0

Muhtemelen çoğu kadının gençliğe adım attığı ilk dönemlerde ağda ile kötü anıları var. Tüy dökücü kremlerin eskiden bu denli popüler olmaması, lazerin yaygınlaşmamış olması jiletin kötü namı sayesinde herkes mutlaka bir kez şeker ağdayı denemiştir.

Aslında cilde birçok faydası olan, jilet ve tüy dökücü kremlere göre daha uzun süre pürüzsüzlük sağlayan şeker ağda, aynı zamanda geleneksel ağdalardan daha az ağrılı ve daha az maliyetli olduğu için de hala fazlasıyla tercih ediliyor.

Eğer siz de ağdadan vazgeçemiyorsanız ya da ağdaya yeni başlayacaksanız bu konudaki detayları sizin için araştırdık.

Şeker Ağdaya Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu-1 - Saç Bakım Güzellik Şeker Ağdaya Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu-2 - Saç Bakım Güzellik

Şeker ağdasının faydaları

Şeker limon suyu ve tuz ile yapılan şeker ağda cildi tahriş edici kimyasallar ve katkı maddeleri içermez. Ayrıca cildinize birçok faydası da vardır.

Batık tüyleri azaltabilir: Ağda ile tüyler uzama yönünde alındığı için olası batıkların ve kırıkların önüne geçilebilir. Bu sayede daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Temizlemesi kolaydır: Tamamen doğal malzemeler olan şeker, tuz ve limon suyu sayesinde cilt üzerinde kalan ağdaları temizlemek çok kolaydır. Su ile temas ettiğinde eridiği için cildiniz yapış yapış olmaz.

Hassas ciltlere zarar vermez: Geleneksel ağdalar cilde fazla yapışması ve hatta ısısı ayarlanmaması sonucunda cildi yakmasıyla bilinir. Bu da ciltte koyu leke oluşumuna neden olabilir. Şeker ağda canlı cilt hücrelerine yapışmadığı için, çektiğiniz sırada cildinize zarar vermez. Bu sayede genellikle daha az acılı olduğu söylenir ve geleneksel ağda sürekli sıcak bir mekanizma üzerinde olduğundan soğumaz. Şeker ağda tek aşamada hazırlandığı için sürekli sıcak kalmayacak ve cildinizi de yakmayacaktır.

Ağda sırasında tekrar tekrar kullanılır: Ağda bantları ağda sırasında 1-2 kez kullanıldıktan sonra yapışkanını yitirerek tüyleri ilk yapıştırmadaki gibi almayabilir. Fakat şeker ağda ile tekrar tekrar tüylerinizi almanız mümkün. Ellerinizle biraz ısıttıktan ve karıştırdıktan sonra küçük bir parçayı bile defalarca kullanabilirsiniz.

*Tabii tüyler yapışacağı için başka bir ağda seansında kullanılmaz.

Çevreyi kirletmez: Tüm bunların yanında çevreye de duyarlı ve sürdürülebilir bir üründür. Tahta çubuk, bezlerden şeritler, peçeteler vb. tüm malzemelere gerek duyulmadığı için ortaya atık çıkarmaz. Vücudunuzun her yeri için hazırladığınız tek bir parçayı kullanarak fazla maliyetleri de önleyebilirsiniz.

Evde şeker ağda yapımı

Daha önce kendi ağdanızı hiç yapmadıysanız, şeker ağda kullananlar ilk seferi atlattıktan sonra bunun oldukça kolay olduğunu söylüyor. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey, şekeri yakmamak.

İhtiyacınız olan malzemeler

 • 1 su bardağı beyaz şeker
 • 1 çay kaşığı limon suyu ya da tuzu
 • 1 su bardağı ılık su

Bir tencereye şeker ve suyu koyun ve 10 dakika boyunca karıştırın. Limon suyu ya da tuzunu da ilave ederek karıştırmaya devam edin. Ağda kıvamını aldıktan sonra yani hafif altın rengi bir renk elde ettikten sonra bir mermer ya da cam üzerine alarak soğumaya bırakabilirsiniz. Ağdanın katılaşmaması için aldığınız zemin üzerinde arada karıştırmaya devam edin.

*Hazır şeker ağdalar da satın alabilir, üzerindeki hazırlama talimatları ile ağdanızı hazırlayabilirsiniz.

Şeker Ağdaya Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu-3 - Saç Bakım Güzellik Şeker Ağdaya Yeni Başlayanlar İçin Kullanım Kılavuzu-4 - Saç Bakım Güzellik

Şeker ağdası nasıl uygulanır?

 • Ağdayı hazırladıktan sonra arada karıştırarak katılaşmasını önleyin ve bu şekilde soğumaya bırakın.
 • Cildinize uygulayabileceğiniz kadar soğuduktan sonra ellerinizi kullanarak uygulamaya geçebilirsiniz.
 • Cildinize tüylerin çıkış yönü doğrultusunda ağdayı ince bir tabaka halinde sürün.
 • Aynı yönde cildinizden çekin.
 • Farklı bölgelere uygulamak için ellerinizle ağdayı karıştırıp hafifçe ısıtabilirsiniz.
 • Yapışkan özelliğini kaybedene kadar tüm vücudunuzda uygulayabilirsiniz.

Şeker ağdadan önce ve sonra yapmanız gerekenler

Tabii ağda sırasında dikkat etmeniz gereken detaylar kadar öncesi ve sonrası da önemli.

Ağda öncesi

 • Tüylerinizin ağdayla çekilecek kadar uzun olması önemli. Hafif uzunlukta olan tüyler ağda kullanımına uygun olmayabilir.
 • Ağda yapmadan 2 gün önce cildinizi ölü deriler ve varsa batıklardan temizlemek için bir peeling yapmayı deneyin.
 • Terlediğiniz aktiviteler yaptıysanız ağda uygulamadan önce 24 saat bekleyin. Spor, sauna, hamam gibi durumlar terlemeye ve bunun beraberinde gözeneklerin açılmasına neden olur. Bu da enfeksiyonlara neden olabilir.

Ağda sonrası

 • Ağdadan sonra 1-2 gün dar tayt ve pantolonlar giymek yerine bol giysiler tercih edin.
 • Duşta sert lifler kullanmak için 1-2 gün kadar bekleyin ve yine bu süre içinde parfüm içeren ürünler kullanmayın.
 • 24 saatin ardından cildinizi iyice nemlendirin.
 • Kullandığınız duş jelinin doğal içerikli olmasına dikkat edin. Bu noktada duş rutininize paraben, alkol ve renklendirici içermeyen formüle sahip Pure Line Duş Jellerini dahil edebilirsiniz. Birbirinden farklı birçok koku seçeneğine sahip Pure Line 12 saat kalıcı kokusuyla tüm günü harika kokularla geçirmenizi sağlayacak.