımınız için doğru bir tercih olabilir.